ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - פברואר 2006

חיטה

מחירי החיטה בשלושת השבועות האחרונים, גבוהים מאד, מעל $205 לטון, והם ממשיכים לשמור על רמה גבוהה. הסיבות, שידועות לי לפחות, הן: הקור הגדול שהיה במזרח אירופה ורוסיה, מה שמביא לצפי לכמויות חיטה קטנות בעונה הקרובה. השמועה החדשה אומרת שרוסיה מתחילה לייבא חיטה מארה"ב. בנוסף, אנחנו שומעים על יובש במרכז ארה"ב, בתקופה קריטית לגידול, מכאן כנראה עליות המחירים החדשות והיציבות שלהן. נכון שאנו די קרובים לקציר, אבל אנחנו לפני הערכה נוספת בנושא הגנות החיטה ובימים הקרובים נקבל החלטה, באם עושים משהו נוסף בנושא ההגנות.

למכרז החיטה, המדובר ביותר, ניגשו 3 קבוצות: "תבואות", "שטיבל" ו"קציר חיטים". לאחר שנפתחו המעטפות, ביום שני האחרון, התברר כי "תבואות" זכו בכל הכמות, ולכן הם יהיו הזכיינים ל- 3 השנים הבאות.

אנחנו נהייה חייבים להשאיר את הכעסים והיחסים הלא טובים בינינו, מאחור, ולפתוח דף חדש לקראת העונה הקרובה, שכנראה תהיה עם יבול נמוך יחסית, וזאת בהנחה שלא נראה עוד הרבה חורף.

מחירי השחת לסוגיה - נמצאים בעליה, בעיקר מחיר שחת דגן. במחירי גרעינים כאלה, יש לעשות כל מאמץ להשאיר את החיטה לגרעינים ולא להוריד לשחת. יש עדיין זמן. בימים הקרובים נפגש עם מרכזי המזון וננסה להגיע למחיר שחת מוסכם, ואז נפרסמו.

בימים הקרובים נצא לסיור ראשון עם ועדת הבצורת, ונקווה שכמו בסיור הקודם שתוכנן, יירד גשם ונבטל את הסיור שוב, ובסופו של דבר, לא תהיה בצורת.

איכות החיטה (גלוטן אינדקס וכו') : אנחנו נמצאים בתוך ויכוח נוקב עם טחנות הקמח על איכות החיטה המקומית, בהשוואה לחיטים אחרות – מארה"ב ומזרח אירופה. הוויכוח הגיע אפילו לבית המשפט ובדיון שנערך, נתקבלה החלטה שמורה על בדיקה יותר יסודית של כמויות ואיכויות החיטה המיובאות לארץ ממקורות שונים, והשוואה של רמות המחירים לחיטת ארה"ב ולמקומית. לפי החלטת משרד החקלאות, יורד סכום של $2.65  לטון ממחיר הלינקג' שייקבע במהלך חודש מאי. זהו חישוב של הפרש המחיר בין חיטה מקומית לחיטה מייבוא דומה. הויכוח עדיין לא הסתיים ונקווה שהוא יסתיים בקרוב, בלא השפעה נוספת על המחיר. בכל מקרה, חלק מ"ההתקפה" על איכות ומחיר החיטה המקומית, מגיע, וגם על זה כבר אמרנו המון, מ"החוויה" שעברנו עם החיטה מיבול 2005, בנגב, הנגיעות בפשפשי הקמה בנגב היתה כנראה גבוהה בהרבה ממה שחשבנו וחלק מהחיטה נפגעה בתוך האחסונים, מה שהביא תרעומת גדולה של טחנות קמח על איכות החיטה המקומית. ועכשיו, מה שנותר בידינו לעשות הוא, להקפיד הקפדה יתרה על ניתור השדות וטיפול בזמן, בלי הנחות. שמה של החיטה המקומית על כף המאזניים. יעשה כל אחד בשדהו, את המקסימום בכדי לחזור ולהביא חיטה טובה, נקייה ואיכותית לטחנות הקמח. 

חימצה

מזג האוויר משפיע כמובן גם על שדות החימצה, ונראה ששדות הבעל בנגב במצב לא מי יודע מה. בכל מקרה, נקווה שמזג האוויר ישתנה ויבוא עוד גשם, ומי שיכול להוסיף קצת מים, יוסיף, במחיר חימצה של כ- 3לק"ג כל קוב חשוב וייתן תמיכה. יש לשים לב טוב לנושא האסכוחיטה. להערכתי יש שנה עם, יחסית, הרבה שדות נגועים וכל גשם נוסף יפזר את המחלה. 

חמניות

המזרע בעיצומו, כאשר מחיר הזרעים טיפס למעלה, ואנחנו שומעים על בעיות בזריעה. בעיות שבאות לידי ביטוי באי-זרימת הזרעים במזרעה וכתוצאה מכך עומד לקוי. יש לשים לב טוב בזמן הזריעה, ואם יש בעיות לפנות לחב' הזרעים ואלינו, כדי שנוכל לטפל. אנחנו מבינים שאחוזי הנביטה טובים יחסית, ברמה של 80 אחוז ועדיין אינני חושב שיש להסתכן בזריעה לעומד סופי, הסיכון לדעתי גדול מדי. רמות המחירים בחוזים שנחתמו הן רמות רגילות ונקווה שכך גם יימשך. 

כותנה

אנחנו לאחר כנסי החורף של המועצה וערב המזרע. מחירי הפימה ממשיכים להיות גבוהים והאקלה – לדשדש ברמת רשת הבטחון. יש לעשות כל מאמץ להגדיל את שטח המזרע של הכותנה, לרמות של למעלה מ- 150 אלף דונם. יש   לשמור על מזרע אקלה ברמה סבירה, כדי שלא נמצא עצמנו מחוץ לשוק כספקי כותנה, אף אחד לא יודע מה יילד יום בשוק הפימה ולא הייתי שם את כל הביצים בסל אחד, גם אל כאשר קוראים לסל "פימה". 

    ירקות לתעשייה

אפונה - אנחנו מתקרבים לתחילת קטיף האפונה. הוא מתוכנן לאמצע חודש מרץ. השדות כרגע נראים בסדר גמור ונקווה שיהיה מזג אוויר נוח בהמשך ונוכל לקטוף בצורה מסודרת.

תירס - זריעת התירס מתחילה בימים אלה, כאשר לפי החלטת רוב המגדלים, אנחנו ממשיכים לתת אשראי למפעלים דרך מועצת הצמחים. לבקשות האשראי הצטרפו גם מפעל סנפרוסט וגם מילוטל – מה שמגדיל את הסיכון שלנו כמגדלים. יש לזכור כי אנחנו עובדים בפול וכל התשלומים יעברו דרך מועצת הצמחים. 

שחת ותחמיצים 

תחמיץ שחת - 430 ₪ לטון חומר יבש בקמה.

שחותות אחרות - בימים הקרובים ייקבע המחיר ואנו נפרסמו ברגע שייקבע. עד אז – קצת סבלנות. 
  
                                               
בתקווה להמשך גשמים, 

 

                                                            פיני מהר"מ

                                                            מדור גד"ש 
 
 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד