ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

16/05/2017

מסחר "מזג האוויר" בעיצומו. לאחר שבשבוע שעבר נסחרו הגרעינים בתנודתיות רבה, בין השאר, על רקע זעזוע פוליטי בברזיל ותנודה חדה בריאל, נפתח אתמול המסחר במגמת עלייה, כאשר לקראת סיום המסחר נחלשו העליות והחיטה אף עברה לירידות.

 

מזג אוויר גשום בסופ"ש האחרון ובימים הקרובים עשוי לגרום לעיכובים בהשלמת זריעת התירס והסויה, כמו גם לפגיעה באיכויות החיטה.

 

הדולר בשפל של שבעה חודשים מול סל המטבעות המרכזי, לאור החשש שהחקירה נגד טראמפ תתרחב ותפגע במהלכים הכלכליים שהוא מתכוון להוביל. הנפט חוזר להיסחר מעל רמת ה-50 דולר לחבית בניו יורק, כאשר חבית מסוג ברנט נסחרת באזור 54 דולר.

 

התירס הוסיף כ-1.5 לערכו בשבוע שעבר לרמת 372.5 סנט לבושל. הבוקר נסחר התירס בערך באותה הרמה. ביום חמישי האחרון ירדו מחירי התירס בחדות על רקע העדכון השבועי של ה-USDA שבו הוערך כי 84% מהכמות המתוכננת של התירס כבר נזרעה השנה וזאת בהתאם לממוצע הרב-שנתי. גשמים בימים הקרובים צפויים לעכב את הזריעה, אך קצב הזריעה צפוי להישאר קרוב לממוצע הרב-שנתי. קיימים דיווחים על בעיות לוגיסטיות בברזיל בדרך לנמלים, דבר שחוזר על עצמו בכל שנה. היצוא מארה"ב ממשיך להיות בקצב גבוה. התירס ממשיך להיסחר בטווח המסחר הצר שלו, כשהספקולנטים עדיין בפוזציית שורט גדולה (הימור על ירידות) של כ-200 אלף חוזים.

 

החיטה התחילה את השבוע שעבר ברמת 439 סנט לבושל וסיימה ב-438 בשבוע מסחר תנודתי במיוחד. ביום חמישי האחרון נסחרה עוד החיטה בשפל של 421 סנט לבושל, לפני שהצליחה לתקן בחדות. חיטת שיקגו סגרה את השבוע שעבר ב-435 סנט לבושל. הספקולנטים ממשיכים להיות בשורט גדול על החיטה, של כ-100 אלף חוזים, ובמקביל יש חשש לפגיעה באיכויות. לקראת יולי התמונה עשויה להתבהר. דו"ח האיכויות מאתמול סיפק הפתעה כשהצביע על 52% מיבול חיטת החורף במצב טוב עד מצוין בשלב זה, עלייה של 1% מהשבוע שעבר, כשהאנליסטים ציפו לירידה. 90% מחיטת האביב כבר נזרעה. עד התבהר מצב החיטה בעוד כחודש ימשיך השוק לנוע בתנודתיות שבין המלאי הגדול לפרמיית מזג האוויר.

 

הסויה איבדה כ-10 סנט בשבוע שעבר, לרמת 953 סנט לבושל לחוזי יולי. כוספת סויה נסחרת הבוקר בכ-307 דולר לטון, לאחר שאיבדה כ-6 דולר בשבוע שעבר לשפל של השנה. השמן נסחר ביציבות קרוב ל-33 סנט לפאונד. ה-OIL SHARE ממשיך להיסחר בשיא של ארבעה חודשים. 53% מכמות הזריעה המתוכננת לסויה כבר הושלמה נכון לדו"ח אתמול. הריאל הברזילאי, שקרס בלמעלה משלושה אחוז ביום חמישי האחרון, על רקע החשש לשחיתות של נשיא ברזיל, לקח איתו את הסויה לירידות חדות, שהתמתנו בסיום המסחר והשוק שב לעלות ביום שישי, למעט כוספת סויה, שסיימה, כאמור, בשפל מחירים של חצי שנה. מזג האוויר עשוי לעכב את המשך הזריעה השבוע.

 

לסיכום, הדו"ח של מאי מאחורינו והשוק שב להתרכז במזג האוויר. השבוע מזג האוויר אמור לתמוך במחירים, אך דו"ח האיכויות והתקדמות הזריעה הפיג קצת חששות בשלב זה ולוחץ את המחירים למטה הבוקר. בסופ"ש הקרוב יצאו האמריקאים לסופ"ש ארוך לרגל יום הזיכרון, שיחול ביום שני, 29 במאי, בו השווקים יהיו סגורים. בנוסף, ביום שישי הקרוב יפקעו האופציות לחודש מאי. המסחר צפוי להיות תנודתי לקראת סופ"ש על רקע הגורמים הללו .

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד