ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - מאקרו ושוק הגרעינים

8/01/2019

שנת 2019 נפתחה עם מעט אופטימיות בשווקים, לאחר "דצמבר השחור", שבו דיווחו קרנות רבות על הפסדים כבדים בשוק המניות. התנודתיות הגבוהה פגעה בכל העוסקים בשוק ההון וגם חלק מקרנות הנאמנות שנחשבות סולידיות סיימו את השנה בהפסדים דו-ספרתיים. את השנה פתחו המדדים בעליות שערים, כאשר מדד הנאסדק וה-CME הוסיפו למעלה מ-3% ו-2% בהתאמה בארבעת ימי המסחר הראשונים.

 

התנודתיות הגבוהה נבעה, בין השאר, מהעלאת הריבית הרביעית בארה"ב במהלך דצמבר, הקושי להעביר את הברקזיט באירופה, השבתת הממשל האמריקאי והמסחר הדליל המאפיין את חג המולד. הסנטימנט השלילי לא פסח כמעט על אף סקטור והוביל את כלל המדדים והשווקים לתושאה שלילית, לראשונה מזה עשור.

 

הנפט, שקבע שיא של ארבע שנים בספטמבר וצנח ב-44% מהשיא, סיים את 2018 בירידה של קרוב ל-25%. הבוקר נסחרת חבית מסוג WTI ב-48.60 דולר ומשלימה עלייה של 7% מתחילת השנה. חבית מסוג ברנט נסחרת ב-57.50 דולרים. אנליסטים רבים מעריכים שהירידה בנפט היתה חדה מדי ומחיר החבית יאמיר חזרה ב-2019.

 

בתוך הסביבה של התנודתיות הגבוהה וחוסר הוודאות, מחירי הגרעינים נסחרו ביציבות בדצמבר, כאשר החיטה והתירס מסיימים את 2018 בעליות. מחירי החלבון (סויה ,ליפתית, חמניות) האמירו אף הם, למרות שבבורסת הסחורות נסחרו ללא שינוי או בירידות קלות בסיכום שנתי. את 2019 פתחו הגרעינים אף הם במומנטום חיובי, שהצטנן מעט אתמול, עם פרסום נתוני יצוא חלשים מהצפוי (השבוע שעבר היה חופש ברוב העולם). השבתת הממשל משתקת גם את תקציבי ה-USDA, שלראשונה בהיסטוריה לא יפרסם את דו"ח ההיצע והביקוש החשוב של ינואר, שהיה אמור להתפרסם ביום שישי הקרוב. מועד חדש עדיין לא נקבע ועל הרקע הזה השוק עוסק בעיקר בספקולציות וההערכות של גופים פרטיים.

 

התירס נסחר הבוקר ב-384 סנט לבושל, לאחר שסיים את 2018 ב-375 סנט. נתוני היצוא היו נמוכים אתמול מההערכות הקודמות וגרמו לירידות מחיר קלות אחרי עליות של ארבעה ימים. היבול הברזילאי צפוי להיות קטן מההערכה מוקדמת, לאור כמות משקעים נמוכה מהממוצע בדצמבר וצפי להמשך מגמה זו בינואר. החלקאים האמריקאים לא ממהרים למכור, לאור אופטימיות בנוגע למגעים עם סין, שנכנסו להילוך גבוה בימים האחרונים בבייג'ינג. כחלק מהשבתת הממשל, הרשות לניירות ערך בשוק הסחורות CFTC אינה מפרסמת את הדו"ח השבועי של "התחייבות הסוחרים", ולכן מצב הספקולנטים אינו ידוע, אך ההערכות מדברות על הגדלת פוזיציית לונג (הימור על עליות) בשבועיים האחרונים.

 

החיטה נסחרת הבוקר ב-505 סנט לבושל בקנזס וכ-519 סנט לבושל בשיקגו. שר החקלאות הרוסי, שנפגש עם היצואנים הגדולים במהלך דצמבר, הודיע שהיצוא לא צפוי להיפגע ומכסים חדשים לא יוטלו. אף על פי כן, מחירי החיטה מהים השחור מוסיפים להיות בשיא של שלוש שנים ולא רחוקים ממחיר החיטה האמריקאית. הערכות שטחי המזרע מדברות על צמצום של כמיליון אייקר בשטחי חיטת החורף בארה"ב (31.65 לעומת 32.54 מיליון בשנה שעברה). ההערכות הן שגם בחיטה הספקולנטים מהמרים על עליות בתחילת 2019.

 

הסויה נסחרת הבוקר ב-923 סנט לבושל, רמה שלא ראינו מקיץ 2018. כוספת הסויה נסחרת ב-322 דולר לטון, לאחר שהוסיפה כ-13 דולר לערכה בארבעת ימי המסחר הראשונים של השנה. שמן הסויה נסחר ב-28.60 וחוזר לרמות של סוף אוקטובר. מלאי הסויה העולמי בשיא היסטורי, כמו גם היבולים, מנגד, הרגיעה במלחמת הסחר והמגעים שהתחדשו השבוע בבייג'ינג מספקים תמיכה למחיר. זאת בנסוף לקיץ היבש בברזיל, שעל פי ההערכות, יגרע כ-5 מיליון טון מהיבול הסופי. ההערכה היא כי הספקולנטים שבים להמר על עליות מחירים בסויה.

 

לסיכום, הגרעינים פסחו על הגל האחרון של התנודות בשווקים והקריסה במחירי הנפט וגילו יציבות מרשימה. השנה נפתחה ברגיעה מסוימת בשווקים, ירידה של 12% במדד הפחד ועליות במדדי המניות. סוחרי הגרעינים יעקבו מקרוב אחרי נתוני הייצוא והיבול מדרום אמריקה ברבעון הראשון, כאשר לקראת סוף הרבעון נקבל הערכות זריעה בארה"ב, דבר שיכתיב את הטון בהמשך. המגעים בבייג'ינג המתנהלים השבוע בין פקידים בדרגי ביניים מסין וארה"ב עשויים לספק תמיכה חיובית לשווקים בהמשך החודש. טראמפ עשוי להכריז על מצב חירום למימון החומה בגבול מקסיקו , דבר שיחדש את פעילות הממשל.

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד