ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
בין עלון לעלון - אפריל 2004

 

 

 

חיטה

אנחנו ערב הקציר ועד שחוברת זאת תגיע אליכם, ייפתחו תחנות הקבלה ונתחיל לקבל חיטה. תחנות הקבלה ייפתחו ב- 2 במאי, יום ראשון בשבוע. השנה ייפתחו 4 תחנות קליטת חיטה: אחת בצפון – במנפטת העמק, שם תיקלט כל החיטה מצפון הארץ, מכל הסוגים ובכל האיכויות. מתחנת הקליטה במנפטה תישלח החיטה לזכיינים לפי איכותה. חיטה שתפסל מכל סיבה שהיא (גלוטן אינדקס נמוך, חלבון נמוך, פסולת וכו') תרוכז במשטח ותמכר במרוכז למכוני התערובת או לקונים אחרים, לפי המרבה במחיר. בכל מקרה, כל החיטה תקלט במשטח ולא יהיה מצב כמו בשנים שעברו, שמשאית עם חיטה, אחרי שהגיעה לתחנת הבדיקה, תמשיך להסתובב ברחבי הארץ בכדי לחפש מקום פריקה ומישהו שיקנה אותה. בדרוםייפתחו 3 נקודות קליטה: אחת במסמיה במנפטה, אחת בנתיבות במתחם מושבי הנגב ואחת ביושיביה. בכל התחנות יתקבלו כל סוגי החיטה ובכל המשטחים ייעשה מיון לחיטה ומשם לזכיינים, או לאחסון במקום, או למשלוח לטחנות הקמח.

מחיר החיטה נכון להיום עומד על  207-205 $ לטון כמחיר בסיס למגדל. מחיר ההובלה הימית מחושב לפי 27 $ לטון. מחיר ההובלה הימית נמצא היום במגמת ירידה.

אנחנו עסוקים בימים אלו בנסיון מתמשך לפתור את המצב בו מחיר ההובלה הימית בפועל גבוה יותר מ- 27 $ לטון. עדיין אין תשובה לנושא ואנו עושים מאמצים גדולים כדי לצמצם את הפער ככל שניתן. בכל מקרה, גם בפער כפי שהוא כיום, תהיה מצדנו טעות גדולה לא לשווק את החיטה דרך התארגנות החיטה ולנסות למצוא כל מיני "סידורים" בכדי לקבל אולי כמה דולרים יותר. מצב כזה, כבר אמרנו לא פעם, יכול להביא לפירוק של כל מערכת הגידול, הקליטה והמכירה של החיטה במדינת ישראל ואני בטוח שאף אחד אינו רוצה למצוא את עצמו בשנה הבאה עם אלפי טונות של חיטה שאין למי למכרה וצריך לאחסנה ולממן אותה.

בצורת – אנו עסוקים גם כאן בהגדרת הגבולות של הבצורת ועומק הנזק. סיור מסכם ייערך ב- 28/4 ואז נדע סופית עד היכן מגיעה הבצורת ומה עומקה. כאשר יהיו בידינו סיכומים סופיים – נמסור ונעדכן.

 

חימצה

בסך הכל נראים שדות יפים ברחבי הארץ. נקווה שלא יהיו שרבים גדולים בחודש הקרוב ואז יהיה לנו מה לקצור. מש' החקלאות הפחית את המכס על יבוא חומוס מסוף חודש זה ועד ל- 20 ביוני, לכמות של עד 3,000 טון וזאת, כדי למלא את המחסור שנוצר לקראת סוף עונת השווק האחרונה ועד שיגיע היבול החדש, איפה שהוא בסוף חודש יוני. אנחנו מצדנו, עשינו את כל המאמצים בכדי למנוע את הפחתת המכס, אבל כמו שאתם קוראים, ללא הצלחה. בכל זאת, הכמות מוגבלת והזמן מוגבל ונקווה שהפחתת המכס לא תשפיע על מצב הענף בטווח הארוך.

 

חמניות

נזרעו בחורף כ- 70,000-75,000 דונם חמניות. בימים אלו נגמר דילול השדות וההכנות לקראת ההשקייה בעיצומן. מנתונים שאנחנו אוספים מתברר, כי רובם הגדול של השדות שנפגעו השנה מזרעים באיכות לא טובה, הם שדות שנזרעו בזרעים של שער העמקים ולא כפי שנכתב בחוברת הקודמת. בימים הקרובים נצטרך להחליט איך נוהגים במצב בו עלות הזרעים גבוהה ביותר ובתוספת דילול שעולה המון כסף אנחנו מקבלים מצב שבו לזרוע דונם חמניות עולה מחיר שהגידול מתקשה לשאתו. נצטרך למצוא פתרון למצב בו כל שנה ניתן אישור לחברות הזרעים למכור זרעי חמניות עם אחוזי נביטה מתחת לתקן.

 

ירקות לתעשייה

אפונה    - אנחנו לקראת סיום הקטיף, כאשר גם השנה היבולים נמוכים בכ- 15-10 אחוז לעומת ההזמנה   

  ונראה איך מתארגנים לעונה הבאה מבחינת כמויות זרעים, איכות וכו'. נתקלנו השנה בתופעה  

  של שדות שנתגלה בהם ערבוב של זנים, דבר שגרם נזק למגדלים ואנחנו, בשולחן הירקות 

  לתעשייה, מטפלים בעניין בצורה מרוכזת מול חברת הזרעים בחו"ל, במטרה לסכם ולפצות את  

  המגדלים שנפגעו במידה ויהיה נזק.

עגבניות - ההזמנות עומדות על כ- 250 אלף טון. כרגע מצב השדות נראה בסדר ונקווה שכך גם יימשך.

תירס     - כמויות התירס יהיו קטנות השנה לעומת שנה שעברה וזאת בגלל שהמפעלים הקטינו מאד את

ההזמנות לעונה ד' . כאשר יהיו נתונים סופיים נעדכנכם.

 

כותנה

ברחבי הארץ נזרעו כ- 140,000 ד' כותנה. בסה"כ פחות מהכמות שחשבנו שצריכה ויכולה להיזרע. בחלוקה של 60% פימה ו- 40% אקלה. נקווה שהכל יהיה בסדר ונוכל למכור את כל הפימה במחירים סבירים מכיוון שנכון להיום, מחיר סיבי הפימה נמצא איפה שהוא מתחת ל- 95 ומעל ל- 90 סנט לליברה. נקווה שהמחיר ישתפר מכיוון שאין בידינו לעשות הגנה על מחיר סיבי הפימה וכל הכותנה שנמכרה עד היום נמכרה בכ- 95 סנט למגדל.

מחירי שחתות ותחמיצים:

 

תחמיץ תירס            -            540 ₪ לטון      חומר יבש בקמה

תחמיץ סורגום            -            470 ₪ לטון      חומר יבש בקמה

 

שחת דגן             -            535 ₪ לטון      כבוש במתבן

שחת שיבולת            -            555 ₪ לטון      כבוש במתבן

שחת בקיה            -            640 ₪ לטון      כבוש במתבן

שחת אפונה            -            610 ₪ לטון      כבוש במתבן

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד