ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

ביכורי מחקר בגד"ש וירקות

10/05/2015

יום העיון לדיווחי חוקרים צעירים, "ביכורי מחקר בגד"ש וירקות", היה רווי במרצים, ידע ורצון טוב. ד"ר אפרים לוינסון, החוקר את המטבוליזם הסמוי לשיפור איכות התוצרת החקלאית, היה מרצה אורח ביום העיון ודיבר על הריחות שמדיפים צמחים ופרחים וכיצד הם יכולים לשפר את האטרקטיביות של פירות וירקות, כמו שתילת גנים של ורדים בעגבניות ויצירת זן עגבניות בריח ורדים, שילוב שזכה בביקורת עתונות אוהדת, אך לא נכנס לפיתוח בחברות הזרעים.

במהלך יום העיון הציגו שבעה סטודנטים מצגות קצרות על עיקר עבודתם המחקרית. 15 סטודנטים, בשלבים שונים של לימודיהם, הציגו פוסטרים. ועדת שיפוט שכללה את היו"ר פרופסור אמנון שוורץ, פרופסור שחל עבו, ענת לינגרט ואיתי צמח, בחנה את המצגות השונות והחליטה על מתן פרסים למצטיינים.

בתחרות ההרצאות המצטיינות זכתה בפרס הראשון אביה פדידה מאיירס, על הרצאתה בנושא שיפור גנטי של און צימוח בחיטה כאסטרטגיה לשיפור העמידות לתנאי יובש. בפרס השני זכה אושרי מרקוביץ על הרצאתו בנושא שימוש בסיליקון להערכת חיי מדף של ירקות עליים.

בתחרות הצגת הפוסטרים זכתה מירב קניגסוולד, שהציגה את מאפייני ההבשלה במלון, האתילן, הארומה ורקמת הניתוק. במקום השני זכתה אורטל גלסורקר, שהציגה את חקר תהליך יצירת הקליפה בבצל (Allium cepa L). המקום השלישי נחלק בין שני זוכים: ג'ג'או בימרו, שהציג את פיתוח גידול הטף בישראל, וגולן מילר, שהציג כיצד מתגונן צמח המלון מפני פטריית הפוזריום.

במהלך יום העיון נערך טקס חלוקת מלגות על שם פרופסור רפאל פרנקל. פרופסור עמרם אושרי, שמונה ליו"ר הטקס, העלה זיכרונות מהיכרותו ארוכת השנים עם פרופסור פרנקל. "ממרום גילי אני זוכר את היום בו הצטרפתי לפקולטה לחקלאות, זה היה ב-1 באפריל 1958. הייתי הראשון שעסק בגנטיקה", אמר פרופסור אושרי והוסיף: "מרחיב את הלב לראות את דור ההמשך צועד בדרכנו".

עוד סיפר אושרי כי תחנות חייו של רפאל פרנקל מאפיינות את גורלם של יהודים רבים במאה שעברה. רפאל פרנקל נולד בשנת 1922בגרמניה, בן למשפחה יהודית אמידה, אביו היה עורך דין.  בעקבות עליית הנאצים עלתה משפחת פרנקל ארצה בשנת 1937, התיישבה בפרדס חנה ועסקה בחקלאות. רפי למד בבית הספר החקלאי מקווה ישראל. בשנת 1942 הצטרף לשורות הפלמ"ח ושירת במחלקה של דוברי גרמנית שיכלו להסתנן מעבר לקווי האויב.

"הכרתי אותו לקראת מלחמת השחרור, דרך אחיו הצעיר, מיכאל, שנפל במלחמת השחרור", המשיך אושרי וסיפר, "יותר מאוחר נסענו ללמוד יחד בדיוויס. רפי עשה את המאסטר וחזר לארץ, הוא היה מבוגר מאיתנו ואצה לו הדרך. הוא חזר לנווה יער והחל בניסיונות, בהתחלה בהשבחת פלפל חריף ואחר כך בעוד ירקות. הוא היה מרצה וחוקר שהעמיד דורות של תלמידים. היה לי העונג להכיר אותו ולעבוד במחיצתו. לזכרו אנחנו מעניקים מלגות מחקר להמשך הפעילות שהיתה קרובה ללבו".

טל, בנו של פרופסור פרנקל, עורך דין במקצועו, העניק את המלגות לזוכים. "במשך עשר שנים הענקנו מלגות לשבעים סטודנטים והיד עוד נטויה. בשלוש השנים האחרונות אנחנו משתפים פעולה עם האגודה המדעית הישראלית לגידולי שדה וירקות, ואני מאמין שנמשיך את שיתוף הפעולה", אמר. באולם נכחה גם מרים פרנקל, אלמנתו של פרופסור פרנקל, שחגגה סמוך למועד האירוע 91 שנים.

הזוכים במלגה ע"ש רפאל פרנקל לשנת 2015 הם עמית קוך, דגנית שדה, רויטל שרון גופמן ונעמה טובול.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד