ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

21/12/2017

שישה ימי מסחר אחרונים לשנת 2017 והשוק באווירת סוף שנה קלאסית. המסחר בשבוע האחרון "שקט", עם נפחי מסחר ותנודתיות נמוכים באופן יחסי. מחר פקיעת אופציות בגרעינים עם יום מסחר שייסתיים שעה ורבע לפני הזמן (20:05 שעון ישראל) ולאחר מכן יצאו האמריקאים לסופ"ש ארוך, עד יום שלישי, לרגל חג המולד. המסחר יתחדש ביום שלישי בשעה 16:30 שעון ישראל. באנגליה יתחדש המסחר רק ביום רביעי.

 

בשבוע שעבר עלתה הריבית בארה"ב בפעם החמישית בשנתיים האחרונות לרמת 1.5%, כאשר במסיבת העיתונאים האחרונה שלה לאחר ההחלטה, הציגה ג'נט ילן תחזית המשך צמיחה בארה"ב וההערכות מדברות על רמת ריבית של 2.25% בסוף 2018. גם באירופה עודכנה תחזית הצמיחה כלפי מעלה, כך שהעלאת הריבית לא השפיעה על שער הדולר, שאיבד מערכו כ-8% אל מול סל המטבעות העיקרי במהלך 2017. רפורמת המס של טראמפ עברה ביום שלישי בקריאה הראשונה ואמורה לעבור כחוק רשמי כבר בשבוע הקרוב.

 

הנפט ממשיך להיסחר ברמות גבוהות, כאשר אופ"ק החליטו בסוף נובמבר להאריך את הסכם קיצוץ התפוקה בשנה נוספת. חבית מסוג WTI נסחרת הבוקר ב-58 דולר, עלייה של כ-7% מתחילת השנה, כאשר חבית מסוג ברנט נסחרת ב-64.5 דולר, עלייה של כ-12% מתחילת השנה.

 

מדדי המניות בעולם שוברים שיאים, ובמקביל, עולם המטבעות הווירטואליים תופס תאוצה. הביטקויין הגיע ללמעלה מ-20 אלף דולר בתחילת השבוע וירד ל-16,500 דולר הבוקר. ביום שני האחרון החל המסחר בחוזים עתידיים על הביטקויין בבורסת הסחורות בשיקגו. הבורסה השיקה חוזי ים שחור לחיטה ותירס, אך קיים עיכוב טכני מסוים מבחינת מסחר, שייפתר בימים הקרובים. ההנחה היא שחוזים אלו יהפכו פעילים ב-2018.

 

תירס – נסחר הבוקר ברמת 349.5 סנט לבושל, כאשר לפני המעבר בין דצמבר למרץ הגיע לשפל השנתי של 336. התירס ממשיך ליהנות ממלאים גבוהים ועושה רושם שללא אירוע מזג אוויר משמעותי מדרום אמריקה, רמת המחירים שמלווה אותנו ברבעון האחרון תיכנס איתנו לתוך 2018. מזג האוויר בדרום אמריקה משתפר. ייצור האתנול בארה"ב, על אף שירד מעט בשבוע שעבר, קרוב לשיא כל הזמנים. גם ברזיל עדכנה כלפי מעלה את ייצור האתנול הצפוי שלה. הספקולנטים עדיין מחזיקים פוזיציית שורט גדולה על התירס של כ-100 אלף חוזים ואופציות.

 

חיטה - נסחרת הבוקר ב-422.5 סנט לבושל בקנזס וב-424 בשיקגו. החיטה זזה בטווח מסחר צר, ללא חדשות מיוחדות. הפרמיות הגבוהות בארה"ב (שיא) של 253 סנט לבושל נשארות על קנן ומאפשרות לחקלאים להרוויח, אך מקשות על תחרות ביצוא. הספקולנטים עדיין בשורט של 115 אלף חוזים על חיטת שיקגו וכ-15 אלף על קנזס. באוסטרליה ממשיכים דיווחים על בעיות איכות. אזורי הגידול של חיטת החורף, שהם הקטנים בהיסטוריה של ארה"ב, סובלים מיובש משמעותי ובשנים של "לה ניניה" (שחלק מהתחזיות מדברות על הופעתה ב-2018) היובש נמשך לתוך האביב. עושה רושם שהחיטה בבורסה ממשיכה להיות מתומחרת בחסר לעומת הסחר בפיזיקל, והשאלה אם זה יבוא לידי ביטוי בתיקון מחירים בזמן הקרוב.

 

הסויה - נסחרת ב-952 סנט לבושל, כאשר כוספת סויה נסחרת ב-316 דולר לטון. השמן ב-32.70 סנט לפאונד, כאשר ה-OIL SHARE שב להתחזק בשבועיים האחרונים . ארגנטינה, יצואנית כוספת הסויה הגדולה בעולם, שסבלה מיובש באזורי הגידול בתחילת החודש מעריכה שלא תהיה פגיעה משמעותית בכ-80% מהיבול, דבר ששחרר קצת לחץ וגרם לירידה חדה בסויה וכוספת הסויה בשבועיים האחרונים. פרמיית הסיכון של מזג האוויר תמשיך לשחק תפקיד בשבועות והחודשים הקרובים, כשתופעת "לה ניניה" מאיימת לפגוע בגידולים בהמשך אולי גם באזורי גידול התירס. הספקולנטים מאוזנים בסויה ,נמצאים בפוזיציית לונג גדולה בכוספה של כ-120 אלף חוזים ולונג של כ-40 אלף חוזים בשמן, בשילוב חוזים ואופציות.

 

לסיכום, הנרטיב של מלאים גדולים בגרעינים עומד אל מול סיכוני מזג אוויר מזה זמן רב וילווה אותנו אל תוך השנה החדשה. אל מול מחירי בורסה נמוכים בחיטה עומדים מחירים גבוהים יותר בשוק הפיזיקל, עם פרמיות שיא שמגיעות לכדי 60% מהמחיר בבורסה. התירס נסחר ביציבות על רקע מלאים גדולים ומזג אוויר טוב יחסית, כאשר כוספת הסויה היא היחידה שמספקת קצת "אקשן" במהלך דצמבר, עם עליות וירידות חדות. לאור המסחר הדליל של סוף השנה ייתכנו מספר תנודות חדות, בעיקר איזון פוזיציות של ספקולנטים לפני סוף השנה.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד