ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - פברואר-מרץ 2007

חיטה

אנחנו מתקרבים לישורת האחרונה בעונת גידול 2007. נכון להיום, מבחינת מזג האוויר, אנחנו זקוקים לעוד פעמיים גשם עד סוף החודש, ואז נוכל להגיד שלפנינו עונה ממוצעת. נקווה שהגשם אכן ירד, ובכל האזורים.

תמיכת החיטה לאזור שמדרום לקו הבצורת, חולקה למגדלים בימים האחרונים, סוף סוף. למרות שהסכום קטן, לקח לנו הרבה יותר מדי זמן לקבל את הכסף, ואין ספק כי יש לעשות משהו דרסטי בנושא. אסור לנו לתת למצב הנ"ל להיגרר כך כל שנה, ונעשה הכל בכדי לשנות את המצב מייסודו.

התארגנות לקציר - אנחנו מתחילים להתארגן לקראת הקציר, שאמור להתחיל, כבכל שנה, בתחילת מאי.

במשטח הצפוני שלנו - מפעלי עמק יזרעאל, בניהול ודחיפה של מנפטת העמק, בהנהלת אלישע שמש, נבנה בימים אלו מחסן לאחסון חיטה בכמות של כ- 25,000 טון, כוונתו לאחסן במתחם מנפטת העמק כ- 50% של החיטה בצפון הארץ, כאשר משטח הערבוב יהיה גם הוא במתחם.

גם במשטח משקי הדרום מתוכנן שינוי ואנחנו מתארגנים לאחסון כמה שיותר קרוב למשטח הערבוב.

בנגב, נמשיך לקלוט ולאחסן את החיטים בנתיבות.במתחם מושבי הנגב

וביושיביה – במתחם משק ביתן.

חברת ההשגחה תהיה השנה חב' ג'סקו שחוזרת לעבוד אתנו, ולתת את שרותי הבדיקה לקביעת איכות החיטה.

אנחנו מתכוונים השנה, לקלוט את החיטה במשטחים ובאחסונים, בהפרדות אחרות, לעומת השנים האחרונות: השנה נקלוט במשטחים ובאחסונים, לפי זנים. מבדיקות שאנחנו עורכים מסתבר לנו, שאחת הבעיות הגדולות מבחינת טחנות הקמח, היא בעיית האחידות או אי-האחידות של החיטה הישראלית. לדעתנו, הפרדה בין הזנים תביא לאחידות גבוהה יותר בסדרי גודל לעומת השנים האחרונות. בכל נקודת קליטה נקלוט את החיטה לפי 4-5 הזנים היותר מרכזיים באזור. מבחינת המגדלים יש להקפיד על רישום מדוייק של הזן בתחנת הבדיקה. בהנחה כי הקפדנו לזרוע את החיטה לפי המלצות צוות גלוטן, והקפדנו לנטר ולטפל בשדות לפי ההנחיות נגד פשפש הקמה, מותר להניח כי החיטה שתגיע למשטחי הקליטה תהיה באיכות טובה. לכן, אין צורך לנסות "לדחוף" זן שאינו "מתאים", על ידי שינוי השם בתעודה. אין השפעה על מערכת הבדיקה בשם זן כזה או אחר שכתוב על התעודה.

אנחנו נשים דגש מאד גדול על קליטת חיטה דרך "ספקי ביניים" (סוחרים), שקונים חיטה ממגדלים שונים ומשווקים למערכת. נהיה חייבים לדעת כי החיטה מגיעה ישירות מהשדה, איזה זן, וכו'. חיטה שתגיע למשטחי הקליטה, מבלי שנוכל לזהות את מקורה – לא תיקלט ! שימו לב והתכוננו בהתאם. 

 

חימצה

השדות נראים יפה, גם המחירים נשמרים. נקווה להמשך אביב מתוך, כדי שנוכל לקצור ברינה. 

 

חמניות

בעונות האחרונות אנחנו נתקלים בתופעה של יציבות, עם מגמת הקטנה של שטח המזרע. התופעה יכולה להיות מוסברת ביציבות המחירים ב- $, כאשר שחיקה בשער הדולר בשנתיים האחרונות, מביאה בעצם להקטנת ההכנסה לחקלאי. לחץ על השוק הספרדי, ממקורות אחרים, כמו: סין וארה"ב, גם הוא לא תורם, וכך גם עליית מחירי הזרעים, וכמובן, העלקת. כל אלה מביאים ליציבות בשטחי המזרע. ברור לגמרי, כי השוק מסוגל לקלוט כמות יותר גדולה של זרעוני חמניות, ובהחלט אפשר וצריך להגדיל את שטח המזרע לרמה של כ- 100,000 דונם ברחבי הארץ. 

 

תירס גרעינים

בחודשים האחרונים, מחירי התירס נמצאים במגמת עליה תלולה. מבחינת המגדל אנחנו מדברים על מחירים של כ- 220 $ לטון בשער מכון התערובת. אנחנו בארגון, מתארגנים לטפל בנושא בצורה מרוכזת, משהו כמו ארגון וניהול קציר החיטה, כאשר הגענו להסכמות על נוסחת המחיר להספקת תירס מול הבורסה בארה"ב, בתוספת פרמיות, הובלה ימית, וכו'.

כוונתנו לפרסם בימים הקרובים למגדלים את עקרונות ההתארגנות, כולל אפשרות לטפל בנושא ההגנות. נכון להיום, אפשר להגן על מחיר של כ- 185 $ נטו למגדל, זאת אומרת, רשת בטחון לגידול. להזכירכם, מחיר היום לחודש ההספקה, כ- 224 $ לטון. 

 

אבטיח לגרעינים

המזרע הצפוי – כ- 100,000 דונם. בנגב עומק ההרטבה אינו מספק, ולכן יושפע גודל המזרע בפועל. המחירים בסך הכל ברמה סבירה פלוס, ויש לשמור ולחתום על חוזים לפני הזריעה, ולא לזרוע "על עיוור", כמו שהחבר'ה אומרים. 
 

ירקות לתעשייה

מועצת הצמחים עדיין צולעת, ועדיין גביית ההיטלים בפועל לא מתבצעת. אנחנו מתארגנים לטיפול בנושאים החשובים לנו: מו"פ, נציגי מגדלים, ועוד. הכסף לצורך מימון הנושאים הנ"ל, לכל גידול וגידול, נגבה בצורה מרוכזת דרך ארגון הקניות המרכז את גבית הכסף מהמפעלים, וחלוקתו למגדלים. הסכומים המפורטים לכל גידול יועברו אליכם במכתב מסודר, בהקדם, לאחר אישור של שולחן ירקות לתעשייה.

אפונה - הקטיף מתחיל בסביבות ה- 15 לחודש זה. נקווה שיהיה מוצלח ושקט, יבולים ואיכויות טובים.

עגבניות – השתילות בעיצומן. הזמנות המפעלים עומדות על כ- 270,000 טון. נקווה שנוכל לספק את ההזמנות.

תירס – הנושא המדובר בחודשים האחרונים: פרי גליל. ההסכם המדובר נחתם לפני כשבוע, ואנחנו תקווה שהכל ילך למישרין, כל האישורים יתקבלו, ונוכל להוריד בצורה דרסטית את הערבויות והבטחונות שאנחנו נדרשים לתת בשנים האחרונות. 

 

מחירי שחתות ותחמיצים 

בשעה טובה הגענו להסכמות עם פורום מרכזי המזון על מחירים מומלצים לתחמיצים ושחתות לעונת 2007

את מחיר תחמיץ החיטה שנקבע לפני כחודשיים על 457 ₪ לטון ח"י בקמה החלטנו לא לשנות.

להלן המחירים:

תחמיץ תירס             610 ₪ לטון ח"י בקמה

תחמיץ סורגום           495 ₪  "      "

שחת דגן                 640 ₪ לטון במתבן

שחת בקיה              720 ₪   "      "

שחת תלתן/ אפונה    690 ₪   "      "

שחת אספסת           950 ₪   "      "

קש חיטה               350 ₪   "      "                          בתקווה להמשך הגשמים 

 

                                                      פיני מהר"מ

                                                      מ. מדור גד"ש

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד