ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - דצמבר 2005

 

חיטה

בדקה ה- 90, בזמן פציעות, הגיע בסוף השבוע הגשם שכל כך ציפינו לו. בכל הארץ ובכל רחבי הנגב ירדו כמויות יפות של גשם והנזק שיהיה, ויהיה נזק, יהיה קטן יחסית, וזאת, כמובן, בהנחה של המשך הגשמים במועדם ובלי הפסקות גדולות מדי, ואז נוכל לקצור יבול סביר.

הגנות

עד היום תפסנו כ- 60,000 טון, אשר בגינם הועברו אלינו כספים, נכון לבוקר זה, השוק נמצא ברמות שאפשר להמשיך ולהגן ואם יש עדיין מגדלים שלא העבירו לנו כסף ורוצים – זה הזמן לא לדחות !

תמיכה לחיטה

כספי התמיכה מועברים למגדלים. לאזור ד' – 4 ₪ לדונם ולאזור ה' – (מתחת לקו הבצורת) 15.1 ₪ לדונם.

מכרז החיטה

בימים אלה יוצא לדרך מכרז החיטה. נקווה שנדע, כחקלאים ומגדלים, להתארגן במסגרות המתאימות בכדי לקצר את הטווח בין השדה לטחנת הקמח. עד סוף פברואר נוכל לדעת מי זכה ואיך ממשיכים הלאה.

גלוטן אינדקס

נושא נוסף וחשוב אולי הרבה יותר, הוא הגלוטן אינדקס. חשוב מכל הוא להמשיך לשמור ולטפל בשדות בזמן, ולא להגיע עם חיטה נגועה למשטחים ולמקומות האחסון. השם שמקבלת החיטה הישראלית, כאשר כמות קטנה של חיטה כזו מתערבבת במערכת הוא שם בעייתי ביותר, ואנחנו מתקשים להסביר שאין לנו אחות. כמו כן, בוועדת הכלכלה של הכנסת עברו לפני שבוע תקנות בנושא זרעי חיטה מושבחים, מה שאומר, שמי שייצר זרעים בייצור עצמי, בלי תיאום והסכמה עם בעלי הזכויות על הזרעים (חברות הזרעים), צפוי לטיפול על פי החוק ובתקנות, ואני מציע לכולם להתחיל להכנס ל"מוד" של חשיבה וביצוע אחרים ממה שהתרגלנו עד כה.

 

חימצה

נזרעו ברחבי הארץ כ- 80,000 דונם נכון להיום. זו כמות גדולה של חימצה ובהנחה של חורף סביר, ללא שרבים מרובים, היבול בהחלט יהיה ברמה ובה. המחיר שנראה בשוק בימים אלה, מדגדג את ה- 3 ₪ לק"ג מלמטה. זהו מחיר בהחלט טוב ויש להקפיד לסגור חוזים ולהשתדל לסגור לפני הזריעה ולא אחריה !  כרגע, ידוע לנו על כמות של כ- 20,000 דונם שנזרעו בבעל ואנחנו רואים כמה אלפי דונמים שנזרעים בנגב, כביכול במחזור, במקום קטניות לשחת, שמאכזבות בשנים האחרונות מבחינת היבול והמחיר.

 

חמניות

השוק בסך הכל רגוע ונכון להיום, מדברים על מחירי שנה שעברה בדולרים. אני תקווה שנדע לזרוע בשדות, רק זרעים מתאימים, עם פוטנציאל לאורך גדול – 24 מ"מ ומעלה ולא נתפתה לזרוע זרעים אחרים. מזרע של כ- 80,000 דונם, בהחלט סביר לקראת העונה הקרובה ואני מקווה שנדע לשמור על שוק הייצוא החשוב הזה.

 

כותנה

מחירי הפימה ממשיכים להיות גבוהים והמועצה ממשיכה למכור פימה למזרע 2006. נכון להיום נמכרו כ- 8,000 טון סיבים, במחירים של מעל .... $ לליברה, והכוונה להגיע למכירה של 10,000 טון, מה שמאפשר הגדלת שטח המזרע. בימים הקרובים ייערכו הסיכומים בקשר לאקלפי ונקבל החלטות על גודל המזרע לקראת העונה הבאה.

 

ירקות לתעשייה

פונה :  המו"מ הסתיים ויצאנו לזריעות. אני מקווה שפחות או יותר הצלחנו לשמור על עמידה של כל המגדלים ביחד, מצד אחד, ועל תוספת מחיר הדרושה, על שנתיים, ובעצם נותנת שקט לעונת 2007 – מצד שני. כל הפרטים נמסרו וכל המפעלים חתמו.

עגבניות: המו"מ נסגר בסוף השבוע האחרון וגם הוא הסתיים לפני שזרענו זרעים במשתלות. אנו רואים זאת כהצלחה, לעומת שנה שעברה. כל המפעלים חתמו על התנאים שסוכמו ואפשר לצאת לדרך. כל הפרטים גם נשלחו לכולם במכתבים ונקווה שהכל ברור.

תירס :   בנושא זה אנו עדיין תקועים ולמרות שנערכו כמה פגישות עם המפעלים, עדיין לא הצלחנו להגיע להבנות והסכמות. גם הטיפול של איתן בן דוד, בבוררות בנושא תירס 2005, עדיין לא הסתיים ואת הכסף שמגיע לנו לפי הבוררות, עדיין לא קבלנו – למרות שעבר כבר זמן רב וכל הנתונים ידועים. אנחנו ממשיכים להתעקש על החזרת המועדים לזמנם המקורי בעונת 2004, ותוספת מחיר על מחירי 2004 . אני בטוח שנוכל להשיג את דרישתנו, רק בעמידה של כולנו יחד ואמירה ברורה, שלא נצא לזרוע לפני שיסוכם המו"מ.  

שעועית: רוב מגדלי השעועית נפגשו לפני כשבוע בבית שאן וסיכמו, כי הולכים למו"מ עם המפעלים על מחירי הספקת השעועית לעונה הקרובה. גם כאן ברור לי שעמידה ביחד ונחישות – יביאו לתוצאות.

 

תחמיצים ושחת

המו"מ על המחירים הסתיים ומחיר תחמיץ לעונת 2006 הוא 430 ₪ לחומר יבש בקמה.

 

תמיכה לחיטה ורשת בטחון לכותנה

אנו עוסקים בימים אלה בהסכמה ועידוד של אנשי האוצר להכין ולהביא הסכם תמיכה לחיטה ורשת בטחון לכותנה. שני הנושאים הללו דרך הקנט, וזאת על ידי שיפור הביטוח וההכנסה של מרכיב המחיר לתוך הביטוח. נקווה שהמהלך יישא פרי בזמן הקרוב ונוכל להיות יותר בטוחים ויציבים גם בשני הגידולים הללו, שמחירם נקבע על ידי שוק עולמי ואין לנו, כמגדלים, שום השפעה עליו.

 

 

                                                                 בברכת המשך גשמים לרוב,

                                                                            חג חנוכה שמח,

 

                                                                               פיני מהר"מ

                                                                             ר. מדור גד"ש

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד