ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
בין עלון לעלון - דצמבר 2004

 

חיטה

מחירי החיטה ממשיכים לשמור על יציבות, נכון להיום המחיר עומד בין 185-190 $ למגדל, אבל מצב זה נקבע ממחירי הובלה ופרמיה גבוהים ומחיר בורסה נמוך יחסית. תקוותנו היא, לא משנה מאיזה כיוון, שהמחיר יישאר יציב לאורך זמן ואולי נראה מחיר כזה או בסביבות האלה גם בקציר.

נכון להבוקר מטפטף גשם ונקווה שתחזית תתגשם ונראה גשם בסוף השבוע והפעם, גם בצפון ובמזרח, שם אנחנו רואים פחות מדי גשם והמצב לא טוב במיוחד.

היום, סוף סוף, אמור לעבור הכסף, המיועד לתמיכה לשטחים שמתחת לקו הבצורת, לקנט ואז – להעברה למגדלים. המצב בו הכסף, שאושר כבר לפני יותר מחודש, נסחב ומתגלגל במסדרונות המשרד ונעצר ע"י פקידים שונים בלי שום סיבה, הינו בלתי נסבל ואני מקווה שלקראת עונת 2005 נוכל לסכם את הסכם התמיכה החדש לשטחי הבעל, ולא נצטרך לזחול כל שנה מחדש.

 

חימצה

הזריעות בעיצומן ולפי משיכות הזרעים מחברות הזרעים, יזרעו בארץ 55-60 אלף דונם. אני מתריע בפני כולנו: עודף שטחי חימצה בעונת 2005, יפיל עלינו את המחיר. מחיר החימצה נכון להיום בחוזים שנחתמים, עומד על 2.7-2.75 ₪ לק"ג מגודל 20 ומעלה, מחיר, שלכל הדעות, נכון ומתאים ואין סיבה וגם לא צורך להורידו, בוודאי שלא ע"י זריעות יתר.

 

חמניות

עדיין אין בידנו תוצאות נביטה של הזרעים החדשים לעונה הקרובה, אבל לפי מה שאנו שומעים, התוצאות יותר טובות משנה שעברה. נקווה שיהיו טובות הרבה יותר.

אני מזכיר לכולם שוב: לא להתפתות ולזרוע זרעים בעלי אורך זרעון קצר. יש לבדוק היטב האם חב' הזרעים, שמוכרת את הזרעים שאתם רוכשים, קיבלה אישור מכירה למכירתם. אישור זה אמור להיות לכל זן שנמכר בארץ, והוא אומר, כי הזן נבדק ע"י המערכת ונמצא מתאים לגידול בתנאי הארץ. ובכל מקרה, גם אם זן מסויים קיבל את כל האישורים, עדיין אין לזרוע אותו עם פוטנציאל האורך לא מגיע ל- 24-25 מ"מ לפחות.

באם נחזור ונזרע זרעים בעלי אורך זרעון קצר, נמצא את עצמנו שוב מפסידים שוק בספרד.

גודל המזרע יכול להגיע לעד 90,000 דונם ולא יותר. המחיר כמו בשנה שעברה, עם נטייה כלפי מעלה. מסתמן מחסור של חמניות בשוק בספרד, מה שמאפשר לשמור על המחיר ואולי קצת להעלותו.

אני מזכיר: לא למכור חמניות מקונסיגנציה, במצב הנ"ל אתם בעצם מעבירים לסוחר חמניות בלי מחיר. לסוחר אין סיבה טובה לקבל מחיר גבוה, אלא פשוט למכור את החמניות במחיר נמוך בשוק.

 

תחמיצים ושחת

נפרסם מחירים בחודש הבא, בתיאום ובהסכמה עם פורום מרכזי המזון, על מחירים מומלצים למזונות הגסים ולשחת.

 

ירקות לתעשייה

אפונה -     אנחנו בעיצומן של הזריעות, לקראת סוף השליש השני. בינתיים הזריעות הן לפי התכנית ונקווה   שכך יימשך. לקראת העונה הבאה יש לבחון את נושא זרעי  האפונה - יבוא, ייצור מקומי וכו'.

עגבניות -  אנחנו לקראת סוף המו"מ. הזריעות הראשונות במשתלות עומדות להיזרע ואנו  

עומדים על כך שהמחיר יישאר לפחות כמו לפני שנה. אין אפשרות להוריד מחיר.

ההזמנות מהמפעלים עומדות על כ- 200-210 אלף טון לעונה הקרובה. זו ירידה של     כ- 15% לעומת ההזמנה של שנה שעברה.

שימו לב למכתבים ולפרסומים שאנו שולחים ונהגו בהתאם. שאף אחד לא יחתום על חוזה במחיר נמוך   לעומת עונת 2004 מכיוון שמצב זה יביא לפירוק מערכת המחירים וההסכמות בינינו כגוף מגדלים לבין המפעלים.

שעועית – בימים הקרובים יגיע לכל המגדלים החוזה החדש, כאשר הוא מלווה במכתב הסבר.

              אנו מבקשים מכולם לחתום עם המפעלים על גידול שעועית רק עם החוזה החדש.

              רק חתימת כולנו, כל המגדלים, על החוזה הנ"ל, תוכל להביא לסדר וארגון נורמאלי של הגידול.

תירס -    המו"מ ייפתח בשבוע הבא ונקווה שיסתיים בזריזות וגם כאן, נוכל לצאת לעונה עם הסכם סגור.

 

 

משהו אחר

עדיין אין בידינו את תקציב מועצת הצמחים לשנת 2005. התקציב כולל את גובה ההיטל שממנו נובעים נושאים שונים שאנו מטפלים בהם, כמו: ביטוח, מחקרים וכו'. אנו מקווים כי בימים הקרובים נוכל לקבל לידינו את הצעת התקציב, לבדוק ולראות מה צריך ומה ניתן לעשות, במידה וצריך לשנות דברים מסויימים.

 

                                                       בברכת המון גשם,  

 

                                                                        פיני מהר"מ

                                                                        ר. מדור גד"ש

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד