ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
נושא לדיון - דצמבר 2006

מדור המיכון בארגון עובדי הפלחה – תעודת זהות

ארגון עובדי הפלחה, שבעבר היה משופע במדורים (סלק סוכר, כותנה, מספוא ועוד) נשאר עם שני מדורים: מדור גידולי שדה ומדור מיכון.

מדור המיכון, שבראשו עומד נחום הלפגוט, מהווה גורם מרכזי בהצלחת הגידול החקלאי בכלל ובתחום הגד"ש בפרט.

מדור המיכון הינו הגורם היחידי בארץ, הנותן שרותי מיכון חקלאי לכל ענפי החקלאות, לחברי ארגון ולכאלה שאינם חברי ארגון (תמורת תשלום).

מלבד נחום, המרכז את המדור, עובדים במדור אריק ויינר, אשר על מחירון הפעלת ציוד חקלאי, וספי כץ, העורך של "מיכון והנדסה בחקלאות" ומשמש כתובת מקצועית לליווי והכנסת כלים חדשים.

המיכון משמש כאינדיקציה להתקדמות ושכלול ענף או גידול ולחילופין, לניוון של הענף, ואני רואה במדור זה אחת מאבני היסוד של הארגון.

בשנה וחצי האחרונות, הוקדש במדור המיכון זמן רב לטיפול בהחזר הבלו על דלק. בתחילה, היה צורך לדאוג להכניס את החקלאות באותה שורה עם תעשיה ותחבורה, ובשנה האחרונה נעשה מאמץ אינטנסיבי להכניס למסגרת החזר הבלו גם את המכונות הניידות (קומביינים, קטפות וכו'). אנו נמצאים בנושא זה בישורת האחרונה, כאשר ישנה הסכמה עם רשויות מס הכנסה, ויש רק לעגן נושא זה בחקיקה (והיא תקועה בלשכות המשפטיות). אנו מקווים שנושא זה ייסגר בימים הקרובים. בעודנו עוסקים בנקודה זו, של החזרי היטל בלו על הדלק, נתקלתי במאמר שנכתב בעלון ארגון עובדי הפלחה "בשדה ובמשק", בשנת 1960 (ללא שם ואולי כמאמר מערכת) ולהנאת הקוראים אני מביא כאן מספר ציטוטים מאותו מאמר:

 

"... בשנת 1958 הציעה הנהלת המכס היטלים חדשים על מיכון חקלאי, בלי שמצאה לנחוץ – בניגוד למקובל עד אז – לערוך בירור מקיף בנושא, עם כל הגורמים הנוגעים בדבר. הפעם הוטל מכס לא רק על חלקי-החילוף שנזכרו לעיל, כי אם גם על מכונות חקלאיות, שהיו פטורות ממכס עד כה. קמה התנגדות כללית, וחלקי-חילוף ומנועים נשארו במחסני המכס בלי אפשרות לשחררם. יש לציין, כי שיתוף הפעולה עם היבואנים נתן תוצאות: המכס בוטל, ונשארו בתוקפם רק ההיטלים על מנועי-דיזל למכונות חקלאיות. אחרי משא ומתן מייגע, הושג, בין מחלקת היבוא של משרד החקלאות ובין הנהלת המכס, הסכם, המשאיר בתוקפם את ההיטלים על מנועים, אך מפצה את החקלאים, על ידי הקצבה מיוחדת מטעם משרד החקלאות, בעד כל מנוע, אשר משק רוכש אותו בהיתר-קניה של המשרד הנ"ל. כבר בשנת 1959, לא הסכים האוצר לחדש למשרד החקלאות הקצבה למנועים ולשחררם ממכס. מנועי הדיזל הושארו בנמל, בלי שאגף התקציבים יקציב את הסכום הדרוש, עליו הוסכם בזמנו, לשחרור המנועים. אחרי השתדלויות רבות, הסכים האגף לתת הקצבה חד-פעמית למטרה זו והודיע, כי להבא הוא מסתלק מן ההסכם וכי בעתיד, יוטל מכס על מנועי דיזל המשרתים את החקלאות. הטענה היתה, כי מנועי דיזל המתאימים למכונות חקלאיות, אפשר להתאימם גם למכוניות וכי היטלי המכס עליהם צריכים למנוע דליפת מנועים לסקטורים אחרים...."

".... לשם אילוסטרציה, נמסור בסיכום, איך עניין ההיטלים "הקטנים" כביכול, משתקף במציאות שלנו. רק שני מספרים: ההיטלים על חלקי-חילוף לגמר ייצורם של מנועים לסוגיהם ושל כלי הדברה שונים מסתכמים בסך 1,250,000 לירות. סכום זה אינו כולל היטלים על טרקטורים, אשר - אם הצו יתגשם - יסתכמו אף הם בסך 250,000 ל"י. אמנם שמענו, כי המוסדות עומדים לבטל את הצו, אולם טרם קיבלנו על זאת הודעה מוסמכת. זה, איפוא, סכום לגמרי לא מבוטל, ויש להתייחס לנושא זה בחומרה רבה, והוא ראוי לתשומת לב מרובה ולטיפול רציני מצד כולנו..."

 

לשם השוואה, הסכומים הנקובים כאן הינם, בערכי 2006, 13,000,000 ₪ ו- 2,600,000 ₪ בהתאמה, ובגדול: סדנא דארעא חד הוא וכאילו הזמן עמד מלכת.

 

אתר הארגון (www.falcha.co.il)

אתר ארגון עובדי הפלחה עלה לאוויר לפני כשנתיים. ואולי זה הזמן למשוב עצמי ומשוב ציבורי. ואתחיל עם המשוב העצמי.

ראיתי אתרים אחרים מעוצבים יפה יותר ועם גימיקים קופצים חכמים יותר, ואינני יודע את המשקל אותו יש לייחס לנקודה זו.

האתר משמש בעיקרו, להעברת אינפורמציה חד צדדית מפעילי הארגון לחברי הארגון ולמגדלי הגד"ש השונים, בכל הגידולים הרלוונטיים. לא קבלנו משוב מהמגדלים לגבי נושא זה. האם האינפורמציה מספיקה, האם היא חשובה ואולי יש צורך במידע אחר. חשוב לנו לדעת לאיזה כיוון למשוך ולדחוף את האתר.

פתחנו באתר פורום בשני נושאים:

1.  פורום מיכון חקלאי - שהחל לפעול כמעט עם הקמת האתר ופועל כשנתיים. פורום זה פעיל מאד ומשמש בעיקר להיצע וביקוש של טרקטורים וציוד חקלאי שונה. יש שם כניסות יום יומיות, ולפיכך אנו מבינים שהוא נחוץ.

2.  פורום דעות -  שהחל לפעול לאחרונה (דצמבר 2006), עדיין לא תפס תאוצה והוא פתוח לדעות בכל נושא ונושא, הקשור לגידולי השדה, ויכול לשמש גם במה להערות על האתר ועל שאר כלי הביטוי של ארגון עובדי הפלחה.

אנו רואים באתר כלי עבודה שלנו ושל המגדלים, ומצפים למשוב מכל מי שקשור לתחומים שלנו.

 

                                                                                 גרשון שליסל

                                                                                  מנכ"ל

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד