ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
בין עלון לעלון - יוני 2006

חיטה

אפשר להתחיל ולסכם את קציר 2006. הקציר הסתיים בסוף השבוע שעבר (23.6.06). נקצרו כ130,000- טונות חיטה: כ40,000- טונות בצפון, כ75,000- טונות בנגב וכ-15,000 טונות במשקי הדרום.כ-15,000 טונות ויותר נפסלו על גלוטן אינדקס נמוך. זו כמות גדולה מאד, כאשר בצפון נפסלו כ22%- מהחיטה, ובמשקי הדרום נפסלו כ- 35% מהחיטה. בנגב, השנה, כמעט שלא נפסלה חיטה, משהו כמו 2%-1%. לפי ניתוח ראשוני נראה, כי רוב הפסילות הן מהזן "גליל". ניתוח יותר מפורט וברור ייערך בימים ובשבועות הקרובים.מחיר החיטה נקבע, כידוע לכולכם, על 229 דולר לטונה.הפרסים והקנסות סוכמו אף הם ונמסרו לכולכם בפרסומים. נותר לנו לקבל את ה5%- האחרונים, להוסיף או להוריד קנסות ופרסים, ומתחילים להתכונן לעונה הבאה. כאן, יש לנו הרבה מה לעשות, לחשוב, להחליט ולבצע.

גלוטן אינדקס - הקמנו צוות שאמור לטפל בנושא גלוטן אינדקס. הצוות כולל מדריכים, חוקרים ורכזי ועדת מגדלים, והוא אמור להגיע לסיכום ולקבל החלטות בהקדם. ההחלטות יצריכו טיפול במכלול נושאים, החל בזנים, דרך טיפול וספי פעולה, כמו גם בחינה של איכות החיטה המקומית, מבחינת איכות הקמח המתקבלת ממנה. זאת נעשה באמצעות שליחת דוגמאות למעבדה בחו"ל, כנראה בארה"ב, ואז נוכל לדעת מהי באמת איכות החיטה המקומית. אני, כשלעצמי, בטוח כי איכותה טובה בהשוואה לאחרות, כולל כמובן חיטה אמריקאית.

מחיר חיטה מקומית - בעתיד, אנו צפויים להמשיך את המאבק מול טחנות הקמח בנושא קביעת המחיר לחיטה הישראלית. גם נושא זה עדיין לא בא על פתרונו, וטחנות הקמח ממשיכות לדרוש שמחיר החיטה המקומית יהיה נמוך בעשרות דולרים ממחירה כיום.

תמיכה - עוסקים באיסוף הנתונים ובעיבודם, תוך כוונה לתמוך, כמו בשנים האחרונות, בעיקר בחיטה שנזרעה מתחת לקו הבצורת.

בצורת - כידוע לכולכם, הוכרזה בצורת בנגב, ושטחים נוספים בבית שאן ובאזור לכיש הוכרזו כשטח נפגע. אפרים שלמה מסתובב בשטח ואוסף את הנתונים. הוצאות הייצור עודכנו, והמקדמות מתחילות לצאת לדרך.

הגנות מחיר - המחירים ממשיכים להיות גבוהים, ונכון לסוף חודש יוני, "תפסנו" הגנות על כ30,000- טונות לעונת 2007. בהחלט יפה, בהתחשב בכך שהכל נעשה תוך כדי קציר 2006. מי שעדיין לא עשה הגנות - זה הזמן! אל תזניחו את הנושא. יהיה קציר בעונה הקרובה, וכדאי להגן על המחיר ברמה של כ-195 דולר נטו למגדל.

חיטה פסולת גלוטן - כמו שכבר צוין, נפסלו כ15,000- טונות, שאותם יש למכור במחירים הכי טובים שאפשר. המחיר הנראה מדבר על 160 דולר לטונה למגדל. נכון להיום, מכרנו כ10,000- טונות, ועדיין נותרו למכירה כ5,000- טונות. נקווה, שעד שחוברת זו תגיע אליכם, נסיים את מכירת כל הכמויות. החיטה בצפון נשלחת לקונה, ונקווה שלקראת ראשית חודש יולי הקרוב נקבל את הכסף ונוכל לחלקו.

 

חימצה

הקציר החל לפני כשבועיים. היבולים בבעל, בנגב, נמוכים יחסית וייכנסו לתחשיב הבצורת. ככל שהקציר מתקדם צפונה, היבולים מתייצבים על רמתם הרגילה.שימו לב, הגרעינים השנה, בעיקר באזורי הבעל, יפים וגדולים. אני ממליץ לכולם לבדוק את התוצרת ולא למכור על המשאית. במקרה כזה לא ברור מי המרוויח, ואני חושב שאנחנו צריכים לקבל תמורה על מה שבאמת ייצרנו ולא על מה שאנחנו חושבים שייצרנו.

חמניות

ההשקיה נסתיימה, והטפטוף מתחיל להתגלגל החוצה. נותר לנו להמתין להתייבשות השדות ולקצור. נצפה שהיבול יהיה יפה כמו שהשדות נראים בשלב זה. המחירים ממשיכים להיות יציבים, ונקווה שכך גם יימשך.

אבטיח גרעינים

השדות בנגב נראים "לא מי יודע מה", וכפי הנראה היבולים יהיו נמוכים. באזור המרכז והצפון יש הרבה שדות נפגעו מכשות העשב. הטפיל הצהוב הזה משוטט על שטחים גדולים, ויש למצוא לכך פתרון, ויפה שעה אחת קודם.

כותנה

נכנסנו לשגרת הגידול - השקיה, ריסוסים וכו'. לפי הדיווחים, השדות נראים יפה. המנפטות נמצאות בהתארגנות לקראת העונה. נשארו השנה 3 מנפטות, לאחר שמנפטת סיבן סגרה את שעריה, והציוד שהיה ברשותה נמכר בחלקו למנפטות הקיימות, ובחלקו לחו"ל. מנפטת העמק מגדילה את כושר הייצור שלה, על-ידי תוספת לקו הפימה. נקווה שהניפוט השנה לא יתארך יתר על המידה ויסתיים במועד סביר. מחירי הפימה ממשיכים להיות גבוהים. נמכרו למעלה מ5,000- טונות מיבול 2007, כאשר לצוות השיווק יש אישור למכור עד 7,000 טונות, במחיר של לפחות 105 סנט לליברה. נראה שמזרע 2007 יכול להגיע לאזור ה200- אלף דונם, רובו פימה.

 

ירקות לתעשייה

תירס

הקטיף מתקדם. היבולים בסך-הכל בסדר. הפחתים ברמה סבירה, ונקווה שכך יימשך.

עגבניות

הקטיף החל מעט מוקדם מהמתוכנן, בגלל שדות שנראו מתמוטטים ממחלות. נכון להיום, המצב נראה בסדר. השנה, הבריקסים בבית שאן סבירים פלוס, ונקווה שכך גם הלאה.

אפונה

התשלום הראשון עבר למגדלים, ונמצאים בהכנות לעונה הבאה: הזמנת זרעים, זנים חדשים וכו'. כפי שידוע לכולכם, אין מו"מ לשנה הבאה, והמחיר יעלה ב4%- לעומת עונת 2006. ועדת חריגים התכנסה ב22- לחודש יוני, והתוצאות של בקשות החריגים נמסרו לכל הפונים.

ובשולי הדברים

נושא חיטה וגלוטן אינדקס. הטיפול בנושא בצורה מערכתית, החשיבות שאנו מייחסים לכך, כדי לשמור על המערכת פועלת ומספקת חיטה באיכות טובה לטחנות הקמח - עומד בראש סדר העדיפויות שלנו. נהיה חייבים למצוא פתרון וליישם אותו, כולנו ביחד, קשה ככל שיהיה. הקלישאה האומרת, שאם לא נהיה תלויים זה בזה - נהיה תלויים זה לצד זה, נכונה ומצריכה טיפול משותף ושיתוף-פעולה של כולם.

 

שה"מ.

שוב מדברים על פירוק שה"מ והצעות מהצעות שונות מסתובבות בשטח. שר החקלאות אמור לבחור באחת משלוש חלופות שיובאו בפניו, כשהכל אמור להיסגר לקראת תקציב 2007. אנחנו חייבים להיות עם יד על הדופק, שלא נמצא את עצמנו, חס וחלילה, ללא הדרכה וללא כסף למימונה.מועצת הצמחים שוב על הפרק, שוב עלתה מערכת היחסים בין המועצה והנהלתה לבין החקלאים על שרטון. שוב נשמעים קולות לפרק את המועצה או להחזירה למתכונתה הקודמת. אנחנו, גם כאן, חייבים להיות מעורבים בקבלת ההחלטות. הכסף שלנו נמצא במועצה, ואין ספק שכרגע אין לנו הרבה שליטה על מה שקורה שם. שירותים מסוימים שניתנו על-ידי המועצה, מתוקף תפקידה (לפחות לפי ראות עינינו), לא ניתנים כיום, וכל דבר מצריך ויכוח אינסופי והקמת ועדות ומכרזים, ומה לא. לכן, הזמן לקבל החלטות מתקרב, ואנו מתכוונים להיות שם ולקבל את ההחלטות הנכונות.   

 

                                                      פיני מהר"מ      

                                                            מדור גד"ש

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד