ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

8/05/2018

חודש מאי התחיל בשבוע שעבר במגמה מעורבת. החיטה עלתה בחדות, על רקע סיור היבולים השנתי בקנזס, והגיעה לרמות הגבוהות של 2018. התירס נסגר בשיא של 9 חודשים ביום חמישי והסויה תיקנה כלפי מטה, על רקע חידוש החששות ממלחמת הסחר וקריסת הפסו הארגנטינאי. השבוע, ביום חמישי, יפרסם ה-USDA את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי, שצפוי להציג עדכוני מלאים ותחזית יבול מעודכנת מדרום אמריקה.

 

בגזרת המאקרו, הדולר אינדקס מתחזק בעולם לרמות שלא ראינו מתחילת ינואר. מתחילת הרבעון איבד הפסו הארגנטינאי 9% מערכו, הרובל ירד אל מול הדולר בשיעור דומה והריאל הברזילאי ירד בכ-6%. מצד אחד קיים חשש לכלכלות החשובות האלה, שמתחילות להתמודד עם אינפלציה, מצד שני, היחלשות המטבע עוזר להן ביצוא אל מול התחרות מארה"ב ועשויה ללחוץ את המחירים למטה.

 

הנפט ממשיך במומנטום חזק למעלה ברמת מחירים שלא ראינו מסוף 2014. חבית מסוג WTI נסחרת מעל 70 דולר וחבית מסוג ברנט נסחרת מעל 75 דולר.

 

התירס (יולי) סגר את השבוע שעבר ב-406.25 סנט לבושל, עלייה של כ-8 סנט בסיכום שבועי. יובש בברזיל ועיכוב זריעה בארה"ב סיפקו תמיכה למחיר. מזג אוויר נוח בימים האחרונים והטווח הקרוב יעזור לחקלאים האמריקאים להדביק את הפער. ביום חמישי נקבל, ככל הנראה, עדכון כלפי מטה ליבול והמלאי בדרום אמריקה. הספקולנטים הגדילו בשבוע שעבר את פוזיציית הלונג הגדולה שלהם בכ-70 אלף חוזים והיא עומדת על כ-271 אלף חוזים! הבוקר התירס נפתח בירידות, על רקע השיפור במזג האוויר, אך התמונה הכללית צפויה להמשיך לספק תמיכה למחירים לקראת הקיץ.

 

החיטה הקשה (קנזס) ליולי נסגרה ב-555.75 סנט לבושל, עלייה של 25 סנט בסיכום שבועי. חיטת שיקגו נסגרה ב-526.75, עלייה של כ-28 סנט. סיור היבולים השנתי לפני הקציר באזורי הגידול של קנזס, אוקלהומה ונברסקה העריך את היבול ב-37 בושל לאקר, נמוך משנה שעברה והממוצע הרב-שנתי, והתמונות ברשתות החברתיות של החיטה היבשה והרזה סיפקו לשוק דלק לעליות. בנוסף, מזג האוויר ברוסיה גרם לעיכוב משמעותי בזריעה (נמוך ב-40% מהשנים האחרונות), מה שהוסיף תמיכה למחירים השבוע, בנוסף לרובל החלש. ביום שישי, כשהסתיימו הסיורים באזורי הגידול, תיקנה החיטה כלפי מטה וממשיכה לרדת היום ב-10 סנט נוספים במסחר הלילה, על רקע מימושים משיא של 9 חודשים, במהלך שנראה כמו "קנה את השמועות ומכור את החדשות". הספקולנטים בשורט של 17 אלף חוזים בשיקגו, לאחר שחתכו את השורט שלהם מהשבוע שעבר ביותר מחצי. בקנזס הספקולנטים בלונג של כ-48 אלף חוזים.

 

הסויה נסגרה ב-1,036 סנט לבושל, ירידה של 19 סנט בסיכום שבועי. כוספת סויה איבדה כ-1.5 דולר לרמת 393.70 דולר לטון. דיבורים על שיחות בין האמריקאים לסינים בנוגע למלחמת הסחר הקפיצו את המחירים לשיא חדש בתחילת השבוע, אך בהעדר הודעה מצד הסינים התחדשו החששות לקראת סוף השבוע מה שהוביל לתיקון כלפי מטה, שנמשך במסחר הלילה, עם ירידות של מעל 5 דולר. שמן הסויה נסגר ב-30.77 סנט לפאונד, ללא שינוי מהשבוע שעבר. שמן הדקל עלה בלילה במסחר במלזיה, על רקע הגדלת מכסות יבוא של הסינים. הספקולנטים בלונג של כ-185אלף חוזים בפולי סויה, בכוספת סויה הספקולנטים בלונג של 135 אלף חוזים ובשמן הספקולנטים עוברים לשורט של כ-20 אלף חוזים.

 

לסיכום, הרבעון השני בדרך כלל מאופיין בפרמיית מזג אוויר וסיכונים לא מבוטלים בשוק הגרעינים. השבוע האחרון לא היה שונה בהיבט הזה. כאמור, השנה פרמיית הסיכון גבוהה אף יותר, כשברקע מלחמת הסחר ואירועים גיאופוליטיים שמשפיעים על כלל השווקים, על המטבעות ומחירי האנרגיה. יבול החיטה בארה"ב במצב רחוק מאידיאלי וביום חמישי הקרוב, ייתן דו"ח ההיצע והביקוש העולמי תמונה עדכנית של הערכות יבול, כמו גם הערכה גלובאלית של המלאים.

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד