ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
נושא לדיון - ספטמבר 2005

 

הסתיו בפתחנו ואנו מתקרבים ונוגעים "בימים הנוראים" וחג האסיף ממשמש ובא, ולנו כחקלאים יוגבים חג האסיף במתכונתו המקראית הקדומה אינו מהווה בפועל אבן דרך כיום. אנו קוצרים את יבולנו במועדם ואוספים אותם סמוך לקציר וכך מתייתר לו חג האסיף ממשמעותו, למעט הכותנה שקטיפה מתנהל במלא היקפו בימים אלו.

אנו נמצאים היום כ-3 חודשים לאחר גמר קציר החיטה ונכון למועד כתיבת שורות אלו אנו במו"מ אחרון עם הזכיינים על תשלום יתרת הכסף המגיע לנו- 5% האחרונים ועוד הפרס / קנס. אני מקווה שעד החג נוכל לקבל ולחלק לכל המגדלים את היתרה המגיעה להם.

ובימים של חשבון נפש, צריך לערוך אף סיכום חשבון של החיטה: השנה החולפת היתה ברוכה וסך היבול היה יותר מ- 200,000 טון, שמתוך זה כ-15,000 טון יועדו לזרעים והיתרה 185,000 טון נמכרו ל-2 הזכיינים: תבואות ושטיבל. המחיר הבסיסי לפי נוסחת משרד החקלאות לכמות הבסיסית היה $183.5 לטון (אנו טענו וטוענים שצריך לחשב את המחיר הבסיסי אחרת והוא כ -$187 לטון – לא הרמנו ידיים והנושא יצטרך להתברר בקרוב). מחיר זה הינו סביר, אך לצערנו הכמות הבסיסית היתה רק 135,000 טון. ל-50,000 טון העודפים נקבע מחיר נמוך בהרבה כך שהממוצע הוא, מחיר בסיס חדש של כ-$176 לטון. על מחיר זה יחול הפרס / קנס, הקטוליטר ולחות לפי %. והחלבון לפי המחיר הקבוע כפי שנקבע ע"י משרד החקלאות.

ניהול המו"מ בינינו לבין הזכיינים (ובמיוחד אחד מהם) היה ארוך והיו בו עליות ומורדות. הקשיים החלו כבר בעת ניהול המו"מ על החוזה מספר חודשים לפני העונה והמשיכו במהלך העונה כאשר מיד עם תחילתה אחד הזכיינים הפר בצורה בוטה סעיף חשוב ועיקרי בחוזה בינינו וכך הדבר נמשך עד לרגע זה.

תופעה זו יכולה לקרות רק בסיטואציה בה יש לקוח שאתה מחוייב למכור לו כי הוא זכה במכרז של המדינה וזו מעין חתונה קתולית בין קונה למוכר כאשר מרחב התמרון בין שני הצדדים צר מאוד.

למה מובילים אותנו דברים אלה? – לחשיבה החוזרת מידי מספר שנים. עלינו להיות מעורבים ושותפים במכרז של המדינה לאחזקת מלאי החירום. מגדלי החיטה יכולים להיות זכיינים בפני עצמם תחת כובע כזה או אחר. והם יכולים להיות שותפים עם גופים התיישבותיים אחרים אשר התרבות העיסקית שלהם מתאימה לנו.

בדצמבר 2005 אמורה המדינה לצאת עם מכרז חדש ל-3 השנים הבאות וזו ההזדמנות שלנו.

כנראה שבנושא מחירי החיטה, הקשר למחיר החיטה המיובאת, עלויות הייצור ואחזקת שטחים  ההיסטוריה חוזרת. לפני 56 שנים התפרסם בעלון ארגון עובדי הפלחה המאמר הבא:

(לשם הבהרה: 6,630 ל"י לדונם, הכוונה ל-6.63 ל"י לדונם)

 

המאמר המצולם

 

                                                סדנא דארעא חד הוא

                                                 

                                                           שנה טובה ברוכת גשמים ויבולים

                                                                         גרשון שליסל

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד