ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
נושא לדיון - ינואר 2007

 

התאחדות חקלאי ישראל

כתבתי כבר מספר פעמים על החשיבות אותה אנו רואים בקיום גוף מרכזי לכל החקלאים והחקלאות – התאחדות חקלאי ישראל. ואכן, לאחר תקופה ארוכה של אי-בהירות לגבי המשך קיום גוף זה, עקב בעיות תקציביות, כנראה יושבו ההדורים בין כל הארגונים והתנועות המרכיבות את התאחדות חקלאי ישראל, ואנו צריכים לחזור לשגרת עבודה מול כל המוסדות החיצוניים.

על מנת למנוע כשלים ואי-הבנות כפי שהיו בעבר, יש לקבל מספר החלטות.

מה הן המטרות של ההתאחדות – כולנו יודעים ואין צורך להרבות במלים: לדאוג לחקלאים ולחקלאות במדינת ישראל !  מה שלא ברור כל כך הוא, מי? עוסק במה? ואיך?

בשנים האחרונות, עסקו בהתאחדות, בהצלחה גדולה או פחותה (תלוי בהשקפה), במספר נושאים, כאשר הסכם המים הרב שנתי מהווה את גולת הכותרת, ואולי חילוקי הדעות הענייניים לגביו גרמו לחלק מהמשבר של אשתקד.

אני קורא להנהלת ההתאחדות לקיים דיון מקיף ומפורט ולקבל החלטות, מה הם הנושאים בהם ההתאחדות עוסקת, ומי, בפועל, מוביל את הנושא. אי אפשר להשאיר לקונות בנושאים חשובים אלו.

 

שיתוף מידע בעיתוי אירועים

הסקטור החקלאי משופע באירועים שונים. כל ארגון (ויש הרבה כאלה) מארגן כנסים, ימי עיון, תערוכות, ימי שדה, ועוד ועוד. החקלאים קשורים, עקב המשק המעורב שלהם, לכמה ארגונים, ואין תיאום בין המארגנים לגבי עיתוי האירועים השונים. לפעמים, אירוע מסויים דורש הכנה של תקופה ארוכה מראש, וקשה לבטלו או לשנות תאריך במידה ומתברר שבאותו תאריך מתקיים אירוע של ארגון אחר, שיתכן וישנם רבים המעוניינים להשתתף בשני האירועים.

יש לקיים מרכז מידע, שבו מרוכז כל המידע הקשור לאירועים חקלאיים שונים.

גם נושא זה יכול להיעשות ע"י התאחדות חקלאי ישראל, שתשמש גורם מסנכרן בין הארגונים השונים.

 

גידולי ירקות לתעשייה

למעלה מעשור, אנו עומדים בפתחה של כל עונה, עם אותה דילמה: ישנו מפעל אחד או שניים המתקשים להבטיח את התמורה למגדלים, עבור התוצרת. האם לזרוע? וזו דילמה קשה. מצד אחד, הכנו את השטח ותכננו את מחזור הגידולים, וישנו מפעל עם הרבה פועלים, שבונה על תוצרת זו. אך מצד שני, אי אפשר לעבוד ללא תמורה. ברגעים קריטיים אלו, צף תמיד הרעיון היצירתי. מועצת הירקות/הצמחים, תיתן הלוואה למפעל, המפעל ישלם למגדלים, והמגדלים יהיו ערבים למועצת הצמחים. הבנתם את זה ?!

השנה החליטו במועצת הצמחים להתחיל לגמול את המפעלים מסאגה זו, ולהקטין את היקף ההלוואות, כאשר את שאר הכסף על המפעל להביא ממקורותיו.

אנו שמחים פעמיים:  א. שאכן השכילו כל הגורמים להבין שאי אפשר להמשיך כך. ב. שהמפעלים ימשיכו לעבוד במלוא התפוקה, ואף יותר.

יש להמשיך עם הגמילה גם בשנים הבאות.

 

                                                                        גרשון שליסל

                                                                        מזכיר הארגון

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד