ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

19/07/2017

השבוע שעבר היה שבוע של היפוך מגמה בגרעינים, לאחר שדו"ח ההיצע והביקוש של ה-USDA ביום רביעי שעבר הצביע על עלייה במלאים העולמיים. הגרעינים, שעלו בחדות מאז השבוע האחרון של יוני, ובעיקר לאחר פרסום דו"ח כוונות הזריעה בסוף יוני, חוו מימושים וירדו בחדות כמעט לרמתם בתחילת החודש. הבוקר (18 ביולי) מתחדשות העליות בשוק הגרעינים, על רקע תחזית מזג אוויר שמצביעה על מיעוט משקעים וטמפרטורות מעל הממוצע באזורי הגידול בשבועיים הקרובים.

 

הדולר מוסיף להיחלש מול סל המטבעות המרכזי, כאשר היורו מזנק לשיא של 14 חודשים מולו. חבית נפט נסחרת קרוב ל-47 דולר הבוקר, וחבית מסוג ברנט נסחרת ב-49.30 דולר.

 

התירס נסחר הבוקר בעליות חדות לרמה של 385 סנט לבושל בחוזי ספטמבר, לאחר שבשבוע שעבר איבד כ-16 סנט מערכו ונסחר בטווח מסחר רחב של 369 עד 405 סנט. הספקולנטים קנו תירס בצורה אגרסיבית מאוד לפני דו"ח ה-USDA בשבוע שעבר. על פי דו"ח התחייבות הסוחרים ערב הדו"ח עמדה הפוזיציה שלהם של חוזים ואופציות על כ-177 אלף חוזים בלונג (הימור על עליות). ניתן לשייך, כאמור, חלק מהירידות החדות אחרי הדו"ח ביום רביעי לשינוי בפוזיציה שלהם לאחר הדו"ח. דו"ח האיכויות אתמול הצביע על 64% מהיבול במצב טוב עד מצוין (לעומת 72% בשנה שעברה). המודלים של מזג האוויר מצביעים על חום מעל הממוצע בשבועיים הקרובים, עם אירוע גשם שיפסח על חלק נכבד מאזורי הגידול. התירס בתקופה הקריטית של ההאבקה ולכן מזג האוויר עשוי לפגוע עוד יותר ביבולים. גופי מסחר פרטיים מעריכים יבול קטן בהרבה מהערכת ה- USDA בדו"ח האחרון. בהעדר עדכון על שינוי מכיוון מזג האוויר צפוי התירס להמשיך במגמת ההתחזקות לפחות עד סוף החודש.

 

החיטה נסחרת הבוקר קרוב ל-515 סנט לבושל בחוזי ספטמבר קנזס ושיקגו (בד"כ קנזס נסחרת בפרמיה על שיקגו). בשבוע שעבר ירדה חיטת קנזס ב-30 סנט וסגרה ב-513.5 סנט לבושל, כאשר לאחר הירידות אתמול והעליות הבוקר היא חוזרת למעשה להיכן שסיימה את השבוע שעבר. דו"ח האיכויות אתמול הצביע על הידרדרות נוספת בדירוג חיטת האביב, שרק 34% מחיטת האביב במצב טוב עד מצוין, לעומת זאת, 41% מהחיטה במצב רע עד גרוע. גם זקני קנזס מנסים להיזכר מתי היה מצב היבול כה רע בתקופה הזו. הספקולנטים סגרו שורטים בצורה אגרסיבית מתחילת החודש, כאשר ערב הדו"ח בשבוע שעבר עמדו על כ-90 אלף חוזים בלונג בקנזס ולמעלה מ-30 אלף בשיקגו (שיא של ארבע שנים), גם כן הסבר טוב למימושים החדים לאחר הדו"ח. בדומה לתירס, החיטה צפויה להתייצב ואף לחדש עליות במידה שלא נקבל עדכון חיובי מכיוון מזג האוויר. האנליסטים טוענים שדו"ח ה-USDA היה אופטימי מדי והתמונה המלאה תתעדכן באוגוסט. חיטת קנזס לספטמבר נסחרה בשבועיים האחרונים בטווח של 503 עד 577 סנט לבושל, עדות לתנודתיות הגבוהה שחוזרת לשוק.

 

הסויה, שנסחרת הבוקר ב-1,000 סנט לבושל, קיבלה רוח גבית אף היא מעדכון מזג אוויר ודו"ח האיכויות, שהצביע על ירידה של כ-1% ברמת היבול המדורג טוב עד מצוין, כאשר גם הפריחה מפגרת במקצת.

 

 הסויה איבדה כ-12 סנט בשבוע שעבר, אך החזירה, למעשה, את הירידות הבוקר.

 

כוספת סויה נסחרת ב-327 דולר לטון, לאחר שבשבוע שעבר איבדה כ-7 דולר מערכה. טווחי המסחר בסויה היו אף הם גדולים, כאשר בשבוע האחרון נסחרה הסויה ברמות של 317 דולר בשפל עד 342 דולר לטון בפיק. שמן סויה הוסיף כחצי סנט לערכו לרמת 33.25 סנט לפאונד. הספקולנטים קנו חוזים רבים וכיסו פוזיציות שורט לפני הדו"ח, כאשר בכוספת סויה היו בפוזיציה נייטרלית יחסית ובפולים היו בשורט של כ-20 אלף חוזים. בשמן ההימור היה על עליות כ-46 אלף חוזים בלונג במאזן הכולל. נתוני ה-CRUSH שפורסמו אתמול קצת אכזבו והצביעו, כביכול, על ירידה בביקושים, אך מזג האוויר הוא השחקן הראשי כרגע ומספק תמיכה למחירים.

 

לסיכום, "מסחר מזג האוויר" בעיצומו והתנודתיות בהתאם. ביום שישי הקרוב, פקיעת האופציות לחודש אוגוסט, דבר שאף יוסיף לתנודתיות לקראת סוף השבוע. השבועיים הקרובים בהחלט קריטיים לתירס ועל אף שיפור מה בתחזית מבחינת משקעים, ההנחה היא שחלקים גדולים מאזורי הגידול יישארו יבשים ועל כן נקבל קיטון ביבול ופגיעה באיכות. כאמור, ללא עדכון חיובי מכיוון מזג האוויר צפויים המחירים להתייצב ואף לעלות עד סוף החודש, וזאת לאחר המימושים החדים של השבוע שעבר.

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד