ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
נושא לדיון - ינואר 2006

 כמו בכל תחום בעולם העשייה- תעשייה, שרותים, היי-טק – כך אף בחקלאות, עלינו להקדיש תשומת לב וכסף, למחקר ופיתוח, אשר גורמים לנו, החקלאים, להתמיד במרוץ ולהשיג את היתרונות שלנו מול מתחרים ומול הדרישות, ההולכות וגוברות מצד הצרכנים.

ענף גידולי השדה, בו אנו עובדים, אינו שונה בכך משאר ענפי החקלאות. המחקרים הנעשים בענף זה ממומנים ע"י מספר גורמים. מוסדות המחקר: מכון וולקני, אוניברסיטאות ושה"מ, מעמידים, כבכל מקום, את הנכס היקר ביותר "תרתי משמע"-

את כח האדם. ואילו אנו, החקלאים, משלימים את היתרה ואין הקומץ משביע את הארי. אנו גובים מכל חקלאי 0.33 ₪ בלבד לדונם, עבור המחקרים. סכום פעוט זה אינו מספיק על מנת לבצע את כל מה שצריך ורצוי לחקור ולפתח. הנהלת ענף גד"ש, בבואה לסרוק ולמיין את הצעות המחקר, נאלצת לקצץ בתמיכה עד למצב, שלפעמים אין טעם כלל בביצוע המחקר. ולמרות הכל, מדי שנה מבוצעים מחקרים חשובים, בהתאם לבעיות שעולות מדי פעם.

  

אפשר לחלק את המחקרים למספר קבוצות:

-         מבחני הזנים בגידולים השונים, מהווים כ- 28% מסה"כ ההשקעה במחקרים. יש להמשיך ולהתמיד בכך, כי רק כך מגיעים תוך שנים מספר לזנים המתאימים לדרישות המגדלים, השוק והטבע.

-     מחקרים בהדברת עשבים, מהווים כ- 25%.

-     מחקרים בהדברת מחלות ומזיקים, מהווים כ- 22%.

-     מחקרים בבחינת מינים וגידולים חדשים, מהווים כ- 8%.

-     מחקרים במעקבים ובשיטות חדשות, מהווים כ- 17%.  

 

כפי שרואים, מבחני הזנים הינם ה"לו"ז" של המחקרים, ובצדק, כי בלעדיהם אין לנו תוחלת. והואיל ומבחנים אלה כל כך חשובים, אנו מגייסים את השתתפות חברות הזרעים במימון המבחנים, והחל משנה זו נדרוש מחברות הזרעים להשתתף במבחני הזנים בחיטה – כי אחרת נגיע למצב בו נמשיך לממן מבחני זנים ולא יישאר כסף למחקרים חשובים אחרים. אני חייב לציין, שנענינו ע"י חברות הזרעים בחיוב לדרישה זו.

 

זרעי חיטה מאושרים ומושבחים

ובהמשך לנושא הקודם. מערכת היחסים בינינו לבין חברות הזרעים הינה מערכת יחסים דו-סטרית.

לנו כמגדלים, יש חשיבות גדולה במיוחד בהמשך טיפוח זנים חדשים לחיטה ולגידולים נוספים. המטפחים, ברובם, עובדים בחברות מסחריות, שמטרתן להרוויח כסף, ולכן, במדינה קטנה כשלנו, אסור להגיע למצב שבו, לחברות הזרעים לא יהיה כדאי להשקיע בטיפוח זנים בגידולים המרכזיים שלנו, ובכך לעצור את ההתקדמות בענף.

לאחרונה, תוקנה תקנת הזרעים בנושא זרעי חיטה. חברות הזרעים מייצרות רק זרעים מושבחים, שמיוצרים לפי כללים מיוחדים בתקנה זו. אנו, החקלאים, רואים בתקנה זו כלי חשוב להשבחת הזרעים ולהגעה לחיטה יותר איכותית.

מגדל הרוצה לגדל זרעי חיטה, צריך לבקש אישור ולעמוד בכללים של גידול זרעים מושבחים.

אנו רואים חשיבות גדולה לקניית זרעי חיטה אך ורק אצל החברות העוסקות, כחוק, בייצור זרעים. מעבר לצד החקלאי ויתרונותיו בקניית זרעים מאושרים ומושבחים, יש כאן אף היבטים משפטיים. קיים חוק הגנה על זכויות המטפחים, שהינו חוק כמו חוק הגנה על פטנטים, או על זכויות יוצרים.

 

                                                      גרשון שליסל

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד