ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

29/11/2017

השבוע שעבר שהיה שבוע מסחר מקוצר לאור חג ההודיה, הסתיים ביום שישי בירידות חדות בחיטה לשפל חדש לחוזי דצמבר, שגררה גם את התירס לפקיעה אדומה. הסויה ממשיכה להפגין חוזק לאור הביקוש החזק לפרוטאין וחשש ממזג האוויר בדרום אמריקה (שבשלב זה לא ממש מאיים). השבוע נפתח אתמול באותה מגמה בה סיים ביום שישי, כשהחיטה ממשיכה לשפל מחירים חדש והסויה ממשיכה לעלות לכיוון רמות שלא ראינו מאז הקיץ.

 

בגזרת המאקרו, הדולר איבד 1% נוסף מערכו אל מול סל המטבעות העיקרי, כשהיורו נשק ביום שישי לרמת ה-1.20, אך לא הצליח לפרוץ אותה. הנפט ממשיך להיסחר ברמות גבוהות, כאשר חבית מסוג WTI נגעה ביום שישי ב-59 דולר ומחיר חבית מסוג ברנט סגר את השבוע שעבר קרוב ל-64 דולר. הנפט החל את השבוע באדום, מגמה שנמשכת גם הבוקר, כאשר חבית נפט נסחרת ב-57.60 דולר לחבית, על רקע חשש שחברי אופ"ק, שנפגשים השבוע כדי לדון בהארכת ההסכם לקיצוץ בתפוקת הנפט, לא יגיעו להבנות. החשש הגדול הוא מהתנהלות של רוסיה ואם אכן לא יגיעו להבנות צפוי מחיר הנפט לרדת בחדות לקראת סוף השבוע.

 

ביום חמישי יהיה יום המסחר האחרון (FIRST NOTICE) לחוזי דצמבר, לכל מי שלא מעוניין ב-DELIVERY וחוזי הספוט יעברו להיות ינואר סויה ומרץ בחיטה והתירס. חלק מלחץ במחירים שאנחנו חווים בתירס והחיטה בימים האחרונים נובע מ"גלגול הפוזיציות" של דצמבר למרץ.

 

תירס – נסגר בשבוע שעבר ברמת 342.25 סנט לבושל, ירידה של 0.75 סנט בסיכום שבועי, כאשר הבוקר נסחר התירס ב-337.25, קרוב לשפל השנתי של 336. קציר התירס בארה"ב עומד 95%, פיגור קל אחרי הממוצע הרב שנתי. מזג אוויר יבש השבוע יאפשר לחקלאים להשלים ככל הנראה את הקציר. דו"ח ה-USDA בתחילת החודש, שהצביע על יבול שיא של 175.4 בושלים לאייקר, ממשיך להפעיל לחץ על המחיר ונראה שרמת ה-350 בחוזה מרץ הולכת ללוות אותנו בהעדר חדשות מיוחדות. הספקולנטים צמצמו מעט את פוזיציית השורט שלהם, שנאמדת בכ-150 אלף חוזים נכון לשבוע שעבר.

 

חיטה - סגרה את השבוע שעבר ב-414.5 סנט לבושל בקנזס, ירידה של 7.5 סנט בסיכום שבועי, לעומת 415.75 בשיקגו, ירידה של 11.5 סנט בסיכום שבועי (המרווח שוב והצטמצם). זריעת החורף, למעשה, הסתיימה, כאשר שטחי זריעת החיטה בארה"ב יהיו הקטנים בהיסטוריה. הפרמיות של החיטה ממשיכות להיות בשיא ובשבוע שעבר פרמיות הספוט הגיעו ל-240 סנט לבושל! דו"ח האיכויות אתמול הצביע על 50% מחיטת החורף במצב טוב עד מצוין, נתון נמוך מהממוצע הרב שנתי לתקופה זו, שעומד על למעלה מ-60%. הקורלציה בין דו"ח האיכויות הנוכחי ליבול הסופי אינה גבוהה. החיטה מתייצבת הבוקר לאחר הירידות החדות. ישנן הערכות שבאזור הים השחור שטחי הגידול יהיו קטנים בפועל מהתכנון המקורי. עם זאת, ארגון הגרעינים העולמי צופה 749 מיליון טון חיטה בשנה הבאה, כשמנגד שטחי הזריעה העולמיים יהיו הנמוכים מזה ארבע שנים. הספקולנטים לא שינו את פוזיציות השורט (הימור על ירידות) בצורה משמעותית ועל פי הערכות, השורט בקנזס עומד על 20 אלף חוזים, לעומת כ-87 אלף חוזים בשורט בשיקגו.

 

הסויה - סגרה ביום שישי ב-993.5 סנט לבושל, עלייה של 3 סנט בסיכום שבועי. כוספת הסויה סגרה ב-323.8 דולר לטון, עלייה של 5.6 דולר בסיכום שבועי, והשמן ב-33.94,  ירידה של 0.5 סנט לפאונד. ה-OIL SHARE ממשיך לאבד גובה, בין השאר, מושפע מירידה במחיר שמן הדקל, שאיבד כבר 17% מערכו מתחילת השנה. קציר הסויה הסתיים, למעשה, ורוב החדשות כבר מתומחרות בשוק. לאחר פתיחה חזקה של השבוע אתמול, עם מומנטום חיובי, יורדת הסויה הבוקר וחוזרת בערך לרמות בהן סגרה את השבוע שעבר. 41% מיבול הסויה כבר נזרע בארגנטינה, שסבלה מיובש באזורי הגידול והשבוע צפויים גשמים. בברזיל 84% מהסויה נזרעה, עם מזג אוויר נוח. פרמיית הסיכון של מזג האוויר תמשיך לשחק תפקיד בשבועות והחודשים הקרובים. הספקולנטים נייטרלים בסויה לאחר חודשים רבים שהחזיקו פוזיציית לונג, לעומת כ-50 אלף חוזים בלונג בכוספה ולונג של כ-70 אלף חוזים בשמן, בשילוב חוזים ואופציות.

 

לסיכום, ה"בלאק פרדיי" הגיע גם לשוק הגרעינים, כאשר מחירי החיטה לדצמבר נגעו בשפל חדש ומחירי התירס נסחרו קרוב לשפל. המלאים הגדולים וגלגול חוזי דצמבר למרץ מפעילים לחץ על השוק. התחושה היא שכרגע אין סיבה משמעותית שתגרום למחירים לעלות, מעבר לאירוע מזג אוויר בדרום אמריקה. מצד שני, המחירים גבוהים מעלויות הייצור באזורים מסוימים, מה שגורם לחקלאים לעצור מכירות והפרמיות גדלות בהתאם, משמע גם הירידות תהיינה מוגבלות בשלב זה. העובדה שספקולנטים נמצאים בפוזיציית שורט גדולה בתירס והחיטה, עשויה להיות בעוכריהם בהמשך וליצור תיקון מחירים חד.

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד