ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
נושא לדיון - ספטמבר 2006

משטחי חיטה

זה מספר שנים, ארגון עובדי הפלחה מעודד ומארגן, ביחד עם האזורים, משטחי ביניים לעירוב והשבחת החיטה. המגדל מביא את החיטה למשטח, החיטה נבדקת ונקבעים עבורה הפרמטרים האיכותיים, לפיהם משולם למגדל עבור החיטה. לאחר מיון, ערבוב והשבחת החיטה של כל המשלוחים למשטח, החיטה משווקת לזכיין ושם נבדקת ובהתאם לתוצאות הבדיקה, אנו מקבלים את התמורה מן הזכיין. כמובן, שחייב להיות הפרש כלשהו בתוצאות בין היציאה לכניסה, כך שהפרש זה יכסה הן את עלויות הפעלת המשטח (ערבוב, העמסה, פחת וכו') וגם ישאיר עודף כלשהו.

מעבר ליתרון כספי זה, יש יתרון משמעותי נוסף והוא, שחרור המשאיות המגיעות מהשדה במהירות, ובגין כך, חסכון כספי בעלות ההובלה.

עד כאן תיאוריה.

בפועל, אנו מפעילים משטחים בשלושה אתרים: בצפון, בדרום ובנגב. מתברר, לאחר מספר שנים, שלא תמיד ולא בכל מקום, הפעלת המשטח משתלמת. בד"כ, זה תלוי בטיב החיטה. לא תמיד ניתן להשביח את החיטה במהלך העירוב, ולפעמים העירוב לא נעשה נכון, ולעתים זה תלוי במפעיל המשטח.

סיימנו עונה נוספת ולכל אזור יש את התוצאות של המשטח שלו, וזה הזמן לנתח ולבדוק, האם כדאי? ובהתאם לכך, לקבל החלטות לגבי שנת 2007. ארגון עובדי הפלחה עומד לרשות המגדלים והאזורים לצורך ניתוח כלכלי זה.

התאחדות חקלאי ישראל

מזה למעלה מחצי שנה, עתיד התאחדות חקלאי ישראל נמצא על המדוכה אצל כל החברים בגוף זה. התלבטות זו נובעת מכך שקשה לגייס את הכספים להפעלת הגוף. שני הגורמים הממנים העיקריים, התנועה הקיבוצית ותנועת המושבים, מינו צוות בראשות אלי גולדשמיט ונפתלי בן סירא, לייעץ להם כיצד להמשיך. הצוות הגיש את המלצתו במאי 2006.

עיקרי ההמלצות הן:

"אנו ממליצים, איפוא, כי כמזכיר הכללי של ההתאחדות יכהנו מזכירי תנועות ההתיישבות, ברוטציה שתיקבע ביניהם, כאשר במקביל להם, יכהנו כמזכירי ועדת המשק של ההתאחדות, מזכירי ועדות המשק של התנועות בהתאמה (מול מזכיר מהתק"צ יכהן מרכז ועדת משק של תנועת המושבים, ומול מזכיר מתנועת המושבים, יכהן מרכז ועדת משק של התק"צ בהתאמה). אפשרות נוספת היא, שמזכירי התנועות יכהנו כיו"ר ההתאחדות, ברוטציה, ביניהן. כמזכיר ההתאחדות ייבחר שליח (שמועמדותו תוצג ע"י תנועות ההתיישבות) ואשר ייבחר לתקופה מוגדרת. מזכירי ועדות המשק של התנועות יקבלו על עצמם תפקידי ביצוע בנושאים שעל הפרק, בהתאם להחלטות המזכירות הרחבה של ההתאחדות, לצורך ביצוע מהלכים שיקבעו."

מזכירי התק"צ ותנועת המושבים אימצו את החלופה הראשונה. המשמעות היא: להמשיך להחזיק את הגוף במתכונת מצומצמת מאד, שלהבנתי ולהבנת שאר הארגונים החקלאיים, פירושו חניקת ההתאחדות וחיסולה.

לדעתנו, שותפים כל הגופים והגורמים אשר עוסקים בחקלאות בסקטור ההתיישבותי ועוד גורמים נוספים. בישיבה של מזכירי הארגונים החקלאיים סוכם:

    1. התאחדות יש תפקיד חשוב בייצוג ענייני החקלאים והתנועות ההתיישבותיות, ולכן מוצדק להמשיך ולקיימה ולהקציב את עלות קיומה של ההתאחדות.
    2. את נושא חילוקי הדעות והעמדות בין פעילי ומייצגי ההתאחדות ומזכירי התנועות, צריך וניתן לפתור ללא פגיעה בקיומה של ההתאחדות.
    3. חשוב שייבחר, או ימונה, אדם מתאים, לעמוד בראש ההתאחדות, בדרך זו יישמר מעמדה של ההתאחדות, לא ייווצרו ניגודים עם נציגי התנועות, וההתאחדות תייצג בצורה טובה את החקלאים.
    4. אין לקבל את ההצעה והמחשבה, שמזכירי התנועות יהוו ברוטציה את תפקיד המזכיר הכללי של התאחדות.

אני קורא מעל במה זו, לכל מי שעתיד החקלאות חשוב לו, לא לתת יד לסגירת ההתאחדות, אלא להעצים את פעילותה.

כוחנו באחדותנו !

                                                                 גרשון שליסל, מנכ"ל

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד