ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים ודו"ח ההיצע והביקוש

13/08/2018

ביום שישי פרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי. המספרים מופיעים למטה.

 

הערכות היבול של התירס בארה"ב בדו"ח היו מעל הההערכות המוקדמות ואם יתממשו מדובר בשיא יבול לאייקר. מלאי הסויה בארה"ב בשיא כל הזמנים (חלק בשל מלחמת הסחר) וגם כאן עודכן היבול כלפי מעלה, לאור מזג האוויר הטוב שפקד את אזורי הגידול ביולי. מלאי החיטה העולמי ממשיך לרדת, אם כי בשיעור נמוך מההערכות המוקדמות. הגרעינים הגיבו בירידות חדות אחרי הדו"ח וחזרו לרמתם מסוף יולי.

 

התחזקות הדולר לשיא שנתי מול סל המטבעות וירידת מחירי הנפט לרמת 67 דולר לחבית, הגבירו את הלחץ על קומפלקס הסחורות בכללותו. מדד הסחורות, שכבר הגיע לשיא בן שלוש שנים במהלך מאי, טרם התפתחות מלחמת הסחר, עבר לירידה של כ-1% מתחילת השנה, אך עדיין גבוה בכ-7% מהתקופה המקבילה אשתקד.

 

טראמפ מטיל סנקציות ומכסים על טורקיה ושולח את הלירה הטורקית לשפל כל הזמנים. השווקים באירופה וארה"ב הגיבו למהלך בירידות שערים וחששות להמשך.

 

התירס (ספטמבר) נסחר הבוקר ב-355 סנט לבושל, שפל של שבועיים וחצי, לאחר שאיבד 12 סנט מערכו בסיכום שבועי בשבוע שעבר (מרבית הירידה ביום שישי אחרי הדו"ח). ה-USDA מעריך יבול בארה"ב של 178.4 בושל לאייקר, לעומת 174 בחודש שעבר ו-176 בהערכות מוקדמות. במקביל העלה ה-USDA את הערכת היצוא מארה"ב והשימוש באתנול כלפי מעלה. המלאי העולמי עודכן כלפי מעלה לכ-155.5 מיליון טון וזאת בהשוואה ל-193.3 בשנה שעברה. יחס המלאי לשימוש, על אף עדכון המספרים, צפוי להיות נמוך בשנה הבאה, כך שהירידות האחרונות עשויות להסתמן כהזדמנות לטווח הארוך. הספקולנטים, שהיו בשורט על התירס במהלך יולי, כשעלה בחדות כ-7%, הפכו את הפוזיציה ללונג (הימור על עליות) לפני הדו"ח, כך שעל פי הערכות אחרונות, עמדו על כ-33 אלף חוזים בלונג ערב הדו"ח. סביר להניח שהירידות ביום שישי והבוקר משויכות ברובן ליציאה שלהם מפוזיציות.

 

החיטה הקשה (קנזס) נסחרת הבוקר ב-553 סנט לבושל, לאחר שכבר "גירדה" את רמת ה-600 באמצע השבוע שעבר ונסחרה בשיא של שלוש וחצי שנים. חיטת שיקגו נסחרת ב-541 סנט לבושל. החיטה נסחפה ביום שישי לאווירה השלילית בתירס והסויה וירדה בקרוב ל-20 סנט. בסיכום שבועי איבדה החיטה כ-8 סנט מערכה. בהתאם לההערכות, הדו"ח העריך כלפי מטה את המלאי בארה"ב והגדיל את תחזית היצוא. המלאי העולמי גם יקטן לכ-259 מיליון טון, לעומת ההערכות מוקדמות של כ-256.5 ומלאי של 273 מיליון טון בשנה שעברה. חיטת האביב בארה"ב מסתמנת כטובה, עם אחוז חלבון גבוה. בים השחור ואירופה עדיין חשש לכמויות והאיכויות. הירידות בחיטה היו יותר תוצאה של מימוש רווחים, מאשר חדשות דוביות, כמו במקרה של התירס והסויה. הספקולנטים הגיעו לדו"ח בלונג של כ-58 אלף חוזים בקנזס, לעומת לונג של כ-51 אלף חוזים בשיקגו, ההימור הגדול ביותר על עליות מזה שנה.

 

הסויה נסחרת הבוקר ב-843 סנט לבושל, שפל של שלושה שבועות, לאחר שאיבדה 41 סנט בשבוע שעבר. כוספת סויה נסחרת הבוקר ברמת 321 דולר לטון, לאחר שאיבדה כ-9 דולר לטון בסיכום שבועי. השמן נסחר ב-28 סנט לפאונד, לאחר שאיבד כחצי סנט בסיכום שבועי. הדו"ח ביום שישי מעריך יבול של 51.6 בושל לאייקר, מעל הצפי של 49.6, ולמעשה מציב שוב את ארה"ב כמגדלת הסויה הגדולה בעולם, עם קרוב ל-125 מיליון טון! מזג האוויר בחלק מאזורי הגידול בארה"ב ממשיך להיות יבש, כך שחלק מהאנליסטים מעריכים שה-USDA יעדכן את המספרים כלפי מטה בדו"ח הבא. עדיין אין חדשות בגזרת החזית של ארה"ב עם מייבאת הסויה הגדולה בעולם, סין. אולי זו התקווה של החקלאים האמריקאים. הספקולנטים הגיעו לדו"ח עם שורט של כ-63 אלף חוזים על הפולים ושורט של כ-50 אלף חוזים על שמן, לעומת לונג של כ-98 אלף חוזים על כוספת סויה.

 

לסיכום, המספרים למטה מדברים בעד עצמם. הדו"ח ביום שישי בהחלט נחשב דובי בטווח הקצר והשוק הגיב בהתאם, כאשר הריקושטים מהדו"ח ימשיכו גם היום, עם פתיחת שבוע המסחר. הדובים מעריכים שהלחץ כלפי מטה יימשך בטווח הקצר, גם לאור הדו"ח וגם לאור התחזקות הדולר וירידת מחירי הנפט. השוורים נאחזים במזג האוויר היבש ורגיעה במלחמת הסחר, בכדי לסיים את הקיץ בטון חיובי, וחושבים שהמספרים של ה-USDA אופטימיים מדי ויעודכנו כלפי מטה בדו"ח הבא. בטווח הבינוני-רחוק, יש ירידה משמעותית ביחס המלאי שימוש בתירס, ירידה עולמית במלאי החיטה ויבוא מחודש של סויה מארה"ב מצד סין הוא שאלה של זמן, חרף מלחמת הסחר.

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד