ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

12/06/2018

המומנטום השלילי של חודש יוני ממשיך ביתר שאת. מחירי הסויה ירדו בתשעה מתוך עשרת ימי המסחר האחרונים ולמעשה חזרו לרמתם מינואר, כאשר התירס איבד כ-40 סנט בעשרה ימים, על רקע החשש ממלחמת הסחר ומזג אוויר מצוין בארה"ב, שהעלה את האופטימיות לגבי היבולים השנה וגרם למימושים מאסיביים של קרנות ספקולטיביות. החיטה שומרת על יציבות יחסית, לאור מזג אוויר יבש ברוסיה ואוקראינה וחשש לירידה ביבול שם.

 

היום בשעה 19:00 שעון ישראל יפרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי, שצפוי להצביע על ירידה בהיצע התירס, לאור גריעה ביבול מדרום אמריקה. בסויה והחיטה לא צפויים שינויים מיוחדים מהדו"ח הקודם.

 

בגזרת המאקרו, השבוע עמוס באירועים, כאשר פסגת טראמפ וקים ג'ון און, שנערכה הבוקר בסינגפור, הסתיימה עם מסרים אופטימיים. הפד בארה"ב צפוי להעלות את הריבית מחר בפעם השנייה השנה, כאשר יצביע, בין השאר, על התפתחות אינפלציה קלה. פוטין ייפגש עם מלך סעודיה ובין השאר ידובר שם על היצע הנפט העולמי והציפייה מרוסיה להישאר "ממושמעת" בהיקפי הייצור. באירופה, סבב דיונים נוסף על הברקזיט, והבנק היפני יציג את המשך תוכנית רכשית האג"חים שלו. ללא ספק, שבוע עם הרבה משמעויות כלכליות להמשך השנה.

 

הדולר אינדקס ממשיך להיות חזק וקרוב לשיא של חצי שנה, כאשר תורכיה מתמודדת עם קריסת המטבע שלה, כמו גם ברזיל ומדינות מתפתחות נוספות שסובלות מהיחלשות משמעותית במטבע. מלחמת הסחר וחוסר ההסכמות בוועידת ה-7G בסוף השבוע מכבידה גם על המטבע הקנדי.

 

חבית מסוג WTI נסחרת הבוקר ב-66.50 דולר. ב-22 ביוני תתקיים פגישת אופ"ק והשוק יישא עיניים להחלטות משם. התפוקה העולמית עדיין במגמת קיטון, כאשר קריסתה של ונצאולה והיציאה של האמריקאים מהסכם הגרעין עם אירן עשויות להמשיך ולתמוך ברמת המחירים הגבוהה. חבית מסוג ברנט נסחרת קרוב ל-77 דולר.

 

התירס נסחר הבוקר ב-370 סנט לבושל, לאחר שאיבד 13.5 סנט בשבוע שעבר ועוד 10 סנט בפתיחת שבוע המסחר אתמול, לשפל של ארבעה חודשים. נביטת התירס עומדת על 94%, כאשר מדד האיכויות ירד ל-77% בדירוג טוב עד מצוין (הפתעה קלה), ובחלק מהמדינות ירד בחדות. נתוני היצוא ממשיכים להיות חזקים והדו"ח היום יצביע על ירידה ביבול הברזילאי וצפוי לספק תמיכה מסוימת לשוק. הספקולנטים צמצמו בשבוע שעבר את פוזיציית הלונג הגדולה שלהם בכ-76 אלף חוזים והיא עומדת על כ-168 אלף חוזים. התירס נמצא במצב "מכירת יתר" והירידה החדה תפסה הרבה מהשחקנים הגדולים בשוק בהפתעה. השוק יחפש להתייצב אחרי הדו"ח, כשמלחמת הסחר ומזג האוויר ימשיכו ברקע. מזג האוויר המסתמן להמשך הקיץ נראה קצת חם ויבש מהממוצע.

 

החיטה הקשה (קנזס) נסחרת הבוקר ב-535 סנט לבושל, לאחר שאיבדה בשבוע שעבר 2.5 סנט בסיכום שבועי. חיטת שיקגו נסחרת ב-515 סנט לבושל, לאחר שירדה בכ-3 סנט בסיכום שבועי. יובש ברוסיה, אוקראינה וקזאחסטן ממשיך לתמוך בשוק, שיפור מסוים באוסטרליה וארה"ב והירידה החדה בתירס והסויה הפעילו לחץ על המחיר. מזג האוויר באזור הים השחור יהווה מפתח לחידוש מגמת העלייה, כשהגל העולה הבא עשוי לקחת את המחיר לרמה שלא ראינו מזה שנים רבות. על אף התיקון האחרון, חשוב לזכור שמחיר החיטה גבוה ב-27% ממחירה בתחילת השנה, וזה ללא חישוב הפרמיה, שעלתה אף היא בשיעור חד. הספקולנטים בלונג של כ-70 אלף חוזים בקנזס, רמה שלא ראינו מזה שלושה קיצים. בשיקגו הספקולנטים בלונג של כ-0 אלפים חוזים.

 

הסויה נסחרת הבוקר ב-960 סנט לבושל, לאחר שאיבדה 52 סנט בשבוע שעבר בסיכום שבועי. כוספת סויה איבדה כ-17 דולר בשבוע שעבר והבוקר מתייצבת ברמת 353 דולר לטון. מלחלמת הסחר המתחדשת היא המשקולת העיקרית על מחירי הסויה, שיורדת לשפל של חמישה חודשים. הנפילה החדה בריאל הברזילאי ומזג האוויר הנוח בארה"ב הוסיפו ללחץ הכבד והמימושים בסויה ומוצריה. הספקולנטים, על אף מימושים כבדים, עדיין מהמרים על עליות בסויה, כאשר מעל 40 אלף חוזים בלונג על פולי סויה .בכוספת סויה הספקולנטים בלונג של 145אלף חוזים ובשמן הספקולנטים מאוזנים.

 

לסיכום, חודש יוני ממשיך במגמה שלילית כהמשך ישיר לסיום חודש מאי, עם מימושים כבדים של ספקולנטים בעיקר. התמונה הפונדמנטלית בכללותה עדיין תומכת ברמת מחירים גבוהה בהמשך, בעיקר בתירס והחיטה, אם כי הרוחות הנושבות מכיוון המאקרו יוצרות לחצים על המחירים בשלב זה וגורמות למימושים ספקולטיביים בעיקר. מלחמת הסחר מצד המאקרו ומזג האוויר מצד המיקרו ישפיעו על המחירים בתקופה הקרובה, ולא מן הנמנע שנראה המשך מימושים בטווח קצר. הדו"ח היום עשוי לספק תמיכה למחיר, גם לאור מצב "מכירת היתר" מבחינה טכנית. הצרכנים הסופיים רואים במחירים הנוכחיים סוג של הזדמנות לכיסוי קדימה.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד