ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

13/06/2017

עשרה ימים לפני הדו"ח החשוב של השנה בשוק הגרעינים (שטחי הזריעה ומלאים) והתזזיתיות נמשכת. החיטה מובילה את השוק, כאשר מזג אוויר בעייתי באירופה מושך את מחירי הספוט בחיטה לשיא של שנה וחצי באירופה. התירס מנסה למצוא כיוון בין מלאים גדולים לבין חשש לגודל ואיכות היבול החדש וגם הגיע לשיא של שנה בשבוע שעבר. הסויה יוצאת משפל המחירים של סוף מאי חרף מלאי שיא וצפי ליבול גדול בארה"ב.

 

חבית נפט נסחרת מתחת לרמת 45 דולר, לאחר שהמלאים בארה"ב המשיכו לגדול בצורה משמעותית גם בשבוע שעבר. הדולר, שהתחזק בשבוע שעבר מול סל המטבעות (בעיקר היורו והשטרלינג), לאור העלאת הריבית בארה"ב, נסחר ביציבות.

 

התירס נסחר הבוקר (בדומה ליום שלישי שעבר )בקרוב ל-380 סנט לבושל, לאחר שאיבד כ-4 סנט מערכו בשבוע שעבר, וסגר ב-384 סנט לבושל, קרוב לשיא של ארבעה חודשים. ביום שישי נתבשרנו שהספקולנטים ממשיכים לחתוך את פוזציית השורט שלהם וקנו 106 אלף חוזים בסיכום שבועי (שיא של 14 חודשים בקנייה שבועית של ספקולנטים). עשרה ימים לפני הדו"ח, הספקולנטים עושים מעבר ללונג קטן בתירס (הימור על עליות). הנתון הזה לכשעצמו הפעיל לחץ על המחירים בפתיחת השבוע, מתוך מחשבה שהעלייה האחרונה נבעה בעיקר מכיסוי פוזיציות שורט. דו"ח האיכויות בתירס, ללא שינוי מהשבוע שעבר, הצביע רק על 67% מהיבול במצב טוב עד מצוין (לעומת 75% בשנה שעברה). רוב האנליסטים ציפו לשיפור מסוים. מזג האוויר בסה"כ נוח לתקופה. הצפי הוא להמשך התנודתיות עד הדו"ח ביום שישי הבא, כשהחיטה תספק רוח גבית מסוימת לתירס.

 

החיטה נסחרת הבוקר קרוב ל-480 סנט לבושל בחוזי יולי קנזס. חיטת שיקגו ב-474 סנט לבושל. בשבוע שעבר הוסיפה חיטת קנזס 22 סנט לערכה וסגרה ב-473.5 סנט לבושל. מאז דצמבר 2015 לא סגרה החיטה את יום שישי ברמה הזו במחיר הספוט. דו"ח האיכויות אתמול הצביע על 41% מחיטת האביב במצב טוב עד מצוין, לעומת 76% בשלב זה בשנה שעברה, וממוצע רב-שנתי של 70% בתקופה זו. למעשה, מדובר בשפל של 26 שנה באיכות החיטה האביבית בשלב זה. החשש ממחסור בחיטה איכותית מעמיד את חיטת מיניאפוליס לשיא של שנתיים. חיטה צרפתית (מאטיף) זינקה אף היא אתמול לשיא של שנה וחצי במחיר הספוט 177.5 יורו לטון . הספקולנטים עדיין בפוזיציית שורט גדולה על החיטה, כאשר נכון לדו"ח האחרון עומדים על 70 אלף חוזים בשורט בשיקגו, לעומת לונג של כ-30 אלף חוזים בקנזס.

 

הסויה, שאיבדה את קו התמיכה שאפיין אותה מתחילת השנה וירדה בחדות בשבוע האחרון של מאי, שומרת על יציבות מחירים. הבוקר נסחרים הפולים ב-938 סנט לבושל, הרמה בה סגרה גם ביום שישי. כוספת הסויה איבדה כ-2.5 דולר בשבוע שעבר, וסדרה ב-301 דולר לטון. שמן הסויה המשיך את העליות החדות של השבוע שעבר ועלה ב-0.8 ל-33.1 סנט לפאונד, על רקע הירידות בכוספה וירידת מלאי שמן הדקל לשפל של קרוב לעשור. בצד הביקושים, יוני הוא בדרך כלל חודש חזק, עם הזמנות בעיקר מסין, אך נתוני היצוא אתמול היו הנמוכים ביותר לשנה זו, דבר שהכביד על הסויה. זריעת הסויה עומדת על 98% ותסתיים בימים הקרובים. הספקולנטים צמצמו מעט שורטים, אך עדיין מהמרים על ירידות.

 

לסיכום, המוטיב של תנודתיות גבוהה בטווח קצר וניסיון לקבל סימנים להמשך יאפיין את עשרת ימי המסחר הבאים. ביום שישי הקרוב פקיעת אופציות לחודש יולי וסטיות התקן אף הן עולות לרמות אותן לא ראינו זמן רב. לדו"ח של יום שישי הבא משמעות רבה להמשך המסחר במהלך חודשי הקיץ. זמן טוב להיערך קדימה ולוודא שהחשיפות (לעליית מחיר או ירידה בהתאם לצרכי החברה) מטופלות בהתאם.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד