ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

16/04/2018

השבוע שעבר עצר את המומנטום השורי בגרעינים, על רקע דו"ח ה-USDA, שהצביע על מלאי שיא בחיטה ומלאים טובים בסויה והתירס. נתוני ייצוא חלשים יחסית וגשמים באזורי הגידול הוסיפו ללחץ על המחיר. ביום שישי הקרוב פקיעת אופציות של חוזי מאי, מה שעשוי לייצר תנודתיות לקראת סוף השבוע.

 

בגזרת המאקרו, המתיחות בין טראמפ לפוטין והמתקפה שתוכננה בשבוע שעבר יצרה לחץ בשווקים ומדדי המניות והרובל הרוסי ירדו בתחילת המתיחות. ירידה בערך הרובל מאפשרת לרוסים למכור במחיר נמוך יותר ולקחת נתח מהשוק האמריקאי, בייחוד במוצרים החקלאיים.

 

הנפט עלה לשיא חדש השנה על רקע המתיחות והוסיף למעלה מחמישה דולרים לערכו בסיכום שבועי, לרמת 67.40 דולר לחבית מסוג WTI. חבית מסוג ברנט סגרה את השבוע במחיר 72.60 דולר. עם פתיחת המסחר בארה"ב הבוקר יורד מחיר הנפט בכ-1%, לאור העובדה שהמתקפה האמריקאית בסוריה היתה מוגבלת באופן יחסי.

 

מלחמת הסחר עדיין בעיצומה, אם כי הטונים הונמכו מעט בשלב זה, והפוקוס הוא בנעשה בסוריה.

 

התירס נסחר הבוקר ב-384 סנט לבושל, לאחר שסיים את השבוע שעבר בירידה של 2.25 סנט. המלאי העולמי בתירס בדו"ח היה מעט מעל הצפוי, כאשר הערכת היבול מברזיל וארגנטינה עודכנה כלפי מטה. נתוני היצוא מארה"ב היו יחסית מאכזבים. מזג האוויר באזורי הגידול יוצר עיכוב מסוים בסגירה. הספקולנטים הגדילו בשבוע שעבר את פוזיציית הלונג הגדולה שלהם גם בשבוע שעבר והיא עומדת על 250 אלף חוזים. התמונה הכללית של מזג האוויר, הביקושים והקיטון בשטחי הזריעה יספקו תמיכה למחירים לקראת הקיץ.

 

החיטה הקשה (קנזס) נסחרת הבוקר ב-488 סנט לבושל, ירידה של 8 סנט במסחר הלילה, לאחר שבשבוע שעבר איבדה 11 סנט מערכה וסגרה ב-496 סנט לבושל. חיטת שיקגו נסחרת הבוקר ב-469 סנט, ירידה של 3 סנט, לאחר שאת השבוע שעבר סגרה ללא שינוי. למעשה, שני הדו"חות האחרונים של ה-USDA נחשבים דוביים לחיטה, שכן גם שטחי המזרע וגם המלאים היו גדולים מהצפוי. בנוסף, גשמים באזורי הגידול בסופ"ש האחרון, שאמורים להמשיך בשבוע הקרוב, נותנים תקווה מסוימת שחלק מיבול החיטה יינצל. הדעות חלוקות באשר לאם הגשם הגיע מאוחר מדי. הרובל, שנחלש לאור המתיחות בין ארה"ב לרוסיה, גם כן לוחץ את המחיר. יחסית לכל הנתונים הדוביים, החיטה עדיין שומרת על רמת מחירים גבוהה באופן יחסי, על רקע פרמיית הסיכון באשר ליבול הסופי. הספקולנטים בלונג של 43 אלף חוזים בקנזס ושורט של כ-33 אלף חוזים בשיקגו. 

 

הסויה נסחרת הבוקר ב-1054 סנט לבושל, לאחר שעלתה ב-20 סנט בשבוע שעבר, על רקע קיטון נוסף במלאים בדרום אמריקה. כוספת סויה נסחרת הבוקר ב-384 דולר לטון, לאחר שאיבדה 3.5 דולר בשבוע שעבר. שמן הסויה נסחר ב-31.47, לאחר שסגר את השבוע שעבר ללא שינוי, והוא בשפל שלא ראינו מאז הקיץ, בעיקר על רקע העלייה החדה במחירי הכוספה והמלאים הגדולים של שמן הדקל. על אף העובדה שהיבול בברזיל בשיא כל הזמנים ושהסויה הופכת להיות היבול הדומיננטי בארה"ב, לראשונה מזה 35 שנה, הביקושים עדיין חזקים ושטחי המזרע הקטנים מההערכות בארה"ב, בשילוב הקיטון בארגנטינה, ימשיכו לספק תמיכה למחירים. הספקולנטים מאמינים בהמשך העליות והם בלונג של כ-123אלף חוזים בפולי סויה, בכוספת סויה הספקולנטים בלונג של 165 אלף חוזים ובשמן לונג של כ-26 אלף חוזים.

 

לסיכום, המומנטום השורי נעצר קצת, אך לא מדובר עדיין בשינוי מגמה. מזג האוויר ונתוני היצוא מארה"ב יהיו במוקד בהמשך הרבעון השני, שבסיומו נקבל עדכון של שטחי הזריעה בפועל. גזרת המאקרו תמשיך להשפיע בטווח הקצר, כאשר המתיחות בין ארה"ב לרוסיה, כמו גם מלחמת הסחר, ימשיכו להיות ברקע בתקופה הקרובה ולייצר הזדמנויות, לצד סיכונים לא מבוטלים.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד