ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

משולחן המנכ"ל – ניר ותלם מרץ 2013

בכנס לקוחות קנט שנערך בשפיים והיה מאד מוצלח, הסביר אחד המרצים שבטלפון החכם יש יותר כוח חישוב מכל מחשבי נאס"א ב- 1969, ובכל זאת, הם הצליחו להנחית אדם על הירח. אז עם כל כוח החישוב, השמים הם הגבול! ואכן: בדרך חזרה מהכנס נכנסתי לתוך ענן ארבה. אמרנו שהשמים הם הגבול, אז לאפריקה ולנו יש אותם שמים, אבל חשבתי לעצמי, רגע, אדם נחת על הירח, חללית נחתה על המאדים ואנחנו עוד תקועים עם הארבה ממכות מצרים? ואח"כ חשבתי לעצמי כמה קרובים אנחנו למכת חושך? שלטר אחד של חברת חשמל? וברד? וכינים? אמרנו: השמים הם הגבול. למה אנחנו מחכים שישה שבועות לגשם שלא מגיע? בקיצור, יש לי הרבה יותר שאלות מאשר תשובות.

 

אבל נחזור לשמים. השבוע חזרתי דרך השמים מארה"ב, שם ערכתי, יחד עם עדי פנחס, סיור בורסות.

 

  1. קנזס סיטי. הבורסה נוסדה ב-1865 כדי לעזור לחקלאים באזור להגן על התוצרת. יש לי חדשות רעות: הבורסה נקנתה ע"י חברת CME והיא תיסגר. הרעיון הוא, שהמסחר יעבור לשיקגו ושם יישמר המותג "חיטת חורף קשה קנזס סיטי". לכמה זמן? לא יודעים.
  2. שיקגו. הבורסה הגדולה בעולם לסחורות. בורסה תוססת וערנית, המסחר נערך במעגלים, מכל מעגל סוחרים במוצר אחר. בכל מעגל מדרגות המסמנות את השנים השונות. המסחר נערך בצעקות ובשפת הסימנים. זר לא יבין זאת, אבל זה עובד כבר יותר מ- 150 שנה.
  3. בורסות הסחורות הרכות בניו יורק . גם כאן, כמו בקנזס, המסחר דליל והבורסה עומדת להיסגר. המסחר ימשיך להיעשות בצורה אלקטרונית.
  4. בורסת המניות בניו יורק . כאן, כמו שיקגו – עירני, תוסס וה-DOW הגיע לשיא של כל הזמנים. רוב הסוחרים מודאגים, כי הם לא רואים סיבה לשגשוג של המניות. להערכת רבים מהאנליסטים, התיקון כבר בדרך.

 

סיכום הבורסות: משנה לשנה, פחות ופחות מסחר נעשה פנים אל פנים ורוב המסחר נעשה באופן אלקטרוני. הבעיה, שמחוץ לאנשים שקונים ומוכרים במסחר האלקטרוני, יש גם מחשבים שסוחרים עם מחשבים אחרים. שם המשחק: למי יש כושר חישוב יותר גדול ומי יותר מהיר. לפעמים חלקיקי שנייה יכריעו איזה מחשב ירוויח ואיזה יפסיד. הבעיה, שלפעמים העסק יוצא משליטה וטעות בתוכנה יכולה להפיל את כל הבורסה.

 

לסיכום:

במסחר שאנחנו נמצאים בו, המסחר באופציות, עדיין יש חשיבות למגע יד האדם. הקשר שלנו עם המבצעים בבורסה שווה לנו הרבה מאד כסף. הקשר נוצר בביקור הקודם שלי לפני ארבע שנים והביקור הפעם נועד לשמר ולחזק אותו.

 

ולבסוף, מה אומרת מרתה? אז קודם כל התברר שקוראים לה וירג'יניה. היום היא הרבה יותר בטוחה בשוק. עדיין היא כמעט לא עובדת עבור עצמה, אלא עבור אחרים והיא חושבת שהשוק דווקא יעלה.

 

 

חג שמח לכולנו

ושיהיו לנו פחות מכות ויותר גשם,

אורי נעמתי

מנכ"ל

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד