ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

קנאביס רפואי: מזור לחולים, פוטנציאל גדול לחקלאים

ענף החקלאות באיגוד השמאים מתגייס לסייע למגזר החקלאי באמצעות קידום נושא הקנאביס הרפואי. כנס שנערך לאחרונה חשף את הפוטנציאל הגדול
18/08/2015

איגוד שמאי הביטוח התגייס למען החקלאים והחולים וקיים לאחרונה כנס בנושא גידול קנאביס למטרות רפואיות במגזר החקלאי, בהנחיית השמאי עמיר עזר. מה לשמאים ולגידול קנביס רפואי? לדברי עמוס רגב, יו"ר ענף החקלאות באיגוד השמאים, ענף החקלאות באיגוד הציב לו למטרה לקדם למרכז הבמה נושאים חשובים בעלי השקה לעיסוקי השמאים החקלאיים ויש בהם עניין ציבורי.

הכנס התקיים ביום חמישי, 13 באוגוסט 2015, במכון מופ"ת בתל אביב, בהשתתפות עו"ד דורון חבקין, יו"ר איגוד השמאים, עמוס רגב,  ד"ר תמיר גדו, מנכ"ל "שאיפה לחיים", ח"כ תמר זנדברג, יו"ר הוועדה למלחמה בסמים, משה פייגלין, פרופ' עודד שוסיוב, מומחה לפיזיולוגיה של הצמח, ד"ר איליה רזניק, מומחה בפסיכיאטריה כללית, עו"ד עמיקם חרל"פ, מטופלי קנאביס, פצועי צה"ל ואחרים.

לדברי עו"ד דורון חבקין, יו"ר איגוד השמאים: "החקלאים בערבה מנהלים מלחמת הישרדות ורבים מהם נמצאים על סף פשיטת רגל. הממשלה יכולה לפתור את הבעיה בכך שתכריז על אזור הערבה כשטח חקלאי מוכרז סגור לגידול קנאביס רפואי ליצוא בלבד. כל התשתיות הרי כבר קיימות ובערבה יש כ-24 אלף דונם המחכים לשינוי המתבקש. שוק הקנאביס החוקי בארצות הברית עומד על 35 מיליארד דולר בשנה, האם נוכל לוותר על ההכנסות משוק זה? החקלאות שלנו חייבת שינוי מיידי".

 


מימין לשמאל: עו"ד דורון חבקין, יו"ר איגוד שמאים, עמוס רגב, יו"ר ענף חקלאות באיגוד השמאים,
נעמאני פחרי, סגן יו"ר ענף חקלאות באיגוד השמאים, חה"כ תמר זנדברג והשמאי עמיר עזר מנחה הכנס.
צילום איתן שלו.

 

תרופה לגוף ולנפש

"תקופה ארוכה שאנחנו מנסים להוציא את הכנס הזה אל הפועל ללא הצלחה", אמר עמוס רגב, יו"ר ענף החקלאות באיגוד השמאים, "לא זכינו לשיתוף פעולה מגורמים שונים. מעבר למחלוקות התהומיות הקיימות, קיימת, לצערי, בורות גדולה".

"ענף החקלאות באיגוד הציב לו למטרה להביא למרכז הבמה את השיח בנושאים חשובים שיש להם השקה לתחום עיסוקנו, כשמאים חקלאיים, ויש בהם עניין לציבור הרחב. במקום לבזבז סכומי עתק על תרופות כימיות, ואין לי כל כוונה לזלזל בהן, ישנו צמח טבעי שהושקעו ומושקעים בו מחקרים רבים לייצור זנים איכותיים ביותר, שיש בהם כדי להעניק תרופה לגוף ולנפש. הפכנו להיות מעצמת מחקר רפואי בתחום. כדאי שניישם זאת גם במגזר החקלאי ונרחיב את שטחי הגידול למטרות רפואיות ובעיקר לייצוא. אם לא נעשה זאת מישהו אחר יעשה זאת במקומנו. כדאי שלא נפספס את הרכבת. הקנאביס הוא הפתח לעתיד טוב יותר, החקלאות תפרח, הפשיעה תדעך והחולים יזכו לשיפור בתנאי חייהם".

 

אור לגויים ופוטנציאל כלכלי גדול

הדובר הבא בכנס היה ד"ר תמיר גדו, מנכ"ל "שאיפה לחיים", חברה חקלאית המגדלת קנביס רפואי באישור משרד החקלאות. לדברי ד"ר גדו, "הפוטנציאל הכלכלי של גידול הקנאביס גדול עוד יותר מזה של הגז. זוהי תעשייה גדולה ורווחית ואנו מפספסים הזדמנות היסטורית. בשיחות עם חברות שקיבלו אישור בנוואדה, ארצות הברית, נאמר לנו שהם מפגרים אחרינו מבחינת הידע, ודווקא אנחנו, בצורה חלמאית, מפספסים את ההזדמנות. יש לנו יתרון תחרותי בגלל מזג האוויר והמיקום שלנו. אנחנו הכי מתקדמים בעולם, אבל העולם יפספס אותנו. אם במקום פלפל היינו מגדלים קנאביס, היינו במקום אחר. אנחנו צריכים להוציא מפה קריאה לממשלה: זוהי תעשיית תרופות לגיטימית וצריך אישור ליצוא. יש מקום ענק לכולם".

חברת הכנסת תמר זנדברג, יו"ר הוועדה למלחמה בסמים, אמרה כי: "הקנאביס משמש כתרופה ויש להסתכל עליו כמוצר חקלאי לכל דבר ולתת לו רישיון יצוא. אם נמשיך להעמיס סטראוטיפים, בורות ודיסאינפורמציה, יהיה לנו קשה להתייחס אליו כאל חומר רפואי ותוצרת חקלאית. יש מדינות שהתירו שימוש רפואי בקנאביס וככל שיותר חולים השתמשו בו, עלתה הלגליזציה כלפיו בדעת הקהל. כשהקנאביס אפוף מסתוריות, זה נשמע מפחיד ומסוכן וזה לא עוזר לאף אחד. דווקא הסרת מסכות וחסמים ודיבור ענייני יותר לגביו, כמו הדגשת יתרונותיו הכלכליים והבריאותיים, יקדמו אותו יותר".

 

להצליח לתפקד בזכות הקנאביס

סיפורו האישי של רב סרן במיל' אופיר אנידג'אר, שהשתתף במבצע "צוק איתן", היה מרגש במיוחד. "עברתי מסכת ניסויים של תרופות", סיפר אנידג'אר, "יש לי בית מרקחת בבית, ניסו אפילו להזריק לי לראש זריקה ניסיונית אחת לשבוע. דבר לא עזר, עברתי סבל בלתי רגיל, הייתי מושבת. על פי החוק, בין שנה לשלוש שנים מיום הפציעה אתה רשאי להגיש בקשה לקבלת קנאביס. בחיים לא עישנתי, זה לא סיקרן ולא משך אותי. בהתחלה קיבלתי אישור לשימוש בשמן הקנאביס, זה עזר קצת. השבוע קיבלתי סוף סוף רישיון לשימוש בתפרחת וזה משנה את החיים. אני יכול לעמוד מולכם ולדבר עכשיו בשעות האלה ולישון יותר משעתיים בלילה".

נתי חקשור, חייל שנפצע לפני ארבע שנים, סיפר: "השבוע סיימתי תואר במנהל עסקים והרבה בזכות הקנאביס. ניסו עלי את כל התרופות, כולל אוקסיקוד נוזלי, שזה רמה אחת מתחת למורפיום, רק כדי שאישן בלילה. עברתי שנה של טיפולים תרופתיים עם המון תופעות לוואי. ביום שהתחלתי לקחת קנאביס, התחלתי לישון בלילות, הייתי מרוכז והצלחתי לתפקד, גם הטיפולים הפיזיותרפיים מצליחים רק בזכות הקנאביס. הקנאביס מגיע רק לאזורי הכאב, הוא לא ממסטל, הוא רק ממקד".

לדברי פרופ' עודד שוסיוב, מומחה לפיזיולוגיה של הצמח: "הקנאביס הפך ללא חוקי לפני כ-70 שנה, ולכן מרבית העולם לא נהנה ממה שיש למדע הטוב, לחקלאות, לגנטיקה ולרפואה לספק לו. אם נתעורר בזמן, יש לנו הזדמנות לתעשייה מפוארת שתפרנס חקלאים ותיתן מזור להרבה אנשים בעולם. ישראל נתפסת בעולם כבעלת ידע חקלאי מאוד מפותח, יש פה טכנולוגיה יוצאת מן הכלל בטיפוח גנטי ובזרעים. כשמחיר ייצור חומר הגלם יקר בהרבה ממה שהוא צריך להיות, המשמעות היא שמי שייכנס עם הטכנולוגיה, יחלוש על השוק. צריך להוזיל את מחירי הקנאביס על ידי פיתוח זנים שיתאימו לקטיף באמצעות קטפות וזנים שבכל אחד מהם יהיה יחס שונה בין המרכיבים, כך שיתאימו לכל מיני סוגים של חולים".

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד