ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
בין עלון לעלון - אוקטובר 2005

חיטה

אנחנו מנסים להשלים את קבלת הכסף וחלוקתו למגדלים. עדיין, נכון להיום, לא הצלחנו לקבל דו"חות סופיים ועדכניים מ"גלרם". הקשר איתם נעשה קשה בתקופה האחרונה. אני תקווה שתוך ימים ספורים, נוכל לברך על המוגמר.

אנחנו ממשיכים לטפל בנושא התמיכה ונקווה שבקרוב תהיינה תוצאות.

בנוסף, אנו כמובן מתכוננים להקמת חב' "חיטים" והליכה למכרז. נקווה שהמהלך יצלח.

נושא זרעי החיטה קבל השנה שדרוג רציני וזאת, ע"י קבלת תקנות לזרעים מושבחים לזרעי החיטה. המשמעות המרכזית של תקנות אלו היא,שכל תהליך יצור הזרעים יהיה מפוקח ותחת תקנות מסודרות, כאשר כן, מי שיאושר לגדל ולמכור זרעים, יוכל לעשות זאת. אני תקווה שכל ה"חפרים", שעד היום ייצרו לעצמם ייצור עצמי, ותוך כדי גם מכרו חלק מהזרעים למגדלים אחרים, ללא פיקוח ואחריות, יפסיקו לעשות זאת – או בטוב, או באמצעות אכיפה של התקנות ע"י הגופים המתאימים. אין ספק, שיש השפעה של הזרעים הנזרעים בשדה על טיב ואיכות החיטה הנקצרת בשדות, באם זה זן מסודר ומאורגן על ידי חב' זרעים מסודרת עם מעקב על המקור וכו', או שלזרעים רק נשאר השם של הזן, ובעצם, אנחנו מקבלים בשדות עירוב של זנים וסוגים – מה שמביא לעיתים לאיכות בעייתית, לצורת גרעין לא מתאימה וכו'.

מכאן, שאני רואה בהפנמת התקנות והתארגנות לעבודה מסודרת, דרך חברות זרעים מסודרות ומאושרות, את הדרך הנכונה להביא להמשך שיפור איכות החיטה המגודלת בארץ - מה שייתן לנו יתרון בהמשך הדרך, בזמן מכירת החיטה לטחנות הקמח, המחפשות כל הזמן שיפור באיכות ויתרון של החיטה המקומית על פני חיטים אחרות.

 

ירקות לתעשייה

אנו בעיצומו של המו"מ על הספקת אפונה לעונת 2006 ונקווה שתוך ימים ספורים התמונה תתבהר ונוכל לצאת לדרך, או, לפחות, להבין איפה נמצאים ולאן נושבת הרוח. בכל מקרה, יש להמשיך ולהכין אלטרנטיבה לשטח גידול אחר, במידה והמו"מ לא יסתדר וייסגר.

תירס -   אנחנו נפגשים בשבוע הבא פעם נוספת, בנסיון להגיע להסכמות על תשלום תירס 2005. להזכיר לכולנו, המפעלים קזזו 4.5% מהתגמולים המגיעים לנו וברור לכולנו, כי המו"מ לשנה הבאה (2006) תלוי במידה רבה, באיך ייגמר הדיון על עונת 2005. לפחות לנו, בשולחן הירקות, ברור כי נצטרך לתת דעתנו לעניין.

עגבניות – גם כאן אנחנו במו"מ לקראת העונה הבאה, וגם כאן, על רקע התוצאות עם חלק מהמפעלים בנושא

              תשלומים, בריקסים וכו', התמונה המתקבלת מאד בעייתית ומדאיגה ובכל סגירה בנוגע לעונת 2006,

              תילקח בחשבון עונת 2005, כאשר מגדלי מילוז עדיין ממתינים לכסף.

 

שה"מ

ימי ההכרעה מתקרבים ולפי מה שאני שומע, יש טיפול מרוכז של התאחדות חקלאי ישראל בנושא, כאשר גם בנושא זה מסתמנת מחלוקת, שאינה בהכרח עניינית, בין משרד החקלאות לחקלאים.

כולי תקווה שהתוצאה בסוף היום תהיה כזו, שההדרכה תמשיך להיות מסודרת ומאורגנת ושלא נמצא עצמנו שופכים את התינוק עם המים, והכל מפני שאנו לא יודעים להגיע להסכמות, בינינו לבין עצמנו קודם כל (וכידוע, הסכמות דורשות ויתורים מכל הצדדים) ובהמשך – לא יודעים להגיע להסכמות עם המשרדים הרלוונטיים, מה שמוציא אותנו קרחים מכאן ומכאן.

 

תחמיצים ושחת

בימים הקרובים נפגש עם פורום מרכזי המזון ונגיע להסכמות לגבי מחירי התחמיצים והשחתות לעונה הקרובה.

נפרסם את ההסכמות הנ"ל ברגע שיהיו.

 

אז שתהיה לכולנו שנת גשמים ברוכה, שנת יבולים מצויינת והמון הצלחה לכולנו.

 

                                                                                     פיני מהר"מ

                                                                                        מדור גד"ש

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד