ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - ספטמבר 2005

חיטה
אנחנו בערב של שנה חדשה וההכנות לזריעת החיטה בעיצומן. כולם בשדה מכינים ומנסים להבין לאן הולכת השנה הבאה- מספיק גשם,לא מספיק הפיזור וכו', וכמו בכל שנה, אנחנו מכינים את השדות כאשר סיכום של שנה שעברה לפנינו ותפילה בלבנו, שהשנה הבאה תהיה טובה לפחות כמו קודמתה.

עד שהחוברת תגיע אליכם, הכסף על החיטה, או רובו המכריע כבר אצלכם. נשאר לסגור פינות אחרונות של תשלום וכמובן שלא שכחנו את התמיכה האזורית ונקווה שגם היא לא תתמהמה יותר מדי ובשבועות הקרובים נוכל לברך על המוגמר גם מהכיוון הזה.

בנושא ההגנות, אנחנו קרובים מאד, נכון להיום, לתפוש הגנות ברמה של כ- 170 $ למגדל (נטו). עד היום העברתם לנו כסף על כ- 50,000 טון ונקווה שבימים הקרובים תמשיכו להעביר כסף לרמה של 70% מהיבול הרב שנתי שלכם.

להזכירכם, כל מי שעשה הגנה ב- 2005, קיבל החזר של 10$ לטון על השקעה של 8$ לטון.


בנוסף, וכמובן שלא במקום, אנחנו ממשיכים להתארגן למכרז הקרוב לאחסון מלאי החרום של חיטה. אנחנו, בארגון, זקוקים לתמיכה שלכם כדי לשכנע את כל הנוגעים בדבר - מגדלים, ארגונים, ספקים ועוד, שהליכה שלנו למכרז וזכייה בו, תשפר מאד את מצבנו כמגדלי חיטה, בעיקר מבחינה כלכלית אבל, כמובן, גם מבחינות אחרות של ארגון סדר ואחריות על תוצרתנו, מעשה ידנו.חימצה
העונה כמובן מאחורינו. היבולים בהחלט משביעי רצון ולא נזדקק להורדה של המכס ועדיין נוכל, גם לקראת העונה הבאה, להשאר על מחיר של כ 2.8 ש"ח לק"ג חימצה.


חמניות
הקציר בסיומו. היבולים בהחלט סבירים, גם המחירים יציבים. אנחנו שומעים על  חלק  מהשדות ואצל וחלק מהמגדלים, כי יש בעיות של גודל הזרעון בשיווק ועל בעיות של עמידה בחוזים. היו מספר מגדלים לחלק מהסוחרים. נקווה שלא נזדקק להתערבות חיצונית ורק חשוב לזכור, לקראת העונה הבאה, איזה זנים לזרוע, ממי לקנות זרעים, ולדעת שלא תמיד מה שמבטיחים לכם טרם זריעה - בעניין אורך זרעון, רוחב כתפיים וכו', מתגשם הלכה למעשה. תמיד חשוב לרכוש זרעים מחברות הזרעים המסודרות.


כותנה
הקטיף החל וכרגע נראה שהיבולים בסדר. מחירי הפימה ממשיכים להיות גבוהים והפער בין פימה לאקלה בסביבות ה- 50 סנט לליברה . באם מצב זה ימשך, יש לשקול בכובד ראש להגדיל את שטח המזרע של הכותנה, כאשר רוב ההגדלה תבוא מן הסתם לכיוון הפימה. בנוסף, נראה שמפת המנפטות תהיה שונה לקראת עונת הניפוט 2006, כאשר מנפטת סיבן מנפטת השנה, 2005, את עונת הניפוט האחרונה שלה . נקווה שהתארגנות הניפוט והמנפטות תהיה מסודרת שקטה ובלי הרבה זעזועים ומגדלים שניפטו בעונות האחרונות במנפטת סיבן ימצאו את מקומם במנפטות האחרות.


ירקות תעשיה

אנחנו בעיצומו של מו"מ בגידולים : אפונה, עגבניות ותירס לעונת 2006 .הורכב צוות מו"מ מתוגבר ורענן וזאת בעקבות הכנסים האחרונים בעמק. נאחל לצוות שיצליח ויביא הישגים. דבר אחד ברור, לפחות לי, בלי תמיכה של כלל המגדלים ועמידה על המשמר של כולם, אפילו הצוות הנ"ל לא יצליח במשימתו. ללא גיבוי כולל ומסיבי לצוות זה פשוט לא ילך.


ושני דברים כלליים: 

האחד, אנחנו לפני אחת התקופות הקשות בנושא: המשך תפקודו וקיומו של שה"מ. החלטת הממשלה על הפרטת שרות חיוני זה כבר התקבלה ונשאר לממשלה ולאוצר להעביר את התקציב בכנסת ואז לא נוכל לחזור חזרה. אינני יודע אם אפשר לעצור את הגלגל ולחזור לאחור, אבל אפשר לראות איך בשנים האחרונות שה"מ דועך משנה לשנה. להכניס מדריך חדש זאת קריעת ים סוף וגם זאת, לאחר שמגדלי אותו אזור מממנים את המדריך לפרק זמן של לא פחות משנה . מה שנראה בעיני החשוב ביותר, שרק גוף אחד מטעם החקלאים, או המשתמשים, יטפל בנושא כמיטב יכולתו וינסה להגיע להסכמות עם משרדי החקלאות והאוצר, הסכמות כאלה שיאפשרו לנו כחקלאים לקבל הדרכה מסודרת וזמינה, ואין זה משנה מבחינתי, תחת איזה כובע השרות יינתן, ובלבד שיינתן.

השני, הוא ההחלטה על איחוד כזה או אחר, בצורה כזאת או אחרת, תחת שם כזה או אחר, של ארגון עובדי הפלחה ומועצת הכותנה.

אני יודע כי ההנהלות של שני הארגונים הנ"ל אמורות להתכנס בימים הקרובים ולקבל החלטות, נראה לי שהשטח עדיין איננו מוכן לקבל החלטה, פשוט מכיוון שאינו יודע כל כך במה ועל מה מדובר. אנחנו כמובילי התהליך, חייבים לשתף בהתלבטות, במחשבות וברעיונות שיש לנו, כמה שיותר חקלאים ומגדלים, שכאשר תגיע ההחלטה, ותהיה אשר תהיה, יהיה עם מי ללכת קדימה.

ולבסוף, רוצה אני לאחל לכולנו שנה טובה, שנה מבורכת גשמים, יבולים ומחירים טובים לתוצרתנו. שנת שלום יצירה ותקווה.

שנה טובה מתוקה לכם ולכל בני ביתכם.


                                               שנה טובה,

                                                                     פיני מהר"מ

                                                                     מדור גד"ש

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד