ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - אוקטובר 2006

חיטה

זריעת החיטה מתחילה בימים אלו ואנחנו אחרי היורה, שירד השה על פני כל הארץ ובכמויות יפות. נקווה שכך יימשך.

אפשר להגיד כי אנחנו על פרשת דרכים בנושא גידול החיטה בארץ, וזאת מכמה סיבות. הראשונה, והדחופה ביותר למציאת פתרון, היא בעיית גלוטן האינדקס בחיטה המקומית. אנחנו עדיין "מלקקים את הפצעים" מהעונה האחרונה, בנסיון למצוא פתרונות לקציר הקרוב. יש לשים לב, ולזרוע רק זנים לפי המלצת צוות הגלוטן, וזאת בכדי להקטין סיכון. ברור לנו שיהיו מגדלים שינסו בכל זאת לגדל זנים שלא הומלצו על ידי הצוות, ויש לקחת בחשבון, שזנים אלו - במידה ויגיעו לתוך המשטחים ויתערבבו עם חיטה טובה יכולים לקלקל כמות לא קטנה של חיטה טובה.

בנוסף, אנחנו מנסים לבדוק את האפשרות לבצע ערבוב של החיטה במשטחים, תוך הפרדות אחרות משנהגנו עד היום, אולי לקבוצות חלבון או גלוטן רטוב, ובכל מקרה, לנסות להגיע לחיטה אחידה ככל האפשר, בנתונים הכי טובים שאפשר.

זה מביא אותי לפן השני של ההתמודדות שלנו בנושא החיטה המקומית. כידוע לכולכם, טחנות הקמח טוענות כי איכות החיטה המקומית ככלל, אינה משתווה לחיטה האמריקאית, ולכן הן חושבות שהן לא צריכות לשלם מחיר של חיטה אמריקאית, ובטח כאשר חיטה מקומית מגיעה עם גלוטן אינדקס נמוך יחסית, וחלק לא מבוטל ממנה נפסל בגלל גלוטן אינדקס מתחת ל- 40.

טחנות הקמח פנו לבית המשפט לפני כשנה, עם הטענה הנ"ל ובית המשפט קבע כי משרד החקלאות הוא הגורם המתאים לקבוע האם ובכמה להפחית את מחיר החיטה המקומית מול האמריקאית, ובהתחשב בכך שסל קניית החיטה כולל בתוכו כמויות הולכות וגדלות של חיטה ממקורות אחרים, כמו מזרח אירופה ואירופה. בימים אלו נערך דיון נוסף בבית המשפט, ושוב לדרישת הטחנות, ובדיון זה נפתח כל הנושא מחדש, כאשר אנחנו הגענו השנה עם חיטה באיכות לא-מי-יודע, דבר המשמש את טחנות הקמח כעוד סיבה למה לא לשלם מחיר של חיטה אמריקאית.

הדיון הבא ייערך בסוף חודש ינואר 2007. אני בטוח שהתשובות שניתן יהיו טובות ונכונות, אבל ללא חיטה באיכות טובה שנספק בעונת 2007 והלאה, יש לנו בעיה קשה.

תמיכה

פגשנו בימים האחרונים את רפרנט החקלאות החדש במשרד האוצר, ומשיחות שאנו מקיימים עם כל הגורמים, נראה כי הסיכויים לקבלת התמיכה לשטחים שמתחת לקו, עולים מעל ל- 50%, אבל עדיין נותרה לנו כברת דרך עד שנראה את הכסף בחשבון. כאשר במקביל, חייבים להמשיך ולטפל בנושא לקראת השנים הבאות ולמסד את כל נושא התמיכה בצורה מסודרת, שלא נעמוד כמו עניים בפתח בכל שנה.

חומוס

נראה שהמזרע יגדל השנה ולקראת שנת השמיטה בשנה הבאה, המחיר לא צריך להשתנות והוא אמור להשאר ברמה של כ- 3₪ לק"ג.

כותנה

הקטיף הסתיים כאשר חלקו האחרון נקטף לאחר גשם. במצב כזה, בייחוד לגבי פימה, כאשר אין אפשרות לחכות מספיק זמן בין שני אירועי גשם, קוטפים את הכותנה כשהיא רטובה והמיונים המתקבלים גרועים והמחיר בהתאם.

מה שמפליא בכל הסיפור, כל פעם מחדש, הוא שבמזרע של 130 אלף דונם, עם כושר הקטיף המצוי כיום בארץ, אין שום סיבה לקטוף דונם אחד אחרי ה- 15 באוקטובר. אפשר וחייבים להתארגן כך שנעזור אחד לשני, ניקח עזרה בלי להתבייש, מכיוון שהנזק שהמגדלים סופגים כאשר מנסים לחסוך ולא להיעזר בכוחות מבחוץ, הוא גדול ביותר.

ירקות לתעשייה

אפונה

מתחילים להתארגן לזריעה. ההזמנות עומדות על 12,000 טון ונקווה שנוכל לעמוד בהן ולספק את ההזמנות. סיפור האפונה העדינה עדיין לא מתקדם ואנחנו קוראים שוב ל"סנפרוסט" ול"יעדים", לחזור למתווה של שיתוף פעולה. עד שלא נגיע למטרתנו זו, אין לחתום על חוזה לגידול אפונה עדינה.

תירס ועגבניות

המו"מ מתחיל השבוע, ונקווה שנסיימו בהקדם. אנחנו נעדכן ברגע שיהיה מה. אנחנו יודעים כי ההזמנות גדולות, כ- 65-70 אלף טון בתירס, ו- 270-290 אלף טון בעגבניות. מה שאומר, שבמסגרת האלטרנטיבות הקיימות, והן קיימות, יש להתייחס לעליית מחירים לגידולים הנ"ל.

בכל מקרה, עד שהמו"מ לא הסתיים יש להמתין בסבלנות ולא להבטיח שום דבר לאף אחד מפעלים וקוטפים.

תירס גרעינים

הגידול חוזר בעקבות עליות מחירים גדולות בשוק העולמי, ואפשר לחתום על חוזים ברמות של כ- $190 לטון. יש לקחת זאת בחשבון בכל הגידולים שיכולים לשתות מי קולחין ברמות טיהור נמוכות יחסית.

תחמיצים ושחתות

אנחנו נפגש השבוע עם פורום מרכזי המזון וננסה להגיע להסכמה על מחיר לתחמיץ חיטה לעונה הקרובה, לפני הזריעות, ונקווה שנצליח.

                       בברכת חברים,

                                          פיני מהר"מ

                                          מדור גד"ש

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד