ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

17/07/2018

ביום חמישי האחרון פרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי. הפתעה בדמות צמצום המלאים הצפויים בתירס, לא עזרה למחירי התירס והם קבעו מחיר שפל חדש ל-2018. מלאי החיטה העולמי, שאף הוא עודכן כלפי מטה, עזר לחיטה להתאושש קצת לקראת סוף השבוע, אך גם היא סיימה שבוע בירידות חדות. פולי הסויה נסחרים בשפל של תשע שנים לאחר שהדו"ח העלה תחזית המלאי. מזג האוויר בארה"ב ממשיך להיות נוח ואם ימשיך כך, ככל הנראה, נקבל עדכון כלפי מעלה של היבול בדו"ח של החודש הבא.

 

אתמול פתחו התירס והסויה את השבוע בעליות קלות, ולראשונה מזה 10 שבועות סיימו את יום שני בירוק. החיטה פתחה את השבוע ה-11 בירידות. המומנטום החיובי בתירס ובסויה נמשך גם הבוקר, לאחר פרסום דו"ח האיכויות, שהצביע על ירידה קלה באיכות לכלל הגרעינים. החיטה גם כן עולה ומוחקת את הירידות של אתמול במסחר דליל יחסית.

 

חבית מסוג WTI, שנסחרת הבוקר ב-68 דולר, חוותה ביום רביעי שעבר את הירידה החדה ביותר מזה שלוש שנים (כ-5%), על רקע צפי לחידוש התפוקה בלוב ופעילות ספקולטיבית. אתמול ירד מחירה ב-3 דולרים נוספים. חבית מסוג ברנט, שכבר נסחרה פסיעה מרמת ה-80 דולר בתחילת השבוע שעבר, נסחרת הבוקר ב-72 דולר, לאחר שאיבדה כ-9% בשבוע האחרון. טראמפ הבהיר לאחרונה שהוא מצפה מסעודיה ואופ"ק להרחיב תפוקה על רקע הסנקציות על אירן, וצייץ בסוף השבוע שככל הנראה תשחרר ארה"ב עד 30 מיליון חביות נפט ממאגר החירום עד נובמבר, דבר שסיפק טריגר למכירה מאסיבית של ספקולנטים והכביד על כל קומפלקס הסחורות.

 

התירס (ספטמבר) נסחר הבוקר ב-346 סנט לבושל, לאחר שבשבוע שעבר איבד 19 סנט מערכו לשפל שנתי. הדו"ח ,שפורסם ביום חמישי האחרון, הראה ירידה גדולה מהצפוי במלאי בארה"ב ובעולם. רבים מהסוחרים הופתעו שהשוק לא הגיב בעליות לנתונים ושייכו חלק מהירידה לפעילות ספקולטיבית והירידה של חוזי יולי מהמסכים. אחרים טענו שה-USDA הנמיך בהערכת היבול בארה"ב וצפוי לעדכן כלפי מעלה בדו"ח הבא. בכל אופן, הספקולנטים, על פי הערכות אחרונות, עומדים על 80 אלף חוזים בשורט (הימור על ירידות), כאשר המשתמשים הסופיים מחזיקים פוזיציה הפוכה וקונים ברמות האלה. הפרמיות ממשיכות להיות גבוהות ומגבות על המחיר הנמוך בבורסה. נתוני היצוא ממשיכים להיות חזקים. מזג האוויר נוח בסך הכול, אם כי איכות היבול ברמת טוב עד מצוין ירדה כבר ל-73%. מבחינה טכנית, התירס עדיין נמצא במצב "מכירת יתר", כשרמות ה-340 ספטמבר ו-350 דצמבר נראות כמו תמיכה חזקה. 350 ו-360 מהוות רמת התנגדות, שאם תיפרץ, המחיר עשוי לתקן כלפי מעלה בחדות.

 

החיטה הקשה (קנזס) נסחרת הבוקר ב-492 סנט לבושל, לאחר שאיבדה 21 סנט מערכה בשבוע שעבר. חיטת שיקגו נסחרת ב-495 סנט לבושל, לאחר שאיבדה 18 סנט מערכה בסיכום שבועי. החיטה פתחה אתמול את השבוע ה-11 ברציפות בירידות, כאשר ירידה באיכות בדו"ח אתמול מעלה את המחיר בכ-7 סנט במסחר הלילה, ולמעשה מחזירה את הירידות של אתמול. הדו"ח ביום חמישי הצביע על צפי ירידה במלאי העולמי, כאשר המחירים באירופה עולים וצפויים להמשיך במגמה הזו בתקופה הקרובה. החיטה האמריקאית מתחילה להיות תחרותית, על אף העלייה בפרמיות בשבוע שעבר. הספקולנטים עדיין בהימור שורט על חיטת שיקגו של כ-15 אלף חוזים, במקביל ללונג על קנזס של 25 אלף חוזים. ברמה הטכנית, פריצה של רמת ה-500 בקנזס עשויה לייצר שוב מומנטום שורי לכיוון 530, כשהתמיכה היא באזור 480.

 

הסויה נסחרת הבוקר ב-835 סנט לבושל (עלייה של 17 סנט מאתמול), לאחר שאיבדה קרוב ל-60 סנט בשבוע שעבר, לשפל מחירים בן תשע שנים. כוספת סויה נסחרת הבוקר ברמת 331 דולר לטון, לאחר שאיבדה בשבוע שעבר כ-12 דולר. השמן נסחר ב-27.8 סנט לפאונד, שפל של קרוב לשלוש שנים, כשעליית מלאי שמן הדקל במלזיה וירידת מחירי הנפט לוחצות את המחיר. מלחמת הסחר באה לידי ביטוי לראשונה בדו"ח ה- USDA, כאשר המלאים בארה"ב הוגדלו בצורה משמעותית. האם הסינים ישתמשו ברזרבות? האם ישתמשו בתחליפים? מוקדם עדיין לקבוע. במידה שאכן ישתמשו בתחליפים, צפויה עליית מחירים חדה במחירי הלפתית והחמניות. סוחרי הסויה הגדולים בעולם מעריכים שגם במיסוי גבוה הסינים ייאלצו בסוף לקנות מארה"ב. הסויה היא הסחורה שהושפעה בצורה החדה ביותר עד כה ממלחמת הסחר. הספקולנטים בשורט על הפולים ועל השמן של מעל 50 אלף חוזים, לעומת לונג (כן עדיין מאמינים בעליות) של כ-100 אלף חוזים על כוספת סויה.

 

לסיכום, כמה נמוך אפשר לרדת? זו השאלה שרוב סוחרי הגרעינים שואלים עצמם בימים אלה. ב-2008 ו-2011 האשימו את הספקולנטים בדחיפת השוק למחירים "גבוהים מדי". הפעם הם מואשמים בדחיפת השוק למחירים "נמוכים מדי". רבים מהסוחרים מרגישים שהשוק הרחיק לכת בירידות ומציינים שבשנה שעברה, עם פרסום הדו"ח, באותו התאריך בדיוק, המלאים של התירס היו גבוהים בכ-50% מהמלאי הנוכחי בארה"ב והמחיר של התירס היה גבוה יותר בכ-12%. כלומר, קשה למצוא היגיון במחיר הנוכחי של התירס. מחירי הנפט, שירדו בחדות, וה"שקט היחסי" בחזית מלחמת הסחר, שלא עושה רושם שהולכת להפסקת אש בקרוב, עדיין מכבידים על מחירי הגרעינים והסחורות בכלל. הסטטיסטיקה מראה שהיפוכי המגמה קורים לרוב בימי שלישי. האם היום זה היום?

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד