ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר -שוק הגרעינים

3/10/2017

ביום שישי הסתיים חודש ספטמבר והרבעון השלישי (הקיץ) של 2017. בסיכום חודשי עלו מחירי התירס ב-3.8%, פולי סויה הוסיפו 3.4%, כוספת סויה הוסיפה 5.8% ושמן הסויה מאבד כ-6.2%. חיטת קנזס הוסיפה כ-8.3% לערכה וחיטת שיקגו פותחת פער ועולה בכ-9.3% בסיכום חודשי.

 

בסיכום רבעוני התמונה נראית "פחות ורודה". התירס איבד 4% מערכו במהלך הרבעון, כאשר חיטת קנזס ושיקגו מאבדות 12.3% ו-13.4% בהתאמה. שמן הסויה ירד בכ-1%, לעומת הסויה וכוספת הסויה, שהוסיפו 2.3% ו-2.76% בהתאמה בסיכום רבעוני.

 

הרבעון השלישי התחיל באופטימיות מסוימת של החקלאים, על רקע צמצום שטחי מזרע ומלאים קטנים מהצפוי. הגדילה לעשות החיטה, שזינקה במהלך יוני ויולי בלמעלה מ-30% לשיא של שנתיים והתרסקה במהלך אוגוסט, בעיקר על רקע גידול ביבול מהים השחור, שחיפה על היבול הקטן בארה"ב. הסויה והתירס נעו בין מלאים גדולים לביקושים גבוהים. בדו"ח המלאים שפרסם ה-USDA ביום שישי, ,מלאי התירס והסויה היו גבוהים בכ-35% מהתקופה המקבילה אשתקד. יחד עם זאת, המלאים היו נמוכים מההערכות המוקדמות של האנליסטים, דבר שגרם לעליות עם סגירת המסחר.

 

בגזרת המאקרו ,ספטמבר סיפק לנו לא מעט אירועים. מתיחות בין צפון קוריאה לארה"ב, שתי סופות הוריקן קשות בטקסס ופלורידה, שמשבשות בעיקר פעילות בנמלים. בגרמניה - הנאצים החדשים (כלומר הגרמנים החדשים) היא מפלגה שתופסת 8% מהפרלמנט הגרמני כחלק מגל הלאומנות באירופה. מרקל זוכה לכהונה רביעית ועוקפת בכך את ביבי. בריטניה מבקשת לדחות את הברקזיט ל-2021, תוך שת"פ עם אירופה, והנגידה האמריקאית מאותתת שהעלאת ריבית בדצמבר היא עובדה מוגמרת, דבר שגורם לדולר לצאת משפל של קרוב לשלוש שנים מול היורו ומטבעות מרכזיים נוספים.

 

הנפט מזנק בכ-16% במהלך הרבעון, על רקע מתיחות גיאופוליטית וסימנים ראשונים שאכן מלאי הנפט העולמי מצטמצם. בבוקר 3.10 נסחר מחיר נפט WTI קצת מעל 50 דולר, כאשר חבית מסוג ברנט נסחרת בכ-56 דולר.

 

מחירי ההובלה גם כן מזנקים בחדות, כאשר מדד ה-BDI הכפיל ערכו מתחילת השנה (עדיין 80% מתחת ל-2008), ומעבר לכך, קשה למצוא אוניות קטנות, על אף שלא ידוע על כאלו שהלכו לגריטה. תעלומה. ישראל, כמדינת יבוא, צפויה להרגיש את העלייה במחירי ההובלה, על אף המחירים המתונים של חומרי הגלם.

 

תירס – נסחר הבוקר ב-350 סנט לבושל, לאחר שפתח את הרבעון בירידות של כ-1% אתמול, במה שקרוי "לחץ הקציר". מלאי התירס גבוהים, האיכויות השתפרו מעט בשבועות האחרונים, כאשר 63% מהתירס מדורג טוב עד מצוין. 17% מיבול התירס כבר נקצר (לעומת ממוצא רב-שנתי של 23% בתקופה זו). נתון מעניין הוא שמחירי התירס בברזיל מעל 400 סנט לבושל, שיא של קרוב לשנתיים, האמריקאים שוב תחרותיים. השימוש באתנול במהלך אוגוסט היה גבוה מהצפוי וצפוי להמשיך להיות גבוה, בעיקר על רקע עליית מחירי הנפט. הספקולנטים עדיין בשורט (הימור על ירידות) של כ-30 אלף חוזים על התירס. קצב התקדמות הקציר ונתוני היצוא יהיו במוקד בשבועות הקרובים.

 

חיטה - יבול חיטת האביב גבוה מעט מהצפוי על פי דו"ח ה-USDA מיום שישי האחרון, כמו גם המלאים הרבעוניים, שעל אף שהנמוכים ב-10% מהשנה שעברה היו גבוהים מההערכות האנליסטים. החיטה עשתה סיבוב של קרוב ל-20 סנט בערב יום כיפור, מרמה של 460 סנט לבושל לסגירה ב-441. אתמול המשיכה החיטה את המומנטום השלילי איתו סיימה את הרבעון וירדה עד קרוב ל-430 סנט לבושל. קניות מאוחרות בהמשך היום לקחו את החיטה חזרה לכיוון 440 סנט לבושל, רמה בה היא נסחרת גם הבוקר. זריעת חיטת החורף התעכבה מעט ועומדת על 36%, לעומת 41% ממוצע רב-שנתי. אוסטרליה מעריכה את יבול החיטה ב-19.5 מיליון, לעומת 22 מיליון בהערכה קודמת. בארגנטינה מזג אוויר בעייתי וחשש לפגיעה באיכות. מעניין יהיה לראות אם ה-USDA יעדכן את צפי היבול לחיטה בהתאם בדו"ח הההיצע והביקוש החודשי שיפרסם בשבוע הבא. הספקולנטים בשורט של כ-48 אלף חוזים בשיקגו, לעומת לונג של 24 אלף חוזים בקנזס. (מהמרים שהפער ביניהם יגדל).

 

הסויה - נהנית ממלאי שיא והגיעה בשבוע האחרון של ספטמבר לשיא של חודש וחצי, מרחק נגיעה מ-1,000 סנט לבושל. המלאים, על אף היותם בשיא, היו נמוכים מההערכות האנליסטים, על רקע ביקושים גבוהים מהצפוי שממשיכים להגיע בעיקר מהמזרח. קציר הסויה עומד על 22%, דומה לממוצע הרב-שנתי. איכויות הסויה יציבות, יחד עם זאת, בחלק הנמוך של השנים האחרונות. פוטנציאל הנזק לשארית היבול נמוך באופן יחסי, כך שהשוק יתרכז בהערכות הביקושים והתקדמות הזריעה בדרום אמריקה. הסויה נסחרת הבוקר ב-955 סנט לבושל, כאשר כוספת סויה נסחרת ב-312.4 דולר לטון והשמן ב-32.64 סנט לפאונד. הספקולנטים ניטרליים בסויה, בלונג של 30 אלף חוזים בכוספה ולונג של למעלה מ-100 אלף חוזים בשמן.

 

לסיכום, ברבעון האחרון של 2017, שבא עלינו לטובה, צפויה התייצבות מסוימת בשוק הגרעינים. מצד אחד, מלאים גבוהים ומחירים שנמצאים בחלק הנמוך של טווח המסחר, מהצד השני ביקושים גבוהים מהצפוי, קציר שמסתיים בארה"ב ומוקד שעובר לדרום אמריקה. השוק יצטרך טריגר כדוגמת מזג אוויר קיצוני וירידה בהערכות יבול מדרום אמריקה בכדי לעלות בצורה משמעותית. יחד עם זאת, נראה שגם ירידת מחיר תהיה מוגבלת בשלב זה. הסיכון-סיכוי על פי ההערכות נוטה דווקא לעליות. בשבוע הבא דו"ח ההיצע והביקוש החודשי, שבדרך כלל מספק תנודתיות.

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד