מהנעשה בארגון – אוקטובר 2021

    מחבר:
  • דורון אליהו

חודש של קטיף כותנה והתארגנויות לעונה הבאה ולזריעות החורף. שנת השמיטה דורשת מאיתנו התארגנות אחרת במיוחד בנושא החיטה. אפרט את הדברים הידועים לנו בהמשך

כנס מדעי החקלאות:

בתחילת החודש התקיים הכנס הראשון והמקיף ביותר בכל ענפי החקלאות. הכנס נמשך 3 ימים והוא היה מעניין מרתק ומוצלח מאוד. אנו מקווים שמי שלקח חלק התרשם גם הוא ואנו מצרים על כך שלא לקחו בו חלק מספיק חקלאים. אנו חושבים על להנגיש לכם מספר הרצאות שנראה כי יכולים לעניין אתכם. נעדכן אתכם כאשר ייקבע.

מפגשי מגדלים:

במהלך החודש התקיימו מספר מפגשים במספר אזורים לסיכום נתוני הקציר של כל אזור. אנו מתכננים במהלך החודש הזה מספר מפגשים פרונטאליים עם מגדלים, בעיקר כדי לשמוע מכם על הצרכים והבעיות הדורשות את התערבותנו. נשלח אליכם מכתב בנושא ואנו מבקשים להעביר אלינו נושאים שחשוב לכם שנתייחס אליהם.

קומביין נסיונות:

במהלך החודש בחנו את עבודת קומביין הניסיונות שלנו בקציר שדה שומשום בשדה אליהו. המטרה היא לבחון שדרוג או החלפת הקומביין שנמצא איתנו כבר עשור. לצורך כך יצרנו קשר עם מכון ההנדסה של מכון וולקני וביקשנו חוות דעת מהם. לאחר קבלת חוות הדעת נחליט איך להתקדם בנושא.

כנס קינואה וחימצה:

החודש נערך מפגש זום בו השתתפו כ 50 איש. הכנס עסק במבחני זנים קינואה וחימצה וכן במספר מחקרים בנושא דישון והשקיית חימצה. מצגות מהכנס נמצאות באתר הארגון לכל המעוניין.

מחקרי פלחה חורף:

החודש נערך מפגש לבחינה ואישור הצעות למחקרי פלחה חורף. השנה תקצבנו את המחקרים ב- 300 אלף ₪ שמתוכם 100 אלף ₪ בנושא קינואה.

שנת שמיטה – מכרז חיטה:

בהתאם לנוהל שנקבע במכרז, במהלך שנת 2022 ארגון עובדי הפלחה יהיה אחראי על מכירת החיטה. אנו רשאים לבצע עסקאות מכירה לפני ובמהלך העונה. הוחלט בדירקטוריון הארגון על הקמת צוות לאישור העסקאות שיגיעו לשולחננו. הצוות הנבחר כולל את: יגאל הוך, יגאל יצחק, איתן אביבי, אורי לוי, דיויד, דורון וויויאן.

במקביל למכרז שפורסם, אנו ממתינים לפגישה עם משרד החקלאות בנוגע לנוהל ותקציב התמיכה למגדלי חיטה בשנת שמיטה. התקציב אמור להשלים את המכרז על מנת להביא את מחיר החיטה הסופי קרוב למחיר הלינקג'.

אנו מעריכים כי אם לא תהיה בצורת, תהיה כמות גדולה של חיטה שתגיע אלינו. החיטה תאוחסן כחיטה למאכל לכל דבר ועניין. על כן, החיטה שתגיע למחסני החירום תעבור בדיקות איכות. לכן, חשוב שתגיע למשטח חיטה איכותית. טרם ידוע מיהם הזכיינים שיזכו במכרז השנה ובאילו חלקים כל אחד יזכה.

לאחר שנדע את כל נתוני ההתנהלות והתמיכה שלה נהיה זכאים בחיטת השמיטה, נפרסם את המידע למגדלים.

הגנות חיטה:

מחיר החיטה בבורסה ממשיך לעלות… נכון להיום, מחיר הלינקג' המחושב ליולי 2022 עומד על כ-400 $ לטון. היום נרכשו חוזים בפול F המגן על מחיר של כ-355 $ לטון. אנו שבים ומזכירים למלא טפסי הזמנה למי שטרם ביצע.

זנלכל:

החודש נערכה פגישה בזנלכל בעקבות טענות שלהם על כך שהמפעל ספג פגיעה כתוצאה מהפרייה לקויה של שטחי התירס במהלך חודש אוגוסט. ברור כי המגדלים ספגו פגיעה קשה יותר בעקבות חוסר ביבול. טענות נשמעו ולא התקבלו החלטות כלשהן.

בהמשך לאותו נושא, אנו מטפלים מול קנט את נושא הפיצויים למגדלים. חלקם יזכו לפיצויים דרך פוליסת "נזקי טבעוחלקם דרך פוליסת "אסון טבע" (.(הבדלים ברמת ההשתתפות העצמית)

סנפרוסט:

אנו מתדיינים עם סנפרוסט על מספר אירועים שחווינו מולם השנה באפונה ושעועית. עד לרגע זה, לא שילמו למגדלים עבור כל אספקת האפונה שהגיעה למפעל ואני מקווה שהנושא יבוא על פתרונו במהלך החודש הקרוב.

כמו כן, מתוכננת פגישה עם סנפרוסט בנושא מו"מ על הסכם שעועית אביבית לשנים הבאות. בהזדמנות זו אני מבקש להזכיר כי אנו מעוניינים לקבל הערות על ההסכם הקודם כדי שננהל מו"מ על נושאים חשובים למגדלים.

לקראת זריעות פלחה חורף שיתבצעו במהלך החודש הקרוב, אני רוצה לאחל לכולם עונה מוצלחת וגשמים בעיתם.

שלכם,

דורון אליהו doron@falcha.co.il  050-7779897