ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

סקירת שוק הגרעינים - חזרתה של התנודתיות

21/02/2019

ה"אקשן" חוזר לשוק הגרעינים, כאשר אתמול במהלך המסחר נגעו הגרעינים במחירים הנמוכים ביותר מתחילת השנה, בהובלת החיטה. התירס והסויה התאוששו לקראת סגירת המסחר וממשיכים בתיקון קל כלפי מעלה גם הבוקר.

 

יומיים מאוד מעניינים לפנינו, עם שטף נתונים משמעותי בגזרת הגרעינים, אך גם במאקרו. פורום ה-USDA השנתי, שמכונס בוושינגטון, אמור לספק נתונים וההערכות לשנים הקרובות.

 

היום אחר הצהריים נקבל הערכת שטחי מזרע ראשונית של הפורום, שככל הנראה, תצביע על 92 מיליון אייקר לתירס, לעומת 89.1 בשנה שעברה. כ-3 מיליון אייקר ייגרעו מהסויה, ששטחי המזרע שלה, על פי ההערכות, יעמדו על 86.1 מיליון אייקר, לעומת 89.6 בשנה שעברה. ההערכה ליבול החיטה הנוכחי תעמוד על 1.89 מיליארד בושל, לעומת 1.884 בשנה שעברה, כששטחי המזרע של החיטה בארה"ב הם הנמוכים מזה 110 שנים. ההיסטוריה מלמדת שהפורום נוטה להיות אופטימי יותר לגבי שטחי הגידול ולעדכן כלפי מטה בהמשך.

 

היום גם נקבל עדכון ממשרד האנרגיה האמריקאי לגבי ייצור האתנול והביקושים.

 

ביום שישי בבוקר נקבל דו"ח ייצוא חשוב מאוד, שלמעשה, ידביק את הפער של כל הנתונים שהיו חסרים בגלל השבתת הממשל. ה-USDA יוציא סיכום של הייצוא האמריקאי של תירס, חיטה וסויה מ-7 בינואר ועד 14 בפברואר. הצפי הוא לייצוא של בין 8 ל 10 מיליון טון סויה בתקופה הזו, 8 עד 9 מיליון טון תירס, כ-2.3 עד 2.8 מיליון טון חיטה, כ-900 אלף טון כוספת סויה וכמאה אלף טון של שמן סויה.

 

ביום שישי, בשעה 21:15 שעון ישראל, יפקעו גם האופציות של מרץ, שנראות עדיין מאוד פעילות ועשויות לגרום לתנודתיות רבה בסיום המסחר, בעיקר לאור שטף הנתונים הצפוי ב-36 השעות הקרובות.

 

ביום שישי אחר הצהריים נקבל גם תמונת מצב קרובה יותר על מצב הספקולנטים. גם שם יש לנו פיגור בנתונים לאור השבתת הממשל.

 

היום ומחר מתכנסים צוותי המשא ומתן של סין וארה"ב בוושינגטון, במהלך שנועד למנוע את העלאת המכסים על מוצרים סיניים בתום הדד-ליין של 1 במרץ. הצדדים ינסו להגיע להסכמות ראשוניות, וככל הנראה, להאריך את מועד העלאת המסים בעוד 90 יום, בכדי לפתור את המשבר ואת מלחמת הסחר. הנשיא טראמפ כבר שחרר הצהרות אופטימיות בעניין.

 

הדולר מתחזק בימים האחרונים מול סל המטבעות העולמי, אף על פי שפרסום הפרוטוקול של פגישתם האחרונה של חברי הפדרל ריזרב בארה"ב הצביע על הססננות וספקנות לגבי העלאות ריבית ב-2019.

 

חבית מסוג WTI נסחרת הבוקר קרוב ל-57.25 דולר וחבית מסוג ברנט ב-67.04 דולר. הנפט משלים עלייה של קרוב ל-25% מתחילת השנה! על רקע כוונות סעודיה ואופ"ק לצמצם תפוקה ולייצב את מחירי הברנט מעל רמת ה-70 דולר, לאחר שבסוף 2018 כבר ירדו לרמת 50 דולר.

 

לאחר שירדו בשיעור חד ברבעון האחרון של 2018 וסיימו שנה בתשואה שלילית לראשונה מזה עשור, מדדי המניות בארה"ב משלימים עלייה של כ-10% מתחילת השנה, לאור אופטימיות במגעים בין ארה"ב לסין. עושה רושם שסוחרי המניות אופטימיים יותר מסוחרי הגרעינים והסחורות בכלל בשלב זה.

 

התירס נסחר הבוקר ב-374 סנט לבושל, לאחר שאתמול במהלך המסחר נגע בשפל של 3 חודשים, 368 סנט לבושל, על רקע הירידות החדות במחירי החיטה בעיקר. הנתונים שיתקבלו היום ומחר יש בהם כדי לעשות סדר ולתת רמז על הצפוי לנו בתקופה הקרובה. ברור לנו שיזרעו יותר תירס בארה"ב. מצד שני, גידול בביקושים וקיטון במלאי אמור להוריד את יחס המלאי לשימוש לרמות שיצדיקו מחירים גבוהים יותר לקראת הקיץ. הירידות האחרונות נוצלו על ידי הגופים המסחריים להתכסות קדימה. המפתח הוא, כמובן, בהצלחת השיחות בין הסינים לאמריקאים, שחשובה יותר מכל סט נתונים כזה או אחר. ההנחה היא שהסינים יזמינו מארה"ב גם תירס ולא רק מוצרים ויגדילו את יבוא האתנול, בעיקר לאור העלייה החדה במחירי הנפט.

 

החיטה היא ללא ספק הסיפור של השבועיים האחרונים. החיטה מתאוששת קצת ונסחרת הבוקר ב-455.5 סנט לבושל בקנזס וכ-485 סנט לבושל בשיקגו. חיטת קנזס איבדה בשבועיים האחרונים למעלה מ-50 סנט! (כ-20 דולר לטון). חיטת שיקגו איבדה כ-35 סנט (כ-14 דולר). הספרייד (ההפרש של שיקגו מעל קנזס) חריג ונובע מחוסר התחרותיות בשלב זה של החיטה האמריקאית (הקשה) בשוק העולמי ופעילות ספקולטיבית. ההנחה היא שלקראת הקיץ, האיזון בין שני סוגי החיטה יחזור על קנו. חיטת הים השחור, שנסחרה ביציבות מתחילת השנה, איבדה גם כן 10-12 דולר בשבוע האחרון, על רקע הניסיון של הרוסים להישאר תחרותיים, בעיקר מול החיטה הצרפתית. הספקים מיהרו להוציא כמויות גדולות של חיטה מהים השחור בסוף 2018 כי חששו ממכסים או עוצר ייצוא, ומנגד, גופים רבים התכסו קדימה, מה שיצר ואקום מסוים במהלך פברואר והקטין את הביקושים בצורה דרסטית. הספקולנטים מיהרו למכור ויצרו כדור שלג ו"תגובת יתר", שהביאו את מחיר החיטה אתמול לשפל של שמונה חודשים!

 

במכרז שהוציאו המצרים אתמול למשלוח תחילת אפריל של חיטה רכה עמדו ההצעות הנמוכות של הצרפתים על 235 דולר FOB, כשההפתעה היתה הרוסים, שהיו קרובים מאוד במחיר. מחירי ההובלה מנעו מהאמריקאים אפילו לגשת למכרז, מה שהצית עוד מכירות בבורסה, של ספקולנטים שהרגישו שארה"ב לא תחרותית. שמועות במהלך ינואר על כך שהסינים עתידים לייבא חיטה מארה"ב עדיין לא התממשו, אם כי רבים מהאנליסטים עדיין מאמינים שנראה זאת במהלך מרץ, דבר שעשוי בהחלט להרים את החיטה ממצב "מכירת היתר" בה היא נמצאת.

 

הסויה נסחרת הבוקר ב-905 סנט לבושל, עדיין בחלק העליון של טווח המחירים מהקיץ האחרון, עם פרמיית ההסכם המתגבש בין סין לארה"ב. פורום ה-USDA יציג הערכה לקיטון בשטחי המזרע השנה. יחד עם זאת, השוק לא משוכנע שסין תצליח לצמצם משמעותית את המלאי הגדול, לאור שפעת החזירים שתוקפת את המדינה ומקטינה למעשה את הביקושים לסויה. כוספת סויה נסחרת ב-306 דולר לטון, כאשר אתמול גם כן נגעה בשלב מסוים בשפל השנתי, מתחת לרמת 303 דולר. בחוזה מאי, הפעיל כרגע יותר, נסחרת הכוספה מעל רמת 310 דולר לטון. שמן סויה נסחר ב-30.05 סנט לבושל, על רקע ההערכות לגידול בביקושים לשמן בסין. ההערכה היא כי הספקולנטים שבים להמר על עליות מחירים בסויה ונקבל על כך עדכון, כאמור, מחר.

 

לסיכום, השבתת הממשל, וכתוצאה מכך המחסור בנתונים, בנוסף למלחמת הסחר, שמגעים לסיומה עדיין לא צלחו באופן רשמי, מגבירים את אי-הוודאות בשווקים ומתחילים לתת אותותיהם בתנודתיות של שוק הגרעינים, שסיים את 2018 והתחיל את 2019 בצורה מנומנמת משהו. הירידה המהירה במחירי החיטה, שגררה גם את התירס והסויה, גרמה לגירודי ראש לא מעטים בקרב הסוחרים והאנליסטים, בעיקר לאור העוצמה והמהירות של הנפילה. לאחר הדו"חות שנקבל בימים הקרובים נוכל לבחון אם המחיר הנוכחי אכן ריאלי. אם בימים כתיקונם קשה לחזות את כיוון השוק, המצב הנוכחי קשה פי כמה וניהול סיכונים הוא המפתח.

 

כתב: עדי פנחס, מנכ"ל קומודקס

052-3932957  

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד