ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

30/04/2018

חודש אפריל, שיסתיים מחר, סיפק לא מעט תנודות בשוק הגרעינים. הרבעון הראשון הסתיים במומנטום חיובי עבור הגרעינים, עם דו"ח שהצביע על צמצום של שטחי מזרע התירס והסויה בארה"ב. בנוסף, נזקים לחיטת החורף בארה"ב וחשש לאיכויות הקפיצו גם את מחירי החיטה. מזג האוויר הקשה שפקד את ארגנטינה גרע מהיבול החדש של הסויה והתירס והנזקים ליבול נכנסו איתנו לתוך הרבעון השני. מהצד השני, נתוני המלאים הציגו תמונה די אופטימית בארה"ב ובעולם וציננו את ההתלהבות של הספקולנטים. גם מלחמת הסחר בין ארה"ב לרוסיה, שתפסה תאוצה באמצע אפריל, החזירה את מחירי הגרעינים חודשיים אחורה במהלך החודש. לרמת המחירים הנמוכה בגרעינים היתה תוחלת חיים קצרה ושחקנים רבים שחיכו לתיקון מחירים ניצלו את ההזדמנות וכיסו קדימה. יום לפני סוף אפריל, מחירי פולי הסויה והתירס חזרו לנקודה שבה התחילו את החודש, אבל אם לוקחים בחשבון שממחר החוזים הרלוונטיים הם יולי, אזי מדובר בעלייה של כ-11-12 סנט בתירס ובסויה. החיטה הוסיפה 45 סנט בסיכום חודשי או 63 סנט, אם מתייחסים ליולי.

 

בגזרת המאקרו, הדולר אינדקס מתחזק בעולם לרמות שלא ראינו מתחילת ינואר. התחזקות הדולר בדרך כלל מכבידה על מחירי הסחורות, אבל לא במקרה של הגרעינים, שם ישנם שחקנים דומיננטיים מחוץ לארה"ב. הפסו הארגנטינאי בשפל כל הזמנים הופך את יצוא הסויה בארגנטינה למשתלם פחות ומקפיץ את המחיר. הריאל הברזילאי בשפל של שנה וחצי על אותו עיקרון מעלה את התירס, סוכר, קפה, סויה ועוד. הרובל גם כן בשפל של שנה וחצי, על רקע המתיחות עם ארה"ב, ותומך במחירי החיטה, שכן רוסיה היא השחקנית הדומיננטית ביותר כיום. הנפט ברמת מחירים שלא ראינו מסוף 2014. חבית מסוג WTI נסחרת מעל 68 דולר וחבית מסוג ברנט סגרה את השבוע שעבר במחיר 74.60 דולר.

 

התירס (יולי) סגר את השבוע שעבר ב-398.5 סנט לבושל, לאחר שסיים את השבוע שעבר בעלייה של 2.25 סנט. שחיקת הריאל והפסו, מזג האוויר בדרום אמריקה ועיכוב הזריעה בארה"ב סיפקו תמיכה למחירים. הספקולנטים הגדילו בשבוע שעבר מעט את פוזיציית הלונג הגדולה שלהם, והיא עומדת על כ-203 אלף חוזים. התמונה הכללית של מזג האוויר, עיכוב בזריעה, הביקושים והקיטון בשטחי הזריעה צפויים להמשיך לספק תמיכה למחירים לקראת הקיץ.

 

החיטה הקשה (קנזס) ליולי נסגרה ב-530.5 סנט לבושל, עלייה של 30 סנט בסיכום שבועי. חיטת שיקגו נסגרה ב-498.5, עלייה של 22 סנט. הפרמיות ממשיכות להיחלש לקראת הקציר הקרב ובא בארה"ב, אך עדיין שומרות על רמת מחירים היסטורית גבוהה. מחר יתחיל סיור היבולים השנתי לפני הקציר באזורי הגידול של קנזס, אוקלהומה ונברסקה, וגוברות ההערכות שמדובר ביבול מהגרועים בהיסטוריה מבחינת איכות. בנוסף, מזג האוויר ברוסיה גרם לעיכוב משמעותי בזריעה (נמוך ב-40% מהשנים האחרונות), מה שהוסיף תמיכה למחירים השבוע, בנוסף לרובל החלש. הספקולנטים בשורט של 40 אלף חוזים בשיקגו ולונג של 30 אלף חוזים בקנזס.

 

הסויה נסגרה ב-1056 סנט לבושל, ללא שינוי בשבוע שעבר, לעומת עלייה חדה של 19 דולר בסיכום שבועי בכוספת סויה לרמת 395.30 דולר לטון. נראה שהיצוא הברזילאי הולך בעיקר לסין ובשבוע שעבר דווח על שיחות בין ארה"ב לסין בנושא מלחמת הסחר, מה שסיפק תמיכה למחיר. היבול בארגנטינה והמלאים נראים נמוכים מהצפוי ותאונת דוברה בנמל בארגנטינה יצרה עיכובים במשלוחים החסרים גם ככה (על פי הערכות, תיקון הדוברה ייקח מעל שנה). שמן הסויה נסגר ב-30.73 סנט לפאונד, על רקע העלייה החדה במחירי הכוספה והמלאים הגדולים של שמן הדקל. ה-OIL SHARE בשפל של שנתיים. על אף העובדה שהיבול בברזיל בשיא כל הזמנים ושהסויה הופכת להיות היבול הדומיננטי בארה"ב לראשונה מזה 35 שנה, הביקושים עדיין חזקים ושטחי המזרע הקטנים מההערכות בארה"ב, בשילוב הקיטון בארגנטינה, ימשיכו לספק תמיכה למחירים. הספקולנטים מאמינים בהמשך העליות והם בלונג של כ-115 אלף חוזים בפולי סויה. בכוספת סויה הספקולנטים בלונג של 150אלף חוזים ובשמן לונג של כ-3,000 חוזים.

 

לסיכום, הרבעון השני בדרך כלל מאופיין בפרמיית מזג אוויר וסיכונים לא מבוטלים בשוק הגרעינים. השנה פרמיית הסיכון גבוהה אף יותר, כאשר מלחמת הסחר ואירועים גיאופוליטיים משפיעים על כלל השווקים, על המטבעות ומחירי האנרגיה. בשבוע הבא נקבל עדכון מהשטח על מצב יבול החיטה בארה"ב וביום חמישי הבא, ב-10 במאי, דו"ח ההיצע והביקוש העולמי, שייתן תמונה עדכנית של יבול החיטה, כמו גם הערכה גלובאלית של המלאים.

 

בהצלחה לחקלאים הישראלים שמתחילים לקצור חיטה (באופן רשמי) השבוע.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד