מהנעשה בארגון – אפריל 2021

    מחבר:
  • דורון אליהו

במהלך החודש עסקנו במספר נושאים ונערכו פגישות עם מגדלים בנוגע לקציר החיטה שהחל בשבוע הראשון של מאי באופן רשמי

חיטה:

איסוף ההצהרות מהמגדלים ובמקביל הצהרה מחייבת שלנו. מחיר החיטה נותר גבוה ואף עלה בימים האחרונים ועובדה זו הופכת את הכמות המוצהרת שלנו לנושא קריטי, שכן 75% מהכמות המוצהרת תקבל מחיר של הבורסה במהלך חודש מאי. ככל שנדייק יותר, רוב החיטה תקבל מחיר גבוה, כל עוד המחיר הבורסאי יישאר ברמתו הנוכחית.

כאמור, נערכו מספר פגישות עם מגדלים לצורך הערכות לקראת הקציר. השנה הוחלט כי ארגון עובדי הפלחה יהיה אחראי ביושיביה ובצפון, גם על משטח הטיוב. אי לכך, שכרנו את שירותיו של אמנון גזית (050-5609543) לטיפול במשטח הדרומי. לגבי המשטח הצפוני, אני אחראי באופן ישיר. ביום 4/5/21 תיפתח התחנות בדרום לקליטה.

נפתחה התחנה בצפון והתקבלו ביום הפתיחה כ- 1,500 טון, רובם ככולם חיטה בסיסית. מקווה שימשיך כך.

בנושא ההגנות ובהמשך לעליית המחיר בבורסה, נרכשו בשבוע שעבר כ- 1,200 טון חיטה בפול E.

שעורה:

בשבוע האחרון של אפריל החל קציר השעורה ועד כה הגיעו למשטח כ- 360 טון מתוך ה- 2,500 שצפויים להגיע.

סורגום – חלקות ניסוי:

לאחר נסיונות רבים למצוא מגדלים שיסכימו לגדל בשטחם חלקות ניסוי של סורגום, נמצאו 5 מגדלים ו- 2 חוות ניסוי. סה"כ ניסוי ארצי עומד על כ- 70 דונם ואני מקווה שבתום הקצירים השניים, יוכלו פקחי הגנת הצומח ומדריכי שה"מ לנתח את התוצאות בתקווה לאפשר את הגידול כגידול מסחרי בשנת 2022 .

אפונה:

מספר אירועים בעייתיים באספקת האפונה למפעלים:

  • התגלו זכוכיות באפונה במפעל סנפרוסט. המקור אינו ידוע. הנושא ממשיך להיות מתוחקר על ידינו.
  • התגלו הפרשים בבדיקות הטנדרומטרים בין המפעלים. מכשיר הטנדרומטר הינו קובע את סיווג האפונה ועפ"י תוצאותיו, נקבע מחיר האפונה ולכן ישנה חשיבות רבה לבדיקה מהימנה. נושא זה נמצא בבדיקה שלנו.
  • לצערי הרב, עד עתה, ננטשו כ- 400 דונם של אפונה ע"י סנפרוסט. זהו אירוע קשה שבו נידרש לטפל בפיצוי הולם למגדלים שננטש להם שטח הכולל השתתפות של המפעל ושל הקוטף.
  • התקיימה פגישה בקנט לצורך העלאת מחיר הפיצוי במקרה של נזק מוחלט. הנושא בבדיקת קנט.

 

הכנה לשנת שמיטה:

נערכו מספר פגישות עם משרד החקלאות לצורך הכנות לקראת שנת השמיטה, שכידוע תחל בראש השנה (ספטמבר 2021). חברת "מילגם" נבחרה ע"י הרבנות הראשית לביצוע החתמת המגדלים על היתרי מכירה. יש להעביר את המידע גם למרכזי המשקים, שכן חלק מהמשקים מבצעים היתרי מכירה על כל החלקות שברשותם ולא רק תאגידי הגד"ש.

בנוסף לכך ובאופן ייחודי, אמור לצאת מכרז חיטה לשנת השמיטה. אנו עמלים על פרטי המכרז ביחד עם משרד החקלאות.

כותנה:

בחודש שעבר נפגשו מספר מגדלי כותנה עם יעקב בכר – יו"ר ארגון עובדי הפלחה, להכרות ולצורך הסברת העמדות של המגדלים ושל הארגון בנושא החשיבות בהמשך גידול הכותנה. המגדלים הביעו רצון להיות מעורבים יותר בכל הנעשה במועצת הכותנה ואנו מקדמים זאת בברכה.

 

החודש נהיה עסוקים מן הסתם בקבלת חיטה ושעורה ונאחל לכולם עונה מוצלחת.

 

בברכה,

דורון אליהו 050-7779897 , doron@falcha.co.il