ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
בין עלון לעלון - מאי 2006

חיטה

¨       הקציר מתקדם בקצב משביע רצון. נכון להיום נקצרו וסופקו ל"תבואות" כ- 90,000 טון מתוך כ- 120,000 טון מתוכננים. הבעיה המרכזית שלנו ממשיכה להיות האיכות. עד היום נפסלו כ- 7,000 טון על גלוטן אינדקס נמוך, מתוכם כ- 5,000 טון בצפון והשאר בדרום ובנגב. בנגב נפסלה השנה מעט מאד חיטה – כ- 700 טון בנגב כולו, והמצב באזור זה הוא בסדר גמור.

¨       מחיר החיטה נסגר על כ- 229 $ לטון מחיר בסיס. הפרסים והקנסות על החלבון יפורסמו בימים הקרובים ואנו נפרסמם בהמשך.

¨       מחיר חיטת מספוא עומד על כ- 160 $ לטון - הפרש ענק בין חיטה טובה לפסולה, מה שעושה את המצב למסובך ועדין ביותר. יש לנו ויכוחים קשים עם כולם – מגדלים, זכיינים, טחנות קמח וכו', והכל בכדי לנסות להסביר שוב ושוב – כפי שכבר אמרנו בעבר – זו שנת מבחן לחיטה המקומית ואסור לנו, בגלל  אחוז קטן מהחיטה "לאלח" את כל החיטה או חלק גדול ממנה. יהיה קשה לתקן מצב בו שוב תתגלה חיטה נמוכת גלוטן אינדקס במחסנים והטחנות יתקלו בבעיות לטחון אותה.

¨       החוזה עם הזכיין - גם השנה, כמו בשנים האחרונות, נתקלנו בבעיות קשות בנסיון לחתום על החוזה עם הזכיין ערב הקציר, ולמרות נסיונות רבים הגענו לתאריך ה- 1 ביוני, לאחר חודש קציר, ורק אתמול נחתם סוף סוף ההסכם, גם הוא רק לשנה זו וגם כאן עדיין נותרו נושאים שנויים במחלוקת שיגיעו לבוררות.

¨       המצב הנ"ל פשוט בלתי נסבל ! אנו עומדים כל שנה באותו מצב. הקציר אינו יכול לעצור, הזכיין יודע זאת ומנצל זאת לדחוק אותנו לפינה ותוך כדי לחץ אנו מוותרים על נקודות שנראות חשובות לנו, כמגדלי חיטה. בכל פעם הוויכוחים נעשים קשים ומסובכים יותר ויותר. הפעם מצאנו עצמנו מספקים כ- 50,000 טון ללא קבלת הכסף – משהו בסדר גודל של כ- 10 מליון $, שזה המון כסף ששוכב אצל הזכיינים ואנו לא מקבלים אותו. אני תקווה שלקראת הסכם שנה הבאה נסגור את ההסכם בזמן, הרבה לפני הקציר ונלמד כולנו מהתנהגות הזכיין, שיהיה אתנו גם בשנה הבאה, ונדע לכלכל צעדינו בהתאם.

¨       בצורת - כידוע לכולם, הוכרזה בצורת. השרים חתמו ואפרים שלמה מסתובב בשטח וקוצר את חלקות המדגם. נקווה שכל מי שנפגע, שלח את כל הניירת. אנחנו נשב בשבוע הקרוב על התחשיב, ונקווה שבקרוב יוכלו לשלם מקדמות, כנהוג. אנחנו גם מתקדמים בנושא התמיכה לאזור ה' (מתחת לקו) והאזור, כמו ב- 2004, רואה יבול נמוך ביותר, עם מחיר גבוה מאד, מה שלפי ההסכמים לא אמור לתת תמיכה ובכל זאת, אני תקווה שמשרד החקלאות ינהג כפי שנהג ב- 2004 וייתן תמיכה לאזור זה. במקביל, אנו מתקדמים עם הסכם תמיכה/ביטוח הכנסה, ביחד עם קנט, ונקווה שבקרוב יצא עשן לבן. 

חימצה

אנחנו שוב לקראת הקציר. היבולים נראים, ערב הקציר, לא-מי-יודע-מה עקב מזג האוויר החם ששרר במשך האביב, ולכן אין צפי לעודף, למרות שיחסית, נזרעו הרבה דונמים. המחירים ממשיכים להיות גבוהים ויציבים, גם מפאת מחסור באירופה ומחירים גבוהים גם שם, בעיקר בתורכיה. 

חמניות

השדות בשיא פריחתם והצהוב משתלט על הארץ. נקווה שהיבולים יהיו טובים ויפים והזרעונים ארוכים. המחירים נכון להיום שומרים על יציבות. 

אבטיח

נזרעו יחסית מעט דונמים והמחירים גבוהים מאד. אני ממליץ לכולם לחתום על חוזים ולא להמתין יותר מדי, כדי שחס וחלילה, לא ייווצר מצב בו לא יהיה מי שיקנה. 

כותנה 

נמכרו כ- 3,000 טון פימה לעונת 2007 וטפטופי כותנה ממשיכים להמכר ליבול 2006,מה שאומר שכנראה תהיה עוד שנה שבה אפשר יהיה להגדיל את שטחי הכותנה בארץ. גם בכותנה יש התקדמות רבה עם הקנט, להסכם עם משרד החקלאות על רשת בטחון/ביטוח הכנסה, בכדי לשמור יציבות בגידול זה ברחבי הארץ. 

 

ירקות תעשייה 

אפונה - אנחנו לקראת התשלום הראשון, אוספים את כל הנתונים, מסיימים את החשבונות עם ועדת החריגים, שתתכנס ב- 15 ביוני, ונקווה שב – 20 ביוני , בתשלום הראשון נוכל לסגור את ה"פול" ולהכין את העונה הבאה.

תירסקטיף התירס התחיל ביום ראשון האחרון. נקווה שהיבולים בסדר. לפי מה שאנחנו שומעים, הפחתים קצת גבוהים, אבל זה בדרך כלל קורה בתחילת עונה. נקווה שמערכות הקטיף יתאפסו והפחתים יחזרו ל"נורמל". מיכי בדוח הוא נציג המגדלים ואפשר לפנות אליו בכל שיידרש.

עגבניות - קטיף מתחיל בימים אלה, כך שאין עוד שום נתון. נציג המגדלים השנה הוא דני פארן, שמחליף את יגאל פרס. מיגאל נפרדנו לאחר שעבד אתנו בשנים האחרונות, ואני רוצה לאחל לו בשם כולנו הצלחה בהמשך. מס' הטלפון של דני פארן פורסם באתר הארגון וגם אליו כמובן, אפשר לפנות בכל בקשה והוא ישמח לעזור.

 
 

                                                            להתראות, 

  פיני מהר"מ

  מדור גד"ש

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד