ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

5/06/2017

חודש מאי שהסתיים בשבוע שעבר, התאפיין בתנודות חדות והסתיים במגמה שלילית למחירי הגרעינים, למעט התירס, שסיים במגמה חיובית והתאפיין בטווח מסחר צר יחסית. בסיכום חודשי הוסיף התירס כ-1.6% לערכו וסיים את החודש ב-372 סנט לבושל. חיטה קשה (קנזס), שפתחה את החודש בסערה ועלייה של 7% ביומיים הראשונים של החודש, לאור שלגים באזורי הגידול, איבדה כ-1.3% מערכה בסיכום חודשי ונסגרה ב-432 סנט לבושל. החיטה הרכה איבדה קצת פחות מ-1% בסיכום חודשי וסיימה ב-429.5 סנט לבושל.

 

מחיר פולי הסויה וכוספת הסויה ירדו בחדות במהלך מאי, או, ליתר דיוק, בשבוע האחרון של החודש, כאשר קו התמיכה של המחירים נשבר ושלח את המחיר לשפל של 15 חודשים. הירידות הגיעו על רקע שיפור במזג האוויר מצד אחד וחשש לגבי המשך הביקושים מסין מהעבר השני. בסיכום חודשי איבדה הסויה 4.2% וסגרה ב-916 סנט לבושל. כוספת סויה ירדה ב-5.4% בסיכום חודשי לרמת 298 דולר לטון, לראשונה מזה שנה וחצי מתחת לרמת ה-300.דולר שמן סויה איבד קצת פחות מ-1% ונסגר ב-31.4 סנט לפאונד.

 

חודש מאי התאפיין במסחר "מזג האוויר" טיפוסי, כאשר החלק הראשון של החודש הוסיף פרמיית סיכון לשוק. בשבוע האחרון מזג האוויר היה ידידותי יותר לגרעינים. הזעזוע הפוליטי בברזיל והתנודה החדה בריאל, הוסיפו אף הם לתנודתיות. מזג האוויר יהיה נוח השבוע ויאפשר השלמת הזריעה של התירס והסויה, כאשר מנגד, יובש באוקראינה ואירופה יוצר חשש.

 

הדולר בשפל של שבעה חודשים מול סל המטבעות המרכזי לאור החשש שהחקירה נגד טראמפ תתרחב ותפגע במהלכים הכלכליים שהוא מתכוון להוביל. הנפט פתח את יוני בירידות על רקע פרישת ארה"ב מהסכם פריז וההנחה שייצור הנפט בארה"ב יגדל, כמו גם שימוש בפחם.

 

התירס פותח את השבוע ברמת 373 סנט לבושל. יחסית לשאר הגרעינים התירס שומר על יציבות יחסית כשהוא מתקשה לעבור את רמת ה-380 סנט לבושל ומקבל תמיכה באזור ה-360 סנט לבושל. דו"ח האיכויות הראשון לעונה זה בתירס איכזב, כאשר הצפי היה ל-70% מהיבול במצב טוב עד מצוין, כאופייני לתקופה זו. הדו"ח הצביע רק על 65% מהיבול במצב זה. אף על פי שזה שלב מוקדם, הנתון סיפק תמיכה לשוק והבהיר לספוקלנטים שמהמרים על ירידות שהגשמים שירדו בתחילת החודש יש בהם בכדי לפגוע ביבול הסופי. ביום שני בלילה נקבל עדכון נוסף. הסוחרים גם יחכו בדריכות לדו"ח ה-USDA ביום שישי הקרוב בכדי לקבל תמונת מצב מעודכנת על המלאים בארה"ב והמלאים העולמיים. הספקולנטים הגדילו את פוזיציית השורט על התירס (הימור על ירידות) בשבוע שעבר למעל 100 אלף חוזים.

 

החיטה ממשיכה "לדרוך במקום", אך מתאפיינת בתנודתיות תוך-יומית גבוהה. הבוקר נסחרת חיטת קנזס ליולי ב-433 סנט לבושל. דו"ח האיכויות בשבוע שעבר הפתיע, כאשר כמות החיטה במצב טוב עד מצוין ירדה ל-50% (בקנזס 44%), והיובש שמאפשר המשך הקציר פוגע בחיטת האביב. חיטת מיניאפוליס (חיטה קשה אביבית) נסחרת בשיא של שנתיים - 586 סנט לבושל - זאת על רקע מחסור בחיטה עם חלבון גבוה בארה"ב ובקנדה השכנה. המצרים חזרו לשוק בשבוע שעבר וקנו חיטה. האמריקאים עדיין היו יקרים בכ-12 דולר מההצעות ממזרח אירופה. המצרים צפויים להזמין כמויות גדולות בתקופה הקרובה. החיטה עדיין מתמודדת עם מלאים גדולים לעומת ירידה באיכויות. קשה לראות את מחירי החיטה עולים בחדות, אלא אם כן נקבל אירוע מזג אוויר משמעותי. מנגד עושה רושם שהמלאים הגדולים מתומחרים בשוק והסוחרים יעקבו אחרי דו"ח האיכויות היום ועדכון המלאים העולמיים ביום שישי כדי לקבל החלטות להמשך. הספקולנטים בשלהם, עדיין מחזיקים פוזיציית שורט של כ-90 אלף חוזים על חיטה.

 

הסויה איבדה את קו התמיכה שאפיין אותה מתחילת השנה וירדה בחדות בשבוע האחרון של מאי. ביום שישי, עם פתיחת חודש יוני, ניצלו משתמשים סופיים את הירידות החדות וקנו חוזים, דבר שהקפיץ את השוק שוב מעל רמת ה-300 דולר לטון בסויה ו-920 סנט לבושל בפולים. מזג אוויר יבש בצפון דקוטה, שם גידולי סויה רבים, יזכה למעקב צמוד השבוע, כאשר הטמפרטורות יגיעו ל-30 מעלות. עדיין לא ברורות ההשלכות של ההחלטה של טראמפ לצאת מהסכם פריז להפחתת פליטת גזי חממה. הנפט הגיב בירידות שהשפיעו גם על מחירי השמן (ביודיזל). קצב היצוא של שמן הסויה לתקופה זו של השנה הוא הטוב ביותר מזה 6 שנים. הספקולנטים בהימור של כ-140 אלף חוזים בשורט על הסויה.

 

לסיכום, ישורת אחרונה לפני תחילת הקיץ. עד עכשיו, למעט השלג באזורי גידול החיטה וגשמים בתחילת מאי, לא קיבלנו אירוע מזג אוויר משמעותי שיש בו בכדי להפחיד את הספקולנטים, שמהמרים על ירידות, או לעודד ספקולנטים חדשים להיכנס לשוק. משתמשים סופיים מנצלים את הירידות בכדי להתכסות קדימה. דו"ח התקדמות הזריעה והאיכויות והעדכון החודשי של ה-USDA מבטיחים מסחר תנודתי לקראת סוף השבוע.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד