ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
בין עלון לעלון - מאי 2005

 

חיטה

   אנחנו אחרי 3 שבועות של קציר. נכון להיום, נקצרו למעלה מ- 60,000 טון. להערכתנו ייקצרו כ- 180,000 טון ברחבי הארץ, כאשר נראה כרגע, כי האיכות טובה בסה"כ. החלבון נראה קצת יותר נמוך לעומת שנה שעברה ואנחנו מזהים שיפור גם בנושא הגלוטן אינדקס ונכון להיום, מעט חיטה נפסלת על גלוטן אינדקס נמוך ונקווה שמגמה זו תימשך.

   מחיר החטה נקבע על 181 $ לטון. מחיר חיטה פסולה – 158 $ לטון. מדרגות החלבון השנה כמו  בשנה שעברה: חיטה בסיסית תהיה חלבון 11-11.5 אחוז. פרס של כ- 1.5 $ לטון יהיה בין חלבון 12-11.5 אחוז ופרס של כ- 4 $ לטון יהיה מחלבון 12 אחוז ומעלה. המספר המדוייק עדיין לא נקבע והוא ייקבע איפה שהוא באמצע יוני. גם נושא הפרס עדיין לא סגור ונראה שהקנס הנמוך יהיה בין 3-4 $ לטון והקנס הגבוה יהיה 9-10 $ לטון. גם סעיף זה ייסגר באמצע יוני.

   כזכור לכולם, הזכיינים יקלטו השנה 135,000 טון חיטה וכל שאר החטה תאסף במשטחים ותמכר על ידי הפול לכל המרבה במחיר. כל נושא עודפי החטה דורש התארגנות מסודרת ומיוחדת בכדי שנוכל למקסם  את הרווח מכמויות החטה שנקצור השנה. לפיכך, יקבלו כל המגדלים 80% מערך החטה בזמן הקציר, כל שאר הכסף יחולק לפי התקדמות מכירת החטה העודפת ונקווה שנוכל לסיים את המכירה בהקדם. מכל מקום, יש לאפשר להתארגנות החטה את הזמן הדרוש למכירת החטה. הלחץ לקבל את הכסף מהר ועכשיו אינו מאפשר לנו לנהל מו"מ מסודר ונכון ולכן, אנו מבקשים להיאזר בסבלנות, ולתת להתארגנות החטה את הזמן הדרוש, בכדי שנוכל למכור את החטה במחיר הנכון.

כמו כן לכל מי שעשה הגנת מחיר  יקבל תוספת של כ 4$ לטון. אני תקווה שלקראת שנה הבאה נתארגן בזמן כולנו בכדי לעשות הגנות ולא לסמוך על המזל.

 

חימצה

השדות מתחילים להתייבש אין בידנו סיכומים על הנזק שגרמו השרבים בתחילת אפריל . נראה כרגע שלא יהיה מחסור בחימצה  בעונה הקרובה ,המחירים ברמה גבוהה יחסית כ2.8 2.85 ₪ לק"ג. בהחלט מחיר טוב ונקווה שגם היבולים יהיו טובים.

 

חמניות

נזרעו בארץ כ- 75-80 אלף דונם והשדות מתחילים להצבע בצהוב כתום יפה ומרשים, זה הזמן לפרוש את הכוורות ולתת לדבורים לעשות את שלהן. רמות המחירים ברמה של 1350 $ לסוג א' ו- 350 $ לסוג ב'. יש לציין השנה את חברות הזרעים שבהחלט עשו קפיצת מדרגה בנושא נביטה והצצה של  הזרעים, נקווה כולנו כי זה לא היה במקרה והתוצאות ימשיכו להשתפר בשנים הבאות.

 

ירקות לתעשייה

אפונה

קטיף האפונה הסתיים ואנחנו אוספים את הנתונים לקראת סגירת החשבון והתשלומים. בעונה זו נקטפו וסופקו למפעלים

כ- 12,000 טון אפונה. עוד כ-600 טון זרעים נאספו מכ- 2,500 דונם שלא נקטפו. זוהי כמות גדולה מאד של זרעים שמספיקה לשנתיים ואנחנו מחויבים בהתארגנות זהירה, בכדי שנוכל לסיים עונה זו עם נזק מזערי למגדלים. לקראת התשלום הראשון, שיהיה ב- 20 ביוני, נראה שבשלב ראשון נעביר למדלים כ- 80% מהכסף ואת היתרה נחלק בהמשך, בהתאם לכמות הזרעים שנייצר להזמנות המפעלים לעונה הבאה וכו'. כמו כן , אנחנו מפעילים את ועדת החריגים שתתכנס ותפתור בעיות נוספות, באם יהיו.

 

תירס

אנחנו לקראת תחילת הקטיף ונקווה שכתוצאה של המו"מ, שהתנהל השנה עם המפעלים, תוך חריקות גדולות, לא יפגעו במגדלים ונוכל לצאת לעונה הבאה מחוזקים.

 

עגבניות

גם כאן נחתמים חוזים עם מגדלים - כל מפעל עם הניואנסים שלו לחוזה, כאשר אנחנו עם העגבניות בשדה, לקראת הקטיף, ואין ביכולתנו לעשות שום דבר, אלא לחתום ולספק עגבניות למפעלים, לפי התנאים שהם קבעו. מתי כבר נלמד כי ברגע שנזרע הזרע הראשון במשתלה, בעצם מסתיים המו"מ, ולא נשים זרעים עד שהמו"מ לא מסתיים ! ?

 

באופן כללי, נהיה חייבים לשבת ביחד ולקבל החלטות לגבי  שנה הבאה – איך נוהגים ? מנהלים מו"מ משותף? או אולי טוב יותר כל אחד לעצמו? המפעלים בוודאי יהיו מרוצים מהחלטה כזו. האם אנחנו נהיה ? – זו כבר שאלה אחרת. מה שברור, שקשה מאד להמשיך לנהל כך מו"מ על מחירים ותנאים בכל הגידולים ונצטרך לחשוב ולהסיק מסקנות לקראת העונה הבאה.

 

                               שיהיה המשך קציר מוצלח,

                                                                                פיני מהר"מ

                                                                             ר. מדור גד"ש

 

 מחירי תחמיצים ושחתות

 

    תחמיץ חיטה -              417 ש"ח לטון - חומר יבש בקמה

    תחמיץ תירס -             540   ש"ח לטון - חומר יבש בקמה

    תחמיץ סורוגום -           440  ש"ח לטון - חומר יבש בקמה

    שחת דגן -                    535 ש"ח לטון - במתבן       

    שחת בקיה -                640  ש"ח לטון - במתבן

    שחת תלתן -                610  ש"ח לטון - במתבן

    שחת אפונה -                640 ש"ח לטון- במתבן

    קש חיטה  -                 310 ש"ח לטון- במתבן

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד