ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - ספטמבר 2006

חיטה

בשעה טובה, בערב ראש השנה, נסגר חשבון החיטה 2006, ושארית הכסף (פרס/קנס) הועברה למגדלים. כספי הבצורת הועברו גם הם, בימים האחרונים, ממס רכוש.

נקווה שבשנה הבאה לא נזדקק למנגנון הבצורת, ואפרים יעשה סיורים רק לצורך ביקורי נימוסין.

תמיכה בעניין זה, המצב די יגע ואנחנו עושים מאמצים להפגש עם שר החקלאות ולנסות להסביר את מצבנו ולדרוש כי המשרד יעמוד בהבטחות שניתנו ערב המלחמה, לתמוך בשטחים שמדרום לקו הבצורת.

לקראת המזרע הקרוב, אני מבקש להדגיש שוב: קראו את המכתב שנשלח אליכם בנושא זני החיטה החזקים יותר ופחות, ונהגו בהתאם. אין אנו יודעים, בינתיים, להגיד איזה גורמים משפיעים יותר וכמה על איכות הגלוטן ביום הקציר, ולכן יש לנקוט משנה זהירות בבואנו לשים את הזרעים באדמה. בכל מקרה, יש להמשיך ולפעול בצורה נחרצת, ולעשות הכל בכדי שהחיטה שתיקצר בשדות במאי 2007, תהיה באיכות מעולה, ואף אחד לא יוכל להגיד או להוכיח אחרת.

מסען של טחנות הקמח להורדת מחיר החיטה המקומית נמשך, והוא ממשיך דרך בתי המשפט. שום דבר עוד לא סגור ואנחנו לפני הדיון הבא, ונקווה שמצבנו יישאר כפי שהוא.

כותנה

קטיף הכותנה החל בימים אלו ונקווה, שלפני הגשם נספיק לקטוף את כל היבול, ולא נסבול השנה מנזקי גשמים. המחירים טובים. הרבה כותנה, יחסית, נמכרה למזרע 2007, כך שיש מקום להגדלת המזרע לגודל של כ- 200 אלף דונם ברחבי הארץ.

ירקות תעשייה

המצב הלא ברור במועצת הצמחים ממשיך ובסוף השבוע האחרון, התפטר מנכ"ל המועצה. כרגע, נכון לכתיבת שורות אלו, לא ברור מי נגד מי.

אנחנו, מגדלי הירקות לתעשייה, לא מחכים, וקבלנו החלטות טובות, לדעתי, בכנס המגדלים האחרון, במזרע, כאשר החלטנו להמשיך ולפעול במסגרת "פול" מסודר, כך שכולם ישלמו שווה, גם אלה ששילמו את מלוא ההיטל וגם אלה שלא. (מכתב סיכום הכנס מצורף). בהמשך נהיה חייבים לקבל החלטות בנושאים שונים ביטוח, בקרי איכות, וכו'.

תחמיצים ושחת

במסגרת ההכנות לעונת 2007, הצענו לפורום מרכזי המזון לקבוע את מחיר תחמיץ החיטה במהלך חודש אוקטובר 2006. נקווה שהם יקבלו את הצעתנו ונוכל לדעת את מחיר התחמיץ לפני שנזרע את השדות. יש לקחת בחשבון, כי במצב כזה, ביום הקציר או שנשמח, או שנהיה עצובים.

שנת השמיטה

שנת השמיטה באה עלינו לטובה בשנה הבאה (קציר 2008 , מזרע 2007), ואנחנו מתחילים להתארגן ולנסות לקבל תשובות מכולם בכדי שנכנס ונצא משנה זו עם כמה שפחות נזקים לכולנו. נקווה לטוב ונעדכן בהמשך.

הגנות חיטה

המחירים ממשיכים להיות גבוהים באופן יחסי, ואפשר להגן על החיטה במחיר של כ- 200 $ לטון נטו (לאחר תשלום 8$ לטון). אני קורא פעם נוספת למי שעדיין לא עשה הגנה והעביר כסף, לעשות כן בזמן הקרוב !

                                בברכת שנה טובה מבורכת גשמים

                                        וגמר חתימה טובה

                                   פיני מהר"מ, מדור גד"ש

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד