ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - ינואר 2004

 

 

חיטה

סוף סוף קבלנו גשם רציני על כל אזורי הגידול והפניקה קצת שככה. נקווה שהגשמים ימשיכו ותהיה לנו עונה סבירה. אנחנו ממשיכים לטפל בהכנות לקציר הקרוב, כולל ההחלטה שלנו להעביר את כל החיטה דרך המשטחים "שלנו" בדרך לאחסון אצל הזכיינים וסגירות עם חברת ההשגחה על נהל וצורת הבדיקות, בתוספת בדיקת הגלוטן אינדקס בכל תחנות הקבלה. תוך כדי התהליך אנו מקבלים תשדורות מהשטח כי חב' תבואות/לוגי מנסה לקנות חיטה ישירות מהמגדלים, כאשר הם מציעים מחיר פיקס כולל מקדמות. ברור לנו והבהרנו זאת גם להם, כי היחסים בינינו כולל סעיף שבו אנחנו לא מוכרים חיטה ישירות לטחנות הקמח והם לא קונים חיטה ישירות מהמגדלים ומעבר לכך מכירה של חיטה ישירות לאחד הזכיינים, תעמיד אותנו במצב שלא נוכל לעמוד בהתחייבויות של חלוקה מאוזנת לפי כמויות ואיכויות לשני הזכיינים. לכן אנחנו מבקשים מכל מגדל שמוצא את עצמו מוקף בהצעות למכירת החיטה, לדווח לנו בכדי שנוכל להמשיך לטפל בנושא החיטה בצורה מסודרת ומאורגנת ולטובת כלל המגדלים.

 

חימצה

נזרעו בארץ כ- 50,000 ד'. החורף המתון יחסית נכון לעכשיו עוזר להתפתחות טובה של השדות ונקווה שכך ימשיך. רמות המחיר לחימצה להספקה לעונה הקרובה עומדות על 2.6-2.7 ₪ לק"ג מגודל 18 ומעלה, כאשר בימים האחרונים מתחילים להגיע מהשוליים הצעות למחירים גבוהים יותר. יש לשים לב למגמה ולא לשכוח שבעקרון אנחנו מעדיפים לשמור על מחיר פחות או יותר יציב ברמות של 2.6-2.7 ₪ לק"ג ולא לקפוץ גבוה מדי כאשר התוצאה של מחירים גבוהים מדי היא יבוא מסיבי ולחץ עלינו להורדת או הפחתת המכסים. דבר זה אינו רצוי לאף אחד מהצדדים ובסופו של דבר יפגע במגדלים.

 

חמניות

בימים אלו מתחיל המזרע ברחבי הארץ. יש לשים לב שגם בעונה זו איכות הזרעים ואחוזי הנביטה נמוכים, אפילו נמוכים מאד ויש לבדוק טוב טוב את מחיר הזרעים, שמשום מה מופיע ב- $ למרות שהייצור הוא ייצור מקומי בלבד. כל המאמצים שנעשים ונעשו עד היום לשפר את איכות ואחוזי הנביטה לא הביאו תוצאות מי יודע מה. שימו לב כי על התוית רשום : "אחוזי נביטה של זרעים נורמליים" ו"אחוזי נביטה של זרעים בלתי-נורמליים". השילוב של שניהם יוצר את המספר הרשום על התוית.

 

כותנה

רמת המחיר בשוק העולמי ממשיכה לשמור על יציבות והיא עומדת על כ- 75 סנט לליברה לחוזה יולי 04 .

גם רמת מחירי הפימה יציבה פחות או יותר, למרות שעדיין אין אפשרות למכור כותנה  פימה במחירי השוק. לכן כותנת הפימה שנמכרה נמצאת ברמה של כ- 95 סנט/ליברה.

 

ירקות לתעשייה

אפונה - מזרע האפונה מסתיים בימים אלו ופחות או יותר נזרעו כל הדונמים המתוכננים לזריעה. אנחנו מנסים קודם לסגור את החתימה על החוזים ונקווה שגם זה יסתיים בהקדם. העיכובים הם לא מצדנו וצריך להפעיל לחץ על המפעילים.

עגבניות – המו"מ נסגר סופית והצלחנו להוסיף עוד עשירית בריקס לבריקס האדיש והוא יהיה לכל העונות 5.0-4.8 .

לאחר שוך הסערה ולאחר שנרגעו קצת הרוחות אפשר לסכם ולומר: א. התארגנות המגדלים חשובה לכולנו ונותנת לנו אפשרות להשיג הישגים עבור כלל המגדלים, כאשר לא תמיד ולא בכל פעם כולם מקבלים את מה שרצו.  ב. יש להשקיע יותר בקשר שבין השולחן ונציגיו לבין המגדלים בכל מקום ובכל אזור. בשורה התחתונה, יש לשמור ולחזק את התארגנות המגדלים – היא שלנו ובשבילנו.

תירס – יחסי הכוחות בענף מתחילים להתברר ובשטח מתחילים להופיע "כלי נשק" שהשימוש בהם לא מקובל עלינו כלל

ועיקר. התניות כמו: "לא קוטפים שני קוטפים בשדה של אותו מגדל".  ".אם אתה רוצה גידול א' תגדל גם גידול ב'.וההיפך." אין להם מקום ואנחנו מנסים לבדוק ולבחון את המצב ולהציע פתרונות שנוכל כולנו, מגדלים, מפעלים, וקוטפים, לחיות אתם בשלום פחות או יותר. תוך כדי כך, אנחנו מנסים לסגור את המו"מ על מחירים ותנאי תשלום והספקה לעונה הקרובה. נכון להיום, אין עדיין סיכומים. תאריך היעד לתחילת הזריעות הוא אמצע פברואר.

 

תחמיצים ושחת

בישיבת רומ"א האחרונה הקמנו צוות שיטפל בנושא שיטת תשלומים לפי איכויות תחמיצים ושחתות. הנושא מופעל חד צדדית על ידי חלק ממרכזי המזון באזורים השונים ואנחנו רוצים למסד ולארגן את כל העניין בהסכמות והבנות בין כל הצדדים השותפים. בראש הצוות עומד משה ברוקנטל ממשקי הדרום ונקווה שבזמן הקרוב נוכל להגיע למסקנות והסכמות על הפעולה, לוחות זמנים וכו'. מחירי המזונות הגסים ממשיכים להיות גבוהים מאד ברמות שלא ראינו המון שנים.

 

 

ומשהו בנימה אישית,

אתמול, יום שלישי ה- 20/1/04, נפל דבר בארגון עובדי הפלחה. מזכיר הארגון, יוסי דרור, מסיים את תפקידו ובמקומו נבחר במועצת הארגון גרשון שליסל מעלומים. אין זה סוד שהעמדתי את עצמי כמועמד להחליף את יוסי, לאחר 5 שנים של עבודה לצדו, אך בסופו של יום החליטה מועצת הארגון את אשר החליטה ואני כמובן מקבל את שהחליטה ואנסה להמשיך ולשרת אתכם, החקלאים והמגדלים, כפי שעשיתי עד היום.

וליוסי, האיש שקיבל אותי לארגון ולימד אותי המון על החקלאות, החקלאים ובכלל חבר לדרך העבודה – אין ספק שהארגון ייראה אחרת בלעדיך. נקווה שאדע לשמור על הדרך והכוון שהתווית לי בשנים שעבדנו יחד. היה לי הרבה יותר מנעים להיות לך לעזר, כמו גם להיעזר בך, בחכמת החיים, ברגישות, בחברות ובגיבוי שנתת לי תמיד. אני מצדי אנסה ככל יכולתי להמשיך ולקדם את כל הנושאים שבהם טפלנו ועסקנו ביחד עם גרשון בתפקידו החדש. ולך, אני מאחל רק טוב והמון הצלחה בתפקידך החדש בחב' הזרע.

  

                                                                 פיני מהר"מ

                                                                    מדור  גד"ש

 

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד