ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - אפריל 2006

חיטה

הקציר מתחיל היום. תחנות הקליטה ייפתחו ממחר בבוקר: הראשונה בנגב והשניה בצפון, בתענכים. לפי הצפי שקיבלנו

מהאזורים השונים, כמות החיטה תנוע בסביבות ה- 120,000 טון השנה.

מחיר החיטה, נכון להיום, כ- 210 דולר לטון כמחיר בסיס. נקווה שהמחיר ישמר לאורך כל חודש מאי.

כמו שכבר אמרנו, השנה יהיה זכיין אחד- "תבואות" - שיקלוט את כל כמות החיטה . החוזה איתו עדיין לא נחתם, מה שמביא אותנו למצבנו הרגיל כאשר הקציר מתחיל, ועדיין אין לנו חוזה חתום. זהו מצב לא טוב ולא נכון, אבל עדיין לא מצאנו את התשובה לו.

נקווה שבכל זאת, בימים הקרובים נוכל לחתום ולהכנס לקציר עם חוזה חתום.

סיור בצורת נוסף יתקיים ביום חמישי הקרוב, בכדי לקבוע את גבולות הבצורת וזאת, בהנחה שתוכרז בצורת. בהמשך נערוך סיור גם באזור בית שאן. ביום רביעי נצא מ- 20%  מההגנות וכך בכל שבוע, עד סוף חודש מאי. התחלנו בהכנות להגנות 2007 ויש פקודה בבורסה לקנות אופציות ל-2007 בגובה של 400 סנט לבושל.

שימו לב והתחילו לתכנן את העונה הבאה, למרות שהיא נראית רחוקה מאד. בעונה זו אנחנו מתכוונים להקפיד הקפדה יתרה בנושא גלוטן אינדקס. אין פשרות! כל חיטה עם גלוטן אינדקס תיפסל ותפוגל.  אין לנו את הפריבילגיה לעוד ניסיונות, זו היא שנת מבחן לחיטה המקומית ואיכותה, ואסור לנו לפספס. 

 

חימצה

חלק מהחמצה נזרעה בנגב ונפגעה מהבצורת. החלק האחר והמרכזי נראה בהחלט יפה ואני תקווה שלא יהיו יותר מדי שרבים בהמשך ואז, גם היבול יהיה סביר. המחיר גם הוא בהחלט סביר ונקווה שהקציר יהיה ביבול ממוצע פלוס ולא יהיו לחצים גדולים מדי להפחית מכסים. הגידול התייצב ברמות המחיר הנוכחיות וזה מצב טוב לכולם.

חמניות

המזרע בגודל של כ- 85,000 דונם, בסך הכל השדות נראים יפה, למעט בעיות שנצפו בזני המכלוא של "הזרע", כאשר אחוז הנביטה בפועל היה נמוך מהמקובל באזורים שונים. נקווה שהיבול, בסופו של דבר, יהיה סביר ולא תהיה פגיעה קשה ביבול. המחיר נותר כשהיה, היינו: 1,350 $ לטון לסוג א', ו-350 $ לסוג ב, או כ-1,050 $ באמבטיה. נקווה שנדע לשמור על השוק בספרד, על זרעונים ארוכים ומלאים ועל איכות טובה ביצוא ולכולנו ייטב. 

אבטיח גרעינים

יחסית נזרע שטח קטן, לכן המחירים גבוהים יחסית. שימו לב ותבררו מה המחירים לפני שאתם חותמים על החוזים, וחתמו בהתאם. 

כותנה

מחירי הפימה ממשיכים להיות גבוהים, המזרע בסדר גודל של כ- 130,000 דונם, רובו פימה. מחירי האקלה ממשיכים לדשדש ונקווה שיהיו ברמת רשת הביטחון לפחות . 

 

ירקות תעשיה

קטיף אפונה מסתיים בעוד כ- 10 ימים, בינתיים אין דברים מיוחדים - היבולים יחסית בסדר ונקווה שלא יהיה חם מדי עד סוף הקטיף ואז נוכל להגיד שהקטיף עבר בשלום. בכל מקרה, כאשר יהיו נתונים סופיים נפרסמם.

מזרע העגבניות מתקדם לפי התכנית. לעומת זאת, זריעות התירס מתקדמות בעצלתיים ונכנסות לתוך עונה ד'. נקווה  שלא יהיה פער גדול מדי בין התכנית לזריעות בפועל

 

שחתות ותחמיצים

מחיר הקש נסגר על 330 ₪ לטון במתבן, בתאום עם פורום מרכזי המזון. לגבי שאר השחתות, לדעתי יש לשמור על המחיר שקבענו. לפי הבנתי, מחירי הדף הכחול התעדכנו כלפי מעלה, אבל עדיין לא הגיעו לפרסום שלנו ולכן, יש לשמור ולדרוש את המחיר שנקבע על ידנו. זהו מחיר הגון והוגן, בעיקר נוכח הנזק שנגרם להרבה משטחי השחת. 
 
 
שימו לב לפרסומים שלנו על סיכומים עם הקנט בנושא פגיעת הגשם בשחתות ובכל שאלה אנא פנו אלינו ונשמח לעזור. 

אני מאחל לכולנו חג עצמאות שמח ביום הולדת ה- 58 למדינת ישראל, ומאחל לכולנו קציר מוצלח וקל.

                                                                                                                                           

      פיני מהר"מ

      מדור גד"ש

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד