מהנעשה בארגון – אוגוסט 2019

    מחבר:
  • דורון אליהו

חודש אוגוסט, חודש החופשים. חודש בו קביעת פגישות הופכת למשימה לא פשוטה ובכל זאת, כשיש את טל, המזכירה שמצליחה באופן אולטימטיבי ליצור יש מאין ולקבוע לנו סדר יום, אז יש גם מה לדווח ולעדכן. תודה טל.

חיטה:

עקב שינויים רבים מהמכרז הקודם, מחלוקות וחילופי אין-ספור מיילים, התפרסם היום המחיר הסופי של החיטה לקציר 2019. השינויים פעלו לרעתנו השנה במחיר הסופי, אך לטובתנו בנושא הפרסים. ההבדל המשמעותי ביותר הוא, שהנתונים המספריים הקובעים את המחיר הסופי נלקחים בחשבון עד 15.8, ולכן, דעו שגם בשנים הבאות, לא יוכל להתפרסם המחיר הסופי, אלא רק לאחר תאריך זה. המחיר הסופי לחיטה בסיסית נקבע על 242.21 דולר לטון. הפרס, לעומת זאת, עלה ל- 4.36 דולר לטון על חלבון מעל 12%. על חיטה עם הקטוליטר מעל 80 ועל לחות מתחת ל-11.5%, תינתן תוספת של 0.21 דולר לכל עשירית, כך שתקרת הפרסים על חיטה יכולה להגיע ל-12.8 דולר לטון.

על סמך הפרמטרים החדשים, אנו מבצעים בימים אלו חישובים סופיים להשלמות המחיר.

החודש התקיימה ישיבה עם הרומ"אים להפקת לקחים בהתנהלות הקציר, במטרה לשפר עוד יותר את ההתנהלות בשנה הבאה.

כידוע לכם, אריאלה פלונסקי סיימה את עבודתה במשרד החקלאות. החודש ערכנו לה מסיבת פרידה בנוכחות רומ"אים, זכיינים ואנשי משרד החקלאות. אנו מאחלים הצלחה ליוסי שטיינברג, שהחליף אותה בתפקיד.

מסיבת סיום קציר מסורתית, בניצוחו של איציק אמיתי, נערכה השנה בקיבוץ מגן. היתה אווירה טובה, ארוחה טובה וגם שם נאמרו מילות פרידה מאריאלה. תודה רבה לאיציק על הארגון והביצוע של האירוע.

פגישת רומ"אים:

בפגישה שנערכה באוגוסט, הוחלט כי המפגש הבא ייועד להגדרת סמכויות ואחריות הפורום. לצורך כך, לפגישה המתוכננת בספטמבר יוזמן גיל רבינוביץ' – יועץ ארגוני, שיעזור לנו לגבש עמדה ברורה בנושא.

פגישות עם מגדלים/ מו"מ ירקות לתעשייה:

החודש נפגשנו עם מספר מגדלים בצפון כדי לקבל מהם משובים על ניהול המו"מ בנושא ירקות ולשמוע דגשים לצורך ההתקדמות. כרגע אנו בתהליך מו"מ עם סנפרוסט בנושא אפונה ותירס.
צוות מחקרים:

לפני מספר חודשים הוחלט להקים צוות מחקרים שידון בכל היבטי מחקרי הפלחה שבמימון הארגון – מרגע הוצאת ה"קול קורא", דרך המעקב על נושא המחקר, איכותו, הניהול הכספי ועד להצגתו והנגשתו למגדלים. הצוות התכנס לישיבתו הראשונה החודש והוחלט כי יש צורך בקיום מספר מפגשים נוסף כדי לגבש הצעות אופרטיביות לביצוע שינויים נדרשים.

התארגנות אפונה:

נערכו מספר פגישות החודש עם הגורמים הרלוונטיים כדי להעביר את כל הפעילות הכספית והמנהלתית בנושא רכישה, לוגיסטיקה ואחסון זרעי האפונה. כמו כן, נבדקת האפשרות לניהול פול שיווק התוצרת כולו דרך הארגון. טרם התקבלו החלטות סופיות בנושא.

כותנה:

יום צוות כותנה נערך החודש באזור הגליל המערבי. מעבר לעניין המקצועי, שבו ביקרנו בחלקות כותנה וסורגום, נחשפנו למפגש מרגש בקיבוץ עברון עם יונאי – יוצאת העדה האתיופית, חברת קיבוץ עברון מזה 30 שנה, שאירחה אותנו וסיפרה לנו על מסלול ההגעה שלה ועל התרבות של העדה האתיופית. היה מרגש, מעניין ומחכים. תודה למארגנים. נותר לאחל הצלחה לכל המגדלים בקטיף הכותנה, שיחל החודש.

קנט:

נערכו מספר פגישות עם קנט בנושאים שונים. הועברו למגדלים תשלומים בגין ביטוח הכנסה באזורים שמתחת לקו הבצורת. נותרו עדיין מספר טענות שהועלו בפני קנט והנושא ממשיך להיבדק – טרם נאמרה המילה האחרונה בנושא.

פיצויי בצורת:

החודש הסתיים איסוף הנתונים על ידי אפרים שלמה, ויצא נייר עם המחירים שיקבעו את גובה הפיצוי. ככל הידוע לנו, השבוע, אמורים להתחיל לשלם למגדלים הזכאים.

"חקלאות על הבר":

ב-19.9.19 בשעה 19:30 – מפגש ראשון של "חקלאות על הבר" בקיבוץ ניר עם, שאורגן ביוזמתה של מירי אטיאס. אנו רואים במפגש הזה מפגש חשוב, שבסופו נוכל לגבש החלטה לגבי המשך הרעיון, במידה שיצליח. נשמח בבואכם ונשמח עוד יותר לקבל משוב מכם לאחר האירוע.

כמובן שאם יצליח, נקבע מפגשים כאלה גם בצפון. ננצל את הערב הזה גם להרמת כוסית לשנה החדשה.

חודש אוגוסט הסתיים וספטמבר לפנינו ובסופו – ראש השנה. אני רוצה לאחל לכולכם שנה טובה, שנה פורה, שנה שנזכה כולנו לשר חקלאות טוב ומיטיב ושנישא פרי מעמלנו.

בברכת שנה טובה ומוצלחת.
שלכם,
דורון אליהו