ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
בין עלון לעלון - דצמבר 2006

 

חיטה

סוף סוף נפתחו ארובות השמיים והגשם ירד, ממש בדקה ה- 90. נכון להיום, נאלצנו להפוך או לזרוע מחדש כ- 20-25 אלף דונם. במסגרת זו, גם לא היה צורך בסופו של דבר לפגוע בהחלטות שלנו בנושא זני החיטה במזרע, והתקווה אצל כולנו, שהחורף ימשיך וירד מספיק גשם מהיום, כך שהפגיעה, באם תהיה, תהיה קטנה.

תמיכה – לצערי, אינני איש בשורות בעניין, רק אומר כי אנחנו מטפלים ככל יכולתנו, בהעברת הכסף אליכם. הכסף תקוע באזור שבין משרד החקלאות לקנט, כאשר מצידנו, כל האישורים ניתנו ואנחנו מצפים למכתב שעליו נצטרך לחתום, לדרישת חשב משרד החקלאות. ורק אז נוכל לקבל את הכסף. לדעתי הגיע הזמן לטפל בנושא החשב בדרגים גבוהים יותר. אנחנו לא מצליחים לפרוץ את המעגל ולקבל את הכסף, ובכל שנה מצבנו נעשה מסובך יותר.

מחירי החיטה ממשיכים להיות גבוהים ונקווה שכך גם יימשך.

וקצת לקראת העונה הקרובה. ההסכם בינינו לבין הזכיין ("תבואות") סוכם בימים האחרונים, כאשר מבחינת התאריך עדיין יש זמן להתארגן עד הקציר. נקווה שנוכל להתחיל את הקציר כשכל העניינים בינינו סגורים, וזאת בהמשך לפסיקת הבוררות בנושא התשלום על החיטה וחלוקת התשלום בינינו לחב' ההשגחה.

בעניין חב' ההשגחה, סוכם בעונת 2007 "להחזיר" לתמונה את ג'סקו – חברה שעבדה איתנו שנים הרבה, וב- 4 השנים האחרונות החליפה אותה חברת "גלרם". השנה הוחלט והוסכם להחזיר את חב' ג'סקו. נקווה שייעשה טוב לכולנו.

אנחנו מתכוננים לקראת הדיון בבית המשפט, שיתקיים בסוף חודש ינואר. נקווה לטוב גם בזירה זו.

 

חימצה

הדיווחים המגיעים מדברים על מזרע של כ- 110-120 אלף דונם, מזרע שיא בארץ, מתוכם כ- 30,000 דונם נזרעו בבעל. המחירים מדברים על כ- 3.2 ₪ לק"ג, מחיר בהחלט בחלק העליון של הסקלה. אני מזכיר לכולם לחתום על הסכם לפני הזריעה, שלא נמצא עצמנו עם זרעים באדמה וחימצה יפה, בלי יכולת למכור במחיר הוגן וסביר.

 

חמניות

אנחנו בהכנה לעונה. מחירי החמניות יציבים בדולר. המטבע האמריקאי ממשיך להיות נמוך ביחס לשקל, מה שלא עוזר למחיר שהמגדל רואה בש"ח. גודל המזרע מוערך בכ- 80-90 אלף דונם. נקווה שאחוזי הנביטה ימשיכו להיות גבוהים כבשנה שעברה.

 

תירס גרעינים

הגידול חוזר לשדותינו, וזאת בעקבות עליות המחיר החדות, המביאות את המחיר לרמת כדאיות גבוהה יחסית. המחירים נעים ברמות של בין 180-190 $ לטון בשדה, בהחלט מחיר שמאפשר גידול בסיכון נמוך יחסית בממשק הגידולים. אפשר להגן על המחיר דרכנו, וזאת בתנאי שהמחיר שנקבע צמוד למחיר הבורסה, במידה והמחיר נקבע מראש בין המגדל ולקונה, אזי אין צורך להגן.

 

תחמיצים ושחתות

אנחנו מתארגנים לסיכום בנושא שחת ותחמיצי קיץ, תירס וסורגום, ונפרסמם בהקדם.

תחמיץ חיטה - 457 ₪ חומר יבש בקמה.

 

ירקות לתעשייה

אפונה – אנחנו נמצאים בשליש האחרון של המזרע. נקווה שמזג האוויר יאפשר לסיים את הזריעות כמתוכנן. בנושא פרי גליל, כפי שסוכם בפגישת המגדלים במזרע, בזמנו, המגדלים יחתמו על ערבות למימון שיינתן ע"י משקי עמק יזרעאל, עד לגובה של 3,000 טון. כדי להשלים את הזמנת פרי גליל, יחתמו יעדים, יונג ופרי גליל, כל אחד, על 500 טון, ערבות למשקי עמק יזרעאל.

תירס – הסכם נחתם ל- 2 עונות – 2007, 2008 . תוספת של 1.5 אחוז בשנה, לכל אחת מהשנים והצמדה למדד מעל 3 אחוז. הנייר המפורט נשלח אליכם ופורסם באתר הארגון. נושא מימון פרי גליל מטופל ברמה של שר החקלאות ומועצת הצמחים. נכון להיום מתכוונת המועצה להקטין את המימון שתעמיד לטובת המפעל לעומת 2006, כך שהפער במימון יהיה גדול מאד. עד סוף החודש נקבל תשובות ברורות יותר ונוכל להמליץ מה ואיך לנהוג.

עגבניות – המו"מ עם ליקורד הסתיים ונסגר הסכם ל- 3 עונות. הפרטים יפורסמו בהמשך. עגבניות רגילות – המו"מ קצת תקוע. אנחנו מנסים להסכים על הסכם ל- 2 עונות גידול ונכון להיום עדיין אין הסכמה עם המפעלים.

מועצת הירקות – תקציב המועצה לשנת 2007 הונח סוף סוף לאישור. אנחנו לומדים אותו ונקבל החלטות בשבוע הקרוב איך ממשיכים לנהוג.

 

                                                   בתקווה להמשך גשמים בעיתם והרבה,

 

                                                                                     פיני מהר"מ

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד