ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
נושא לדיון - פברואר 2006

החיטה, שהיא הגידול הגדול והמרכזי ביותר בין גידולי השדה בשטחים הלא מושקים, נזרעה השנה, כבכל שנה, וכבכל שנה, אנו מחכים לחסדי שמים. ובין לבין, עסקנו לאחרונה, בעבר ובעתיד, חיטה 2005 וחיטת 2006 . 

 

חיטת 2005

בשעה טובה, סיימנו את ההתחשבנות בגין חיטת 2005. הכסף הועבר למגדלים (דרך הארגונים). נותר סכום קטן במחלוקת עם אחד הזכיינים, ואני תקווה שגם נושא זה ייסגר בימים הקרובים.

סה"כ – עונה לא פשוטה. יבולים גבוהים, עם כמות של 27% מהחיטה ללא הבטחת מחיר, דרך מלאי החירום. איכות החיטה, ברובה, היתה טובה מאד, אך קומץ קטן מאד של חיטה בעייתית גרם לנזק תדמיתי של החיטה הישראלית ולתגובת שרשרת, שייתכן ויש לה, ותהיה לה השפעה גם בעתיד (מאמרו של פיני מהר"מ ב"בין עלון לעלון"). הרצון שלנו לשלם לכל מגדל בהתאם לאיכות החיטה שלו, למרות שהתמורה הכללית מהזכיינים לא היתה אך ורק לפי איכות (לחיטה בסיסית לפי איכות ולחיטה עודפת מחיר קבוע) גרם להתחשבנות מסובכת.

חב' "גלרם", שהיא חברת ההשגחה ששכרנו את שרותיה ביחד עם  הזכיינים, ניסתה, כמיטב יכולתה, לרצות אותנו בהכנת החישובים לתמורה המגיעה לכל מגדל ומגדל, אך הדבר לקח הרבה זמן מעבר לרגיל. כמו כן, התמורות הסופיות מהזכיינים הגיעו רק לאחרונה, כך שבניגוד לעבר, רק בסוף פברואר הסתיימה ההתחשבנות.

נושא נוסף שהעסיק אותנו השנה, מעבר לרגיל, הוא  התמיכה לחיטה בנגב - למרות שעד דצמבר 2005 הדברים התנהלו כרגיל. הוראה חדשה של חשב משרד החקלאות הקשתה ועדיין מקשה על חלוקת הכסף לכל הזכאים. בעבר היה מקובל, שהכסף העובר דרך קנט, מחולק ע"י קנט לזכאים, באופן מיידי, כפי שמועברים פיצויים לנזקי טבע בקנט. ההוראות החדשות של חשב משרד החקלאות אומרות, שעל קנט לחלק את הכסף למגדל, אך ורק לאחר שהמגדל יציג בפני קנט שלושה אישורים: אישור ניהול ספרים, אישור לניכוי מס במקור ואישור של פקיד שומה, שאין למגדל חוב למס הכנסה. דרישה זו עיכבה ועדיין מעכבת את התשלום לכל המגדלים. כנראה ומהיום והלאה, זו תהיה הטכניקה. 

 

חיטת 2006

מכרז החיטה ל- 3 השנים הקרובות – 2006-2008  ,יצא לדרך ואף נפתח, וחב' "תבואות", הזכיינית הוותיקה, זכתה בכל הכמות, ואנו מברכים אותה על זכייתה. המגדלים, דרך הספקים, ניגשו למכרז, מתוך רצון לזכות במכרז ולחסוך את "פער התיווך". לצערנו, לא זכינו ופנינו קדימה.

מערכת היחסים בינינו, מגדלים וספקים, לבין הזכיינים בכלל, וחב' "תבואות" בפרט, ידעה עליות ומורדות. בדרך כלל, חילוקי הדעות בינינו היו על בסיס עסקי ומסחרי, אבל לפעמים הם התדרדרו גם לבסיס רגשי ואישי, וחבל.

אנו, כארגון עובדי הפלחה, רואים את מטרתנו בייצוג מגדלי החיטה, להשאת התמורה עבור החיטה ולאספקת מוצר איכותי לקונים, ואני מתנצל בפני הזכיינים באם פגענו בהם אישית, מעבר לוויכוח העסקי.

מכרז החיטה לווה במספר טענות ועתירות מצד גורמים שונים – סוחרים וטחנות קמח. הטענות העיקריות היו על שיטת חישוב מחיר החיטה, כאשר הכללים הנהוגים עד היום, היו הצמדה למחיר חיטה אמריקאית. טענת העותרים היא שחלק מהחיטה אותה הם מייבאים, מגיעה ממקורות אחרים ומחירה זול יותר. אנו יודעים את מה שכולם יודעים, כולל טחנות הקמח, שהחיטה הישראלית טובה ועומדת בפרמטרים של איכות כמו החיטה האמריקאית, בעוד שרוב החיטה ממקורות אחרים, לא עומדת בפרמטרים אלה, ולכן, יש הצדקה להשוואה למחיר חיטה אמריקאית.

טענה נוספת הועלתה, על הלגיטימיות של השתתפות החקלאים במכרז, עקב היותם בעלי עניין.

טענה נוספת הועלתה על הלגיטימיות של מעמד ארגון עובדי הפלחה, כמתאם קציר בין המגדלים לזכיינים.

משרד החקלאות בחן את כל הטענות והשאיר את המצב על כנו, למעט התחשבות בחלק היחסי של חיטה איכותית, המיובאת ממקורות אחרים, שלא מארה"ב, והחליט להוריד מהתחשיב 2.63$ לטון (ראו הערות לכך במאמרו של פיני ב"בין עלון לעלון").

נכון לעכשיו, תחילת מרץ 2006, עדיין לא נגמרה הסאגה הזו, ויש לחץ על משרד החקלאות לשנות את הכללים. אנו יודעים שהחיטה הישראלית היא באיכות מעולה וכאשר השוק הינו שוק של מוכרים, רצים הטחנות והקונים אחרינו ומעוניינים בחיטה שלנו. לצערנו, חלק מהשנים, השוק הוא שוק של קונים ואז הקונים מחפשים תואנות ומענות למה לא לקנות חיטה מקומית.

נותרו לנו עוד כחודשיים עד תחילת הקציר ובפרק זמן זה נצטרך לסיים את המו"מ עם "תבואות" ולהתכונן לקציר. 

נאחל לעצמנו שנת יבולים ברוכה.

                                                      גרשון שליסל

                                                      מנכ"ל  

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד