ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

12/09/2018

ה-USDA יפרסם היום בשעה 19:00 שעון ישראל את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי. הדו"ח צפוי להציג מלאים מעט נמוכים יותר בתירס והחיטה לעומת הדו"ח הקודם ומלאים מעט גבוהים יותר בסויה (שיא כל הזמנים). הגרעינים עברו קיץ מלא טלטלות, עם תנודתיות גבוהה, על רקע מלחמת הסחר של ארה"ב וסין, שהשפיעה ועדיין משפיעה בעיקר על הסויה. ביקושי שיא וירידה במלאי התירס, העלו את מחירי התירס לשיא של שנה במהלך מאי, כשמנגד היבול לאייקר בארה"ב, שנמצא בשיא כל הזמנים, לאור עונת גידול נוחה, לחץ את המחירים חזרה למטה. אירופה עברה קיץ קשה שפגע ביבולי החיטה, שהגיעה כבר לרמת שיא של קרוב לארבע שנים במהלך אוגוסט וחוותה תיקון מחירים ומימושים של ספקולנטים, על רקע מלאי עולמי גדול.

 

במהלך אוגוסט איבד התירס כ-2% מערכו, אותם החזיר מתחילת ספטמבר. החיטה, שהחלה את אוגוסט עם עליות חדות, סיימה את אוגוסט כמעט ללא שינוי, אך איבדה למעלה מ-5% מתחילת ספטמבר. פולי הסויה ירדו בכ-7% באוגוסט והמחיר נגע בשפל של למעלה מעשור בשלב מסוים. הסויה איבדה 2% נוספים מתחילת ספטמבר. כוספת סויה, שירדה בשיעור החד ביותר באוגוסט, כשאיבדה למעלה מ-10% מערכה, החזירה כ-3% לערכה מתחילת ספטמבר.

 

חבית נפט מסוג WTI נסחרת הבוקר שוב מעל רמת ה 70 דולר, כשחבית מסוג ברנט נסחרת ב-79.5 דולר, קרוב לשיא השנתי. סופת ההוריקן המתקרבת לחוף המזרחי של ארה"ב מעוררת חשש לגבי המשך עונת ההוריקנים ופגיעה אפשרית באספקת הנפט ופעילות בתי הזיקוק. הסנקציות על איראן והיעדר הסכמות עם אירופה מספקות אף הן רוח גבית למחיר.

 

הדולר ממשיך להתחזק בעיקר מול מטבעות של מדינות מתפתחות, דבר שמעורר חשש למשבר כלכלי גלובאלי. יחד עם זאת, הכלכלה האמריקאית ממשיכה להפגין חוזק יוצא דופן, כשמדד אמון הצרכנים (מנוע הצמיחה של הכלכלה האמריקאית) בשיא של 18 שנה.

 

התירס נסחר הבוקר ב-366 סנט לבושל, הדו"ח היום צפוי להעריך יבול בארה"ב של 177.8 בושל לאייקר, לעומת 178.4 בדו"ח של חודש אוגוסט. הדו"ח גם צפוי לעדכן את המלאי העולמי כלפי מטה בכמיליון טון לעומת דו"ח קודם. הסכם נפטא המתחדש בין ארה"ב ומקסיקו נחתם ונראה שקנדה קרובה אף היא לסיכום, דבר שעשוי לספק תמיכה לתירס והגרעינים בכלל בהמשך. נתוני היצוא מארה"ב ממשיכים להיות מרשימים. הספקולנטים מגיעים לדו"ח עם פוזיציית שורט קטנה יחסית, שמסתכמת בכ-12 אלף חוזים.

 

החיטה הקשה (קנזס) נסחרת הבוקר ב-524 סנט לבושל. חיטת שיקגו נסחרת ב-520 סנט לבושל. החיטה ממשיכה להפגין תנודתיות גבוהה ומחפשת כיוון. קציר חיטת האביב בארה"ב קרוב לסיום, כשהחיטה שנקצרה מסתמנת כטובה, עם אחוז חלבון גבוה. הדו"ח היום צפוי להצביע על ירידה במלאי העולמי לעומת דו"ח קודם. בים השחור ובאירופה עדיין חשש לכמויות והאיכויות, אך הזמת השמועות על עוצר יצוא מרוסיה, הפעילה לחץ על המחירים בשבוע האחרון. באוסטרליה צפויה ירידה של כ-13% ביבול החיטה. הקנדים מדווחים על יבול קטן ב-10% מההערכת ה-USDA. הספקולנטים מהמרים על עליות בחיטה, עם כ-60 אלף חוזים בקנזס, לעומת לונג של כ-30 אלף חוזים בשיקגו.

 

הסויה נסחרת הבוקר ב-829 סנט לבושל, כוספת סויה נסחרת הבוקר ברמת 313 דולר לטון, לאחר שכבר נסחרה קרוב ל-300 דולר לטון בשבוע שעבר. השמן נסחר ב-27.76 סנט לפאונד. הדו"ח היום עשוי להעריך את היבול ב-52.2, לעומת 51.6 בושל לאייקר בדו"ח הקודם, שיא כל הזמנים. איכות הסויה טרם הקציר במצב טוב מהעונה שעברה. החדשות לגבי הסויה הן בעיקר דוביות, לאור מלחמת הסחר המתמשכת, היבול הגבוה הצפוי והיצוא הנמוך מארה"ב. הספקולנטים בשורט של כ-100 אלף חוזים על הפולים ושורט של כ-50 אלף חוזים על שמן, לעומת לונג של כ-60 אלף חוזים על כוספת סויה.

 

לסיכום, כשעונת הקציר בארה"ב בעיצומה, הדו"ח ינסה לתת תמונה מעודכנת. במידה והדו"ח היום יאשרר את ההערכות שמלאי התירס והחיטה צפויים לרדת מעבר לההערכה הקודמת, המחירים צפויים לעלות בהמשך הדרך, ללא קשר לאיך יגיבו אחרי הדו"ח. בסויה הנתונים מעט מעוותים, לאור מלחמת הסחר, ולכן קשה לדעת כיצד יעודכנו בהמשך, אם בכלל, וכיצד יגיב השוק. ניהול סיכונים הוא כמובן מפתח כשמדובר בשוק שמתנהג בצורה כה לא צפויה. הוריקן "פלורנס" שמתקרב במהירות לחופה המזרחי של ארה"ב ויכה בסופ"ש הקרוב, צפוי לגרום להצפות וגשמים עזים באזורי גידול כותנה, כמו גם השפעה מסוימת על אזורי גידול תירס וסויה ,אם כי לא ברורה המידה בשלב זה. בארה"ב מדברים במונחי קטסטרופה וסופה בעוצמה שלא הכתה את אזור קרוליינה מעולם, כך שההשלכות יכולות להיות חמורות גם על אזורים נוספים.

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד