ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
נושא לדיון - מאי 2006

חיטה 2006

בשעה טובה ומוצלחת, המשא ומתן עם חב' "תבואות" (הזכיינית לאחזקת מלאי חרום) על רכישת החיטה לשנת 2006, הסתיים כאשר חצי מעונת הקציר מאחורינו (על השתלשלות העניינים שהביאה אותנו לכך וההשלכות מכך, במדורו של פיני מהר"מ).

למזלנו, מחירי החיטה בארה"ב, שעל שולחנם אנו סמוכים, גבוהים, כך שמחיר החיטה למגדל הישראלי גבוה מהממוצע הרב שנתי. כ- 229 $ לטון. 

בד בבד עם הקציר וסגירת מחיר החיטה, לפי חודש מאי, צפות ועולות בעיות נוספות, שלהן השלכות לטווח הבינוני והארוך:

איכות החיטה

אחוז גבוה מהחיטה שקצרנו הגיע עם גלוטן אינדקס נמוך מ- 40. חיטה זו נפסלה כחיטה  המתאימה למאכל אדם והופנתה למספוא. ההפרש בין מחיר חיטת מאכל לחיטת מספוא נע  היום בסביבות 60-70 $, וזה נזק משמעותי ביותר למגדל. בנוסף לכך, יש למנוע שמצב זה של  חיטה עם גלוטן אינדקס נמוך, יהיה מצב קבוע גם בשנים הבאות. לאור זאת, עלינו לעשות מאמץ  גדול בכל הכיוונים (זנים, טיפול מונע ועוד) ע"מ להחזיר לחיטה הישראלית את השם הטוב שלה  כחיטה מקבילה באיכותה לחיטה אמריקאית.

יבוא חיטה מאירופה

בשנים האחרונות אחוז החיטה המיובאת מאירופה גדל יחסית לחיטה המיובאת  מארה"ב, ובדר"כ  במחיר נמוך מחיטה אמריקאית. חיטה כזו, ברוב המקרים, איכותה נופלת מהחיטה  האמריקאית ומהקריטריונים הנדרשים מחיטת המאכל המקומית בארץ, לפי קריטריונים של לחות  וחלבון. 

אנו מאויימים ע"י טחנות הקמח, בדורשם להוריד את מחיר החיטה  המקומית, ולא להצמידו רק למחיר חיטה אמריקאית ועלינו להסביר ש"אין לנו אחות".

 

עלינו להתמודד עם בעיות אלו בזמן הקרוב ולא לראות בהן בעיות רחוקות

חיטת 2008

אין זו טעות בכך שאני מדלג על שנת 2007. שנת 2007 הינה שנה רגילה, שיש עוד ללטש לגביה את ההסכם עם הזכיינית, חב' "תבואות", ובחודשים הקרובים נמשיך במו"מ אינטנסיבי לסגירת ההסכם.

שנת 2008 הינה שנת שמיטה. רוב רובו של ציבור הפלאחים נוהג לפי שיטת "היתר המכירה", מעבד את שדותיו בשנה זו. ולמרות ששיטה זו נפסקה ונהוגה ע"י רבני ארץ ישראל למעלה מ- 100 שה, כל המאפיות השונות בארץ מחפשות הכשרים מהודרים והן נמנעות מלקנות חיטה מתוצרת מקומית. במידה והפער בין חיטה למאכל וחיטת מספוא יהיה גבוה (כמו השנה) הנזק יהיה גדול מאד.

בשתי שנות השמיטה הקודמות, נעזרנו לסגירת פער המחיר בין חיטת המאכל לחיטת המספוא, בממשלת ישראל. טוב להקדים ולטפל בנושא זה כבר היום. אנו נדרוש מממשלת ישראל לתקצב נושא זה במסגרת תקציב המדינה.

נושא השמיטה יעסיק אותנו רבות בשנה הבאה, בחיטה ובגידולים האחרים. 

  

                                                            גרשון שליסל

                                                            מנכ"ל 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד