ינואר 2019

אנו חווים שנה גשומה ונפלאה ברוב אזורי הארץ ואל לנו להתלונן על משקעים רבים ותכופים מדי, אך יחד עם זאת – אזור הדרום חווה שנת בצורת קשה, שלא נראתה כמוה בשנים האחרונות. עד עתה ישנם אזורים בדרום שהגיעו מתחילת החורף למשקעים של 20-80 מ"מ בלבד!

בשבוע הבא נערוך סיור באזורים אלו עם קנט ואנשי מס רכוש (בצורת) לבדוק אפשרות להפיכת השטחים. מדובר על כ- 100 אלף דונם שנפגעו ברמה טוטאלית.

תהליך אסטרטגי:
החודש התקיימו ארבעה כנסים אזוריים, בהם הצגנו וקיימנו דיונים בתוצרי התהליך האסטרטגי שעבר הארגון בשנה וחצי האחרונות. בסך הכול, התקבלו משובים חיוביים על התהליך ועל השינוי הנדרש. התכנסה גם מועצת הארגון, שהמליצה ברוב קולות לקדם את התהליך האסטרטגי, ולהביא לאישור האסיפה הכללית את התיקונים הנדרשים בתקנון הארגון לצורך יישום התהליך. אי לכך, אנו מתכננים כינוס של אסיפת הארגון, בה נצביע על השינויים הנדרשים בתקנון, כמתבקש.

מועצת הארגון:
במועצה שהתכנסה החודש, אושר תקציב הארגון לשנת 2019.

חיטה:
אנו נערכים לקראת העונה הקרובה ומתכננים בקרוב לחתום על הסכמי אספקה עם הזכיינים. עדיין לא ברור אם חברת הבדיקה (ג'סקו) שעבדה איתנו בשנים האחרונות, תמשיך בשנים הבאות. אי לכך, אנו בודקים אלטרנטיבות אחרות.

מזונות גסים:
נערכה החודש פגישה עם פורום מרכזי המזון, במטרה לבדוק שוב אפשרות להגיע להסכמות בנוגע לשנת 2019. במהלך החודש הבא נקבעה לנו פגישה נוספת, לאחר העברת ממצאים מחקריים שדרשה אילה דרור – כלכלנית התאחדות חקלאי ישראל (החליפה את רחל בורושק). כמובן שכאשר יהיה מה לעדכן, נעשה זאת. בינתיים ההמלצה שלנו (מכתב שנשלח אליכם בנושא), נשארת בעינה.

אפונה:
אנו נערכים לסיום עונת זריעת האפונה. נשלח למגדלים מכתב בנוגע להחזרות שקי זרעים סגורים. אנו שבים ומזכירים כי תהיה אפשרות להחזיר שקים סגורים עד 10/2/2019. מאחלים לכם עונה מוצלחת!

שעועית:
הסתיים שלב המו"מ של שעועית אביבית. בקרוב נשלח אליכם את ההסכם שניתן לחתום עליו מול המפעלים.

עגבניות לתעשייה:
כידוע לכם, ההסכם בין הארגון לבין המפעלים לא צלח לכדי סיכום. אנו מודעים לכך שמספר אזורים סיכמו עם המפעלים על תוספת מחיר ובמקביל אנו יודעים לומר שהיקף השטח צומצם. אנו מתכננים פגישה עם מגדלי בית שאן לצורך הפקת לקחים לעונה הבאה.

שעורה:
הצלחנו לגייס מהמגדלים את הכמות הנדרשת לצורך מו"מ עם קניין השעורה. במהלך החודש הקרוב ניכנס למו"מ עמו לגבי המחיר ותנאי התשלום והאספקה. מיד לאחר מכן , תידרש התחייבות שלכם לאספקה, במידה וההסכם יתאים לכם.

קומביין ניסיונות:
השבוע נערכה פגישה בנושא קומביין הניסיונות שמעמיד הארגון לטובת מבחני הזנים. הקומביין דורש שדרוג משמעותי כדי שיוכל לבצע את העבודה הדרושה בעונה הקרובה. טרם התקבלו החלטות לגבי ביצוע השדרוג.
פגישות שונות:
נערכו מספר פגישות וסיורים עם גד"שים באזור גליל מערבי וצמח. הסתבר כי מגדלי אזור צמח ורמת הגולן אינם מכירים את פעילות הארגון. הוחלט כי ניפגש עם מגדלים באזור זה, כדי לשמוע על הצרכים ולחברם לעשייה בארגון.

ליצירת קשר:
דורון אליהו – מדור גד"ש
050-7779897 , doron@cotton.co.il