ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
נושא לדיון - נובמבר 2004

 כמה נושאים הדורשים טיפול

 

אמצע נובמבר והגשמים הגיעו אלינו ובגדול. כ- 50% משדות החיטה זרועים ובשעת כתיבת שורות אלה (24/11/04), מערכת נוספת של גשמים מתקרבת ואנו, היוגבים, נקבל את פניה בשמחה, למרות שעבודות השדה מתעכבות. אין אנו מעוניינים, לא בפיצויי בצורת ולא בתמיכות שלא לצורך, אנו מתפללים לחסדי שמיים (תרתי משמע), ולמרות זאת, גם לנו יש עוד מה לעשות.

 

ירקות לתעשייה

פיני, במדורו, מדווח באורח שוטף על הנעשה בתחום זה. ברצוני להתייחס לנקודה מרכזית במערכת היחסים המסחרית בין מגדלים, מפעלים ומועצת הצמחים. כל השנים, מועצת הירקות, בגלגולה הקודם, ואף בשנה האחרונה – מועצת הצמחים, מעורבת בצורה אינטנסיבית בענף גידולי הירקות לתעשייה, במיוחד בעגבניות ובתירס. מועצת הצמחים עוזרת למגדלים לקבל את כספם בזמן, לפי תנאי התשלום שסוכמו בינם לבין המפעלים.

הנושא הכאוב בתחום זה הינו, בטחונות המפעלים לתשלום עבור התוצרת. גם מועצת הצמחים לא צריכה להעביר כסף למגדלים בלי בטחונות ברורים ומוסכמים מראש של המפעלים, ונקודה זו היא עקב אכילס של ענף זה. כמעט כל שנה, חלק מהמפעלים והמגדלים נכנסים לעונה, זורעים, מגדלים , קוטפים, מספקים למפעל, ועדיין אין בטחונות טובים לתמורה. כמי שנכווה ברותחין (מפעל "יפו מור" ו"דקו") נזהר בצוננים, אני קורא לכל הצדדים לשנס מותניים ולהזדרז ולסגור את החוזים, ובעיקר את נושא הבטחונות.

 

הדרכת מיכון  

אנו נכנסים לשנת 2005 עם מדריך מיכון אחד, מטעם שה"מ, לשטח הפתוח, בכל הארץ. קיימת התלבטות באיזו דרך מהדרכים הבאות לפעול:

  1. להשאיר את המצב שנוצר – מדריך אחד ארצי, שלא נותן שרותים מספקים בכל הארץ וכל חקלאי דואג לעצמו.
  2. בניית מערך הדרכה ע"י ארגוני המגדלים.
  3. הדרכה פרטית.

מזכירות ארגון עובדי הפלחה ומועצת הארגון קיימו דיון בנושא זה וסוכם:

ארגון עובדי הפלחה יזום דיון עם ארגון מגדלי ירקות ועם אנשי שה"מ, לצורך חשיבה משותפת, איך לקדם נושא חשוב זה. מה שברור, שאין אנו יכולים להשאר ללא הדרכה בנושא מיכון.

 

הרבה ארבה

בעת כותבי שורות אלה, אנו עוקבים בחרדה ובהתפעלות אחר תופעת טבע ייחודית, שרובנו לא הכרנו. קרוב ל- 50 שנה לא הוכינו במכה זו. אני מעריך שבשבועות הקרובים ייכתב רבות על כך. נכון להיום, הנזקים בשדות הם מינוריים. חבל אשבול והערבה הוצפו בארבה, אך אנשי השרותים להגנת הצומח עושים עבודה טובה, וגם הגשמים והקור פועלים את פעולתם (אני מקווה שגם הארבה יודע שהוא לא יכול לשרוד בקור).

לאחר בדיקה חפוזה, התברר לנו שבפוליסת הביטוח של הגד"ש בקנט, לא מופיעה מכת הארבה כנזק טבע, כך שנזקים מוגבלים יתכן ותהיה בעיה לפצות עליהם. לגבי נזקים ברמה גבוהה, ארצית, אני מעריך שהם ייכללו במסגרת אסון טבע, אם יוכרז. מתברר שגם בפוליסות הירקות והמטעים, הארבה לא מופיע כנזק טבע. עלינו ללמוד את הנושא ולדרוש הכללתו בפוליסות של השנים הבאות.

 

ואי אפשר בלי לסיים בדברי הנביא יואל, בפרק א', בתארו את תופעת הארבה:  

  "שִׁמְעוּ זֹאת הַזְּקֵנִים וְהַאֲזִינוּ כֹּל יוֹשְׁבֵי הָאָרֶץ, הֶהָיְתָה זֹּאת בִּימֵיכֶם וְאִם בִּימֵי אֲבֹתֵיכֶם.

   עָלֶיהָ לִבְנֵיכֶם סַפֵּרוּ וּבְנֵיכֶם לִבְנֵיהֶם וּבְנֵיהֶם לְדוֹר אַחֵר.

   יֶתֶר הַגָּזָם אָכַל הָאַרְבֶּה וְיֶתֶר הָאַרְבֶּה אָכַל הַיָּלֶק וְיֶתֶר הַיֶּלֶק אָכַל הֶחָסִיל.

   כִּי גוֹי עָלָה עַל אַרְצִי עָצוּם וְאֵין מִסְפָּר שִׁנָּיו שִׁנֵּי אַרְיֵה וּמְתַלְּעוֹת לָבִיא לוֹ.

   ... כְּגַן עֵדֶן הָאָרֶץ לְפָנָיו וְאַחֲרָיו מִדְבַּר שְׁמָמָה וְגַם פְּלֵיטָה לֹא הָיְתָה לּוֹ..."

                                                                גרשון שליסל, מזכיר.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד