ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - מאקרו ושוק הגרעינים

27/01/2019

את פני בכניסה לארה"ב, לפני 10 ימים, קיבל פקיד הגירה בפנים זעופות, ואחרי דין ודברים קצר הסביר לי בחצי התנצלות שכבר שלושה שבועות לא קיבל משכורת. לאמריקאים שחיים ללא מינוס (כי זה לא קיים בבנק) ומקבלים משכורת אחת לשבוע, זה לא עניין של מה בכך. שביתת הממשל הארוכה ביותר בהיסטוריה הגיעה בשלב זה לסיומה, לאחר 35 ימים. הנשיא טראמפ הודיע במהלך סוף השבוע שהשביתה נפסקת בשלב זה לשלושה שבועות לטובת המשך המגעים "ואחר כך או שתחודש או שיינקטו צעדים אחרים". לשם תזכורת, הסיבה לשביתה היא ויכוח בין טראמפ לדמוקרטים בנוגע למימון החומה בגבול מקסיקו.

 

מדדי המניות הגיבו בחיוב ביום שישי לידיעה המתגבשת וממשיכים במומנטום החיובי מתחילת השנה. השביתה ותגובות לה הן עוד נדבך בכהונת הנשיא טראמפ או במה שזכה לכינוי "טראמפקונומיקס" (כלכלת טראמפ), וככל הנראה, אנחנו עוד נשוב לסיפור הזה.

 

הנפט, שצנח ב-44% מהשיא ברבעון האחרון של 2018 וסיים את השנה בירידה של קרוב ל-25%, ממשיך גם כן בתיקון מרשים, עם עלייה של 18% מתחילת השנה. חבית מסוג WTI נסגרה ביום שישי ב-53.70 דולר. חבית מסוג ברנט סגרה את השבוע ב-61.64 דולר.

 

השבתת הממשל שיתקה גם את תקציבי ה-USDA, שלראשונה בהיסטוריה לא פרסם את דו"ח ההיצע והביקוש החשוב של ינואר, וכמו כן, לא קיבלנו נתוני יצוא ומצב הסוחרים והספקולנטים בבורסה. במהלך השבוע הקרוב ה-USDA יעדכן לגבי פרסום דו"ח ינואר ויעדכן את נתוני היצוא. הבורסה אמורה כבר ביום שישי הקרוב לעדכן על מצב הסוחרים והספקולנטים. שטף הנתונים המתקרב ייצור, ככל הנראה, תנודתיות מחודשת בשוק.

 

בכנס השנתי של חברת ADM INVESTOR SERVICES לברוקרים מכל העולם, בו השתתפתי בשבוע שעבר, הדגישו האנליסטים הבכירים בעולם את הצורך בניהול סיכונים מושכל השנה, על רקע ה"מצב החדש" של מלחמת הסחר והשלכותיה, ירידה ראשונה מזה שנים ביבולים מהים השחור וצמצום המלאי העולמי ותנודות המאקרו לאור התנהלות טראמפ, מחירי הנפט, הברקזיט ועוד. האנליסטים הדגישו את הקושי בהערכת המחירים השנה, אך סיפקו כיוונים והערכות כלליות. רוב האנליסטים מעריכים שמלחמת הסחר תסתיים בהסכם, אם כי לא בהכרח במועד שנקבע, 1 במרץ, אלא אחרי תקופת ההערכה של עוד שלושה חודשים, ככל הנראה.

 

התירס נסגר ביום שישי ב-380.25 סנט לבושל, לאחר שמתחילת השנה נסחר בגבולות הגזרה שליוו אותו ברבעון האחרון. היבול הברזילאי צפוי להיות קטן מההערכה מוקדמת, לאור כמות משקעים נמוכה מהממוצע בדצמבר ובינואר. בהעדר נתונים רשמיים בגזרת היצוא וההערכות יבול, החקלאים האמריקאים בונים בעיקר על סיום מלחמת הסחר או התקדמות משמעותית במגעים שתגרום לעליית מחירים בהמשך.

 

החיטה סגרה את השבוע שעבר ב-509.5 סנט לבושל בקנזס וכ-520 סנט לבושל בשיקגו. יחס המלאים לשימוש יירד בצורה משמעותית ב-2019 ומחירי החיטה בתחילת 2019 הם הגבוהים שחווינו בתחילת שנה מאז 2014. שמועות שגם הסינים יקנו חיטה מארה"ב לראשונה מזה שנים, נוטעות תקווה אצל החקלאים האמריקאים והספקולנטים.

 

הסויה סיימה את השבוע שעבר ב-925.25 סנט לבושל, רמה שלא ראינו מקיץ 2018. כוספת סויה נסחרת ב-314 דולר לטון, לאחר שהוסיפה כשהמחירים לקיץ עומדים על 325 דולר ויותר. שמן סויה נסחר ב-30.03, הסגירה השבועית הגבוהה ביותר מאז יוני 2018. מלאי הסויה העולמי בשיא היסטורי, כמו גם היבולים. מנגד, הרגיעה במלחמת הסחר והמגעים עם בייג'ינג מספקים תמיכה למחיר. זאת בנוסף לקיץ היבש בברזיל, שעל פי ההערכות ייגרע כ-5 מיליון טון מהיבול הסופי. ההערכה היא כי הספקולנטים שבים להמר על עליות מחירים בסויה. בשבועות הקרובים דברים אמורים להתבהר ולהכתיב את הטון למחיר.

 

לסיכום, השבוע נתחיל לקבל נתונים שייתנו כיוון באשר ליבול בדרום אמריקה, היצוא מארה"ב, מצב הספקולנטים ועוד. ההנחה היא שבשלב ראשון נחווה תנודתיות ובהמשך השוק יתפוס כיוון בהתאם לנתונים הפונדמנטליים. התירס והחיטה סובלים מירידה במלאים ועלייה בביקוש. הסויה נהנית ממלאי שיא. הסכם בין סין לארה"ב יכול בהחלט לשנות את תמונת המלאים העולמית, ועוד לא דיברנו על מזג האוויר וכוונות הזריעה בארה"ב, שיתפרסמו במרץ.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד