ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - מאקרו ושוק הגרעינים

20/12/2018

שבעה ימי מסחר לסוף השנה והשווקים ממשיכים בתנודתיות הגבוהה והירידות החדות שמאפיינות את הרבעון הנוכחי. הדולר המתחזק, חוסר ודאות באירופה, האטה בסין וציוצים של טראמפ הם בין הגורמים המרכזיים לירידות החדות שאנו חווים לאחרונה.

 

היום (חמישי, 20.12) בשעה 21:00 שעון ישראל תתפרסם החלטת הפדרל ריזרב בארה"ב לגבי הריבית, כשהצפי הוא להעלאה של 0.25% בריבית, שתהיה, למעשה, העלאת הריבית הרביעית השנה. טראמפ כבר דאג לקרוא להחלטה הצפויה "טיפשית". כלכלנים רבים תומכים בטראמפ (לא בסגנון, כמובן) וטוענים שהדולר המתחזק, היעדר אינפלציה וההאטה העולמית אינם מצדיקים העלאת ריבית נוספת בשלב זה. לקראת ההחלטה איבדו המדדים בארה"ב רק מתחילת דצמבר כ-7%, כשמדד ה-500 S&P יורד לשפל של 14 חודשים.

 

הנפט ירד אתמול בשיעור החד ביותר מאז תחילת 2015 והשלים ירידה של למעלה מ-42%! מהשיא שקבע אך לפני חודשיים, במה שהתחיל כסנקציות מרוככות על איראן והמשיך בהגדלת תפוקה בארה"ב וחוסר אמון ביכולתה של אופ"ק לווסת את המלאי העולמי. חבית נפט מסוג WTI נסחרת הבוקר ב-46.60 דולר, וחבית מסוג ברנט נסחרת ב-56.30 דולר.

 

בתוך הסביבה של התנודתיות הגבוהה וחוסר הוודאות, דווקא מחירי הגרעינים נסחרים ביציבות מפתיעה, מתוך תקווה שהפסקת האש במלחמת הסחר תוביל להפסקתה ולחידוש הזמנות הגרעינים של סין מארה"ב, מה שכבר החל, למעשה, בשבועיים האחרונים.

 

התירס נסחר הבוקר ב-385 סנט לבושל במסחר לילה שקט. השוק מתרכז בנתוני היצוא ובההערכות לקראת השנה הבאה. התירס מתנהל בטווחי מסחר צרים בהיעדר חדשות מיוחדות. האוקראינים הורידו את הערכת היבול שלהם מ-35 ל-27 מיליון טון תירס בשנה הבאה. הספקולנטים שינו פוזיציות בתירס להימור על עליות, כאשר הם בלונג על 150 אלף חוזים. העובדה שהתירס החזיק מחיר מעל 380, למרות הדו"ח הדובי האחרון של ה-USDA, עשויה להצביע על מחירים גבוהים יותר ברבעון הראשון.

 

החיטה נסחרת הבוקר ב-513 סנט לבושל בקנזס וכ-527 סנט לבושל בשיקגו. מלאי עולמי גדול דחף את מחירי החיטה לשפל של מתחת 480 סנט לבושל בסוף נובמבר, אך חשש לייצוא מאזור הים השחור גורם לפרמיית הסיכון לעלות. בעוד יומיים ייפגש שר החקלאות הרוסי עם היצואנים הגדולים ויעדכן בהחלטות. הספקולנטים בלונג של כ-12 אלף חוזים בקנזס ובשורט של כ-24 אלף חוזים בשיקגו. חיטת המספוא נסחרת בפרמיה כמעט חסרת תקדים על התירס וההערכה שהפער יצטמצם במהלך הרבעון הראשון (לא ברור מי יילך לכיוון מי).

 

הסויה נסחרת הבוקר ב-908 סנט לבושל, רמה שלא ראינו מאז תחילת הקיץ. כוספת סויה נסחרת ב-310 דולר לטון ועדיין נסחרת באופן מהוסס, למרות הפסקת האש במלחמת הסחר. שמן הסויה נסחר ב-28.60 וחוזר לרמות של סוף אוקטובר. מלאי הסויה העולמי בשיא היסטורי, כמו גם היבולים. מנגד, הרגיעה במלחמת הסחר וההבטחה הסינית לייבוא מארה"ב, במידה שתתממש, תספק תמיכה למחירים בשבועות הקרובים. הספקולנטים בשורט של 30 אלף חוזים על פולי סויה, לונג של 30 אלף חוזים על כוספת סויה וניטרלים בשמן.

 

לסיכום, הגרעינים פסחו על הגל האחרון של התנודות בשווקים והקריסה במחירי הנפט ומגלים יציבות מרשימה, וככל הנראה, יסיימו שנה של עליות מחירים. נראה שסוחרי הגרעינים אופטימיים יותר מסוחרי המניות לגבי הסיכויים להפסקת מלחמת הסחר. ביום שישי, פקיעת אופציות לחודש ינואר, לא צפויות תנודות יוצאות דופן. החלטת הריבית היום יש בה כדי להזיז את השווקים, וזה לא תלוי בכמה תעלה הריבית, אלא מה יגיד הנגיד, הסיבות להחלטה וההערכות קדימה.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד