ניהול ידע ורגולציה דצמבר 2021

אנו ממשיכים בסדרת ההרצאות "גד"ש בנעלי בית" בקבוצת הפייסבוק, בימי חמישי בשעה 17:00, רשימת ההרצאות המתוכננת החודש:

 • 6.1 חקלאות בסין –  יאיר אלבין, הנספח הכלכלי בבייג'ינג, סין
 • 13.1 דור חדש בחקלאות – עמית בן-צור, מנהל מכון יסודות

להצטרפות לקבוצת הפייסבוק, לחצו על הקישור המצורף https://bit.ly/2RxkzVY:

חדש באתר דצמבר 2021 (ידיעות נבחרות):

 • חדשות ועדכונים
  • תיקון צו יבוא חופשי – הורדת פריטי מיכון וטכנולוגיה

נבקש לעדכן כי נחתם על ידי שרת הכלכלה, בשעה טובה, התיקון לצו יבוא חופשי

לאחר מאמצים שנעשו על מנת לשלב שינויים בצו יבוא חופשי, הופחת הצורך באישור המיכון את יבוא רוב החלקים לציוד חקלאי וטרקטורים. התיקון נחתם אך ייכנס לתוקף רק עם פרסומו ברשומות. נעקוב ועדכן על הפרסום הרשמי. עיקר התיקונים שעניינם הפחתת דרישת הרישיון מטעם מיכון וטכנולוגיה הוא בפרטי מכס בתוספת השנייה לצו (בתוספת הראשונה יש תיקון כך שהאישור ניתן לא מהמרכז לסחר חוץ אלא ממיכון וטכנולוגיה)

להמשיך לקרוא

  • הודעה על מחירון הארגון 2022 ניתן לרכוש מחירון לשנת 2022 (מנוי לשנה קלנדרית אשר מסתיים ב-31.12.22) באתר הארגון, בקישור הבא: מחירון 2022

מנויי המחירון זכאים לעדכוני גרסה, ככל שיהיו, עד 31.12.22

העדכון הקרוב צפוי במהלך ינואר 2022

 

ניר ותלם אונליין

  • הדברת עשבים באספסת רב שנתית – מעוז חיים – 2021 בחינה של הדברת עשבים קשי הדברה (קייצת ופרתניון) נבחנה באביב 2021, בשטח אספסת של גד"ש מעוז חיים, בעמק בית שאן להמשיך לקרוא
  • יוזמה של מכון וולקני, משרד החקלאות וסוכנות החלל הישראלית להנגשת דימותי לוויין וונוס לחקלאי ישראל

מחודש ינואר 2022 הלוויין יחוג בגובה נמוך יותר (560 ק"מ) ויחל לספק דימותי לוויין ברזולוציה של 4 מטרים לפיקסל עם זמן חזרה של יומיים לאזור נרחב בארץ במשך שנתיים לפחות.

חברות מסחריות מנגישות היום תוצרי חישה מרחוק לווייניים לחקלאים רבים בארץ. תוצרים אלו מתבססים בעיקר על הלוויין Sentinel-2 בעל רזולוציה של 10-20 מטרים, עם זמן חזרה של 5 ימים. להמשיך לקרוא

אירועים מתוכננים ינואר 2022: לוח אירועים

פעילויות נוספות

 • מחקרים – בתחילת החודש התקיימה פגישה של צוות היגוי פלחה קיץ, בה אושרו 13 מחקרים. כמו כן, דיויד ואני נפגשנו שוב עם מיכל לוי, המדענית הראשית במשרד החקלאות, על מנת לבחון דרכים לחיזוק תחום המחקרים בגד"ש.
 • ניתוח כלכלי של מחקרים – בשנה האחרונה, הוחלט לתת דגש גם לתרומה הכלכלית של מחקרים למגדלים. לטובת כך, ברכה גל, מנהלת תחום כלכלת ייצור במשרד החקלאות, הכינה לבקשתנו ניתוח כלכלי לאחד ממחקרי העבר. תוצאות עבודתה יפורסמו באתר שלנו בקרוב.
 • קורס חשמלאי שירות – אנו מציעים קורס חשמלאי שירות בפיקוח משרד העבודה. קורס המיועד לכל מכונה שיש בה שימוש בחשמל בכל ענפי החקלאות. המשתתפים יקבלו בתום הקורס רישיון חשמלאי שירות לציוד תעשייתי ממשרד העבודה. לפרטים נוספים: קורס חשמלאי שירות
 • תוכניות ארוכות טווח לגד"ש – החודש הצגנו לחגי שניר, מנהל שה"מ, 6 תוכניות ארוכות טווח לגד"ש מתוך כוונה לשלב גם את המדריכים בפיתוח התוכניות. כמו כן, העברנו ללשכת השר בקשות מפורטות לתקצוב עבור 3 תוכניות ראשונות.

רגולציה

 • רוויזיה בחומרי הדברה – לטובת היערכות לרוויזיה המתוכננת ביוני 2022, ביקשנו ממדריכים, חוקרים ומגדלים להגיש חוות דעת, כל אחד בתחומי ההתמחות שלו. כמו כן, אנו נעזרים במומחה לקוטלי עשבים אשר ירכז את הטיפול בנושא במטרה למנוע הוצאת חלק מן התכשירים משימוש. תודה רבה לכל השותפים למאמץ.
 • ועדת הכספים – בלו על הסולר – הגשנו בקשה להחריג את החקלאים מהמס אשר מתוכנן על שמני סיכה. לפי הבנתי, מוועדה נוספת בה השתתפתי בנושא, המס ככל הנראה לא ישפיע על החקלאים. עם זאת, אנחנו עוקבים ומוודאים שאכן לא תהיה השפעה.
 • ו. הכלכלה של הכנסת -החקלאות כמנוע צמיחה לדור העתיד של חקלאי ישראל – השתתפתי בוועדת הכלכלה אשר בה הציגה מנכ"לית משרד החקלאות מגוון רחב של עמותות אשר קיבלו תמיכה נדיבה ממשרד החקלאות לטובת גיוס מתנדבים וצעירים לעבודה בחקלאות. היות והגיל הממוצע של חקלאי ישראל רק הולך ועולה, לא נראה שיש תוצאות לתמיכה נדיבה זו.

בברכה,

מירי אטיאס, 052-3610047, miri@falcha.co.il