מהנעשה בארגון – אפריל 2019

    מחבר:
  • דורון אליהו

החודש בחר עם ישראל את נציגיו לכנסת. אין לדעת אם מצבנו כחקלאים ישתפר, יורע או יישאר כפי שהוא היום, אך ברור כי אם לא ניקח את גורלנו בידינו – אף אחד לא יעשה זאת בשבילנו.

בהמשך לאמירה זו, אסיפת החברים של הארגון החליטה לאשר את השינוי התקנוני ואת התאמת ניהול הארגון לניהול עכשווי יותר, כחלק מלקיחת האחריות לגורלנו ולקביעת סדר היום העתידי של הענף. חובת ההוכחה הינה בוודאי שלנו, כעובדי הארגון, ואנו מאחלים לכולנו שהערך המוסף של הארגון יבוא לידי ביטוי בתחומי הגד"ש עבורכם, המגדלים.

חיטה

ההכנות לקראת הקציר, שיחל בצפון בשבוע הבא, בעיצומן. נאספו התחייבויות המגדלים וניתנה על ידינו הצהרה על הבאת 100 אלף טון חיטה למחסנים. אין לנו אלא לאחל לכולנו קציר מוצלח.

בצפון תיפתח התחנה ב-6.5.19, ובדרום, ככל הנראה, ב-12.5.19.

במהלך החודש נאספו ממגדלי עוטף עזה נתונים בנוגע להיקפי השטחים שנקצרו לתחמיץ ושחת. כידוע לכם, התקבלה תמיכה של 8 מיליון ₪ ממשרד החקלאות לצורך הורדת שטחים ל"קציר ירוק". להערכתנו, נותרו כ-35 אלף דונם שלא הספיקו להיקצר (חלקם מיועדים לגרעינים), ואנו עדיין נמצאים בהידברות עם משרד החקלאות והאוצר לגבי תמיכה להאצת קציר – בדומה לתמיכה שהתקבלה אשתקד. נכון לרגע זה, אין היענות לבקשה שלנו.

מחיר החיטה נמוך מאוד עם פתיחת מסך יולי. המחיר בשפל של למעלה מעשור ועומד כרגע בהערכה על כ-230 דולר לטון (50 דולר לטון פחות משנה שעברה!). מבקשים ממי שחזק בתפילות – שיעבוד קשה!

שעורה

נחתם הסכם עם חברת "שינטרקו" וההסכם הועבר לחקלאים הרלוונטיים לחתימה. קציר השעורה, גם הוא, יחל בשבוע הבא. נקבע כי מחיר השעורה יהיה מחיר תואם לינקג' חיטה.

מזכירים לכולם כי זהו ניסיון ראשון לאגד את המוצר הנ"ל ולשווק אותו ביד אחת. ברור לכל הצדדים שזו תהיה שנה שכולנו נידרש להפיק ממנה לקחים ולנסות לשפר לשנים הבאות.

בצורת

כפי שכבר דווח בחודשים האחרונים, אנו ממתינים להכרזה על בצורת באזור "קו הבצורת". כל הסיורים והפרוטוקולים שנדרשו לשם חתימות השרים על המלצה להכרזה – כבר מאחורינו. נותר להמתין לחתימת שר האוצר וזה אמור להיחתם עד סוף החודש.

אפונה

בישיבת ההתארגנות הוחלט כי הארגון ימשיך לבצע את רכישת הזרעים המרוכזת גם בשנה הבאה. נראה כי היה שיפור בהתנהלות השנה, אם כי נדרשים עוד שיפורים ואנו שואפים להכיל אותם לשנה הבאה.

בינתיים, עקב הגשמים הרבים שהיו גם החודש, לא יכלו לקטוף את כל השטחים שנועדו לקטיף למפעלים. אי לכך ננטשו כמה מאות דונמים. הגענו להסכמות עם קנט בעניין ההכרה שלהם בכך שזהו אסון טבע, וכי יש לפצות את החקלאים ששדותיהם ננטשו עקב אי-יכולת לקטוף. פרסום ההסכמות עם קנט הועבר למגדלים הרלוונטיים.

עגבניות לתעשייה

לאחר פגישת מגדלי בית שאן והפקת לקחים שלנו מהפגישה, אנו נערכים להתחיל מו"מ עם מפעלי התעשייה כבר בחודש הקרוב במטרה להגיע לסיכומים לפני תחילת עונת 19/20.

קנט

בפגישה של צוות הרומ"אים עם קנט במהלך החודש, סוכם עם קנט כי האזורים נפגעי הבצורת – שמתחת לקו הבצורת, שבהם הפכו את השטחים או שנקבע להם נזק של 100% – יזכו להכנסה המרבית של הפוליסה – קרי, 160 ₪ לדונם ולא כפי שצוין בעבר (בהפחתה של 30 ₪ לדונם). כמו כן, במסגרת דגימות שייעשו הם ייחשבו כ-0 יבול (ולא 30 ק"ג לדונם), לטובת חישוב ממוצע היבול באזור.

אתר חדש לארגון

בימים הקרובים יעלה לאוויר אתר חדש לארגון עובדי הפלחה. האתר מנוהל על ידי מירי אטיאס והושקעה בכך עבודה ומחשבה רבה. שותפים נוספים לעיצוב ועריכת האתר הם חברות "אקול" ו"תוכן העניינים". בקרוב נפרסם את מועד עלייתו לאוויר ואנו מקווים כי האתר יהיה נגיש, חדשני ובעל ערך עבורכם. כמובן שאם יהיו הערות ורעיונות, נשמח לשמוע ולהגיב.

טלפון מירי: 052-3610047, miri@cotton.co.il

בברכת קציר מוצלח ויום עצמאות שמח לכולם!